stat
Impreza już się odbyła
Zapraszamy na wystawę:
Trójki bez Sternika: Jovanki Tomaszewskiej, Juliana Kołyszko i Wojciecha Kołyszko pt. "Lwy, koty i dziwolągi na wyspie czyli radość malowania" (techniki różne)
Wernisaż 19 września (piątek) godz. 18.00

Aby dowiedzieć się o konkursie towarzyszącemu wystawie przeczytaj informacje na dole strony

Podczas wernisażu zabawy plastyczne, literackie oraz promocja książek autorów. W czasie trwania wystawy prowadzony będzie konkurs na historie inspirowane obrazami. Nagrodami w nim będą te właśnie obrazy.
Ekspozycję można oglądać do 15 października, poniedziałek - piątek w godzinach 10.00 - 20.00, soboty niedziele godzina 10.00 - 18.00.

"Te obrazy malowaliśmy wspólnie - cztery wszyscy troje, a dwa Wojtek z Jovanką. Za każdym razem jedno z nas było pomysłodawcą lub pomysłodawczynią - zaczynało obraz, wskazywało pozostałym osobom, co i gdzie mają namalować i czuwało nad całością. A pozostali twórczo rozwijali te wskazówki.
Na przykład obraz kierowany był przez Wojtka, który namalował stwora wyspowego, a potem poprosił, aby Julek i Jovanka namalowali to, co umieją i lubią najbardziej - Julek koty na grzbiecie stwora, a Jovanka mandalę w jego brzuchu. Koty rozprzestrzeniły się także na niebo i morze, a zamiast jednej mandali powstał mandalowy mechanizm napędowy. Pod każdym obrazem widnieje informacja, kto kierował projektem, natomiast domyślności widzów pozostawiamy autorstwo poszczególnych fragmentów obrazu."

Julian Kołyszko
Rozpoczyna właśnie naukę w gimnazjum. Bardzo lubi zwierzęta. Zwłaszcza koty. Uwielbia się im przyglądać, głaskać je, a także malować (na papierze, nie po futerkach). Zdarza się także, że maluje co innego. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji oraz Stanach Zjednoczonych. Ma zamiar robić dużo fajnych rzeczy, gdy będzie dorosły. I posiadać kilka kotów.

Wojciech Kołyszko
Malarz, grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci (m.in. serii bajek o uczuciach oraz - wspólnie z Jovanką Tomaszewską - książek z serii "Leo, Leo i...")
Przez wiele lat pracował z dziećmi w różnym wieku - w szkołach publicznych, społecznych i artystycznych, także w świetlicy socjoterapeutycznej oraz w Ognisku Plastycznym. Mimo to nadal lubi dzieci i często prowadzi dla nich przeróżne zajęcia. Lubi także dziwolągi oraz różnej maści potwory. Ale z nimi nie spotyka się na warsztatach, tylko je uwiecznia. Najchętniej przebywa w lesie, uwielbia gapić się na chmury.

Jovanka Tomaszewska
Socjolożka. Uczyła w gimnazjum, liceum (etyki) i na uniwersytecie (psychologii, socjologii i gender studies). Od kilku lat prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci (często) i dla dorosłych (czasami).Napisała poważny doktorat, ale lubi też wymyślać niesamowite i niekoniecznie poważne historie. Autorka książek i opowiadań dla dzieci mniejszych, większych i całkiem dorosłych. Lubi obrazy, bo myśli obrazami. Najczęściej przekłada je na słowa opowieści lub opowiada komuś, kto je namaluje. A czasami maluje sama. Lubi psy oraz inne stworzenia - także nieistniejące.


KONKURS - w związku z trwaniem wystawy

Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie na opowieści do obrazów, w których można wygrać obraz.
Te obrazy malowaliśmy wspólnie - cztery wszyscy troje, a dwa Wojtek z Jovanką. Za każdym razem jedno z nas było pomysłodawcą lub pomysłodawczynią - zaczynało obraz, wskazywało pozostałym osobom, co i gdzie mają namalować i czuwało nad całością. A pozostali twórczo rozwijali te wskazówki. Na przykład obraz pt. "Wyprawa Jazona po kocie futro" kierowany był przez Wojtka, który namalował stwora wyspowego, a potem poprosił, aby Julek i Jovanka namalowali to, co umieją i lubią najbardziej - Julek koty na grzbiecie stwora, a Jovanka mandalę w jego brzuchu. Koty rozprzestrzeniły się także na niebo i morze, a zamiast jednej mandali powstał mandalowy mechanizm napędowy.
Naszym zdaniem te obrazy aż się proszą, aby napisać o nich opowieści. Ogłaszamy więc konkurs na historie nimi inspirowane. A nagrodami będą te właśnie obrazy.
Jeśli więc chciałabyś lub chciałbyś otrzymać któryś z tych obrazów spróbuj szczęścia w konkursie. Wybierz obraz, który najbardziej Ci się podoba, ułóż opowieść i wyślij albo przynieś do "Wyspy Skarbów". (wyspaskarbow@gak.gda.pl, Dom Kultury "Wyspa Skarbów", ul. Turystyczna 3, 80 - 680 Gdańsk Sobieszewo) do 15 października.
Po zakończeniu wystawy Jovanka, Wojtek i Julek wybiorą opowieści, które najbardziej im przypadną do gustu. Ich autorzy lub autorki otrzymają obrazy, którymi się inspirowali wraz z dedykacją całej Trójki bez Sternika.
Wszystkie opowieści, których twórcy wyrażą zgodę będą opublikowane na stronach internetowych "Wyspy Skarbów". Zgłoszona na konkurs praca powinna zawierać: imię, nazwisko i wiek autora bądź autorki, telefon kontaktowy, e-mail oraz adnotację: "Zgadzam się na opublikowanie mojej opowieści na stronach internetowych Wyspy Skarbów" bądź "Nie zgadzam się na publikację mojej opowieści" i podpis (w przypadku prac dzieci także podpis opiekuna lub opiekunki).