stat
Impreza już się odbyła

Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego

Zapraszamy na wystawę "Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego". Wernisaż 4 listopada o godz. 13.00. Nowa ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających od 5 listopada! Zapraszamy!

13 grudnia 2024 - 3 stycznia 2025, g. 8:00

Wstęp wolny

8 grudnia 2024 - 4 maja 2025

Wstęp wolny
Wystawa "Trwałość i użyteczność. Sopockie realizacje Wilhelma Lippkego"
to kolejna odsłona serii prezentującej architektów i budowniczych działających w Sopocie.

Wilhelm Lippke (1869-1933), pochodzący z Królewca budowniczy i niezwykle zręczny przedsiębiorca budowlany zrealizował lub współpracował przy budowach i przebudowach ponad 100 budynków na terenie Sopotu. Jego aktywność zawodowa przypadała na lata 1896 - 1912, czyli okres największego boomu architektonicznego w kurorcie.

Lippke projektował zarówno skromne domy letniskowe, wille, kamienice, jak i domy towarowe oraz reprezentacyjne hotele. Jego firma budowalna realizował również projekty innych architektów. Jego dzieła, niezależnie od swojego poziomu są nierozerwalną częścią Sopotu.
Styl Lippkego trudno jednoznacznie określić. Odnaleźć tu można projekty w tzw. stylu uzdrowiskowych, styl eklektycznym i historyzujący i secesji, a nawet modernizmu w jego ostatnich realizacjach.

Do najbardziej znanych jego projektów należą: nieistniejący dom towarowy Fastów, przebudowa willi Herbstów, hotel Werminghoff oraz kamienice przy ul. Bohaterów Monte Cassino 35, 37 i 39. Wilhelm Lippke był również sprawnym przedsiębiorcą. Posiadał kilkanaście parceli na terenie Sopotu, na których budował domy letniskowe lub kamienice z mieszkaniami na wynajem. Ze względu na ilość realizacji Lippkkego, na wystawie szerzej prezentujemy 22 wybrane obiekty, które reprezentują różne style i rodzaje budynków. Dodatkowo na wystawie przedstawiano krótki rys samego procesu tworzenia projektu architektonicznego oraz rozwoju urbanistycznego i infrastruktury Sopotu.

Przypominamy również, że na terenie muzeum obowiązują ścisłe zasady sanitarne:
- maksymalna liczba zwiedzających - 10 osób,
- zachowanie bezpiecznego dystansu - 2 m,
- obowiązek zakrywania ust i nosa
- dezynfekcja rąk.