Reprise. Od początku raz jeszcze, Oslo, 31 sierpnia i Najgorszy człowiek na świecie to kino wyjątkowo szczere w swojej potoczności, które wprawdzie wyciąga na wierzch to, co wolelibyśmy w sobie zdusić, jednak nawet z tak posępnej prozy życia pozwala nam odczytać fragmenty najczulszej poezji.
O trylogii Joachima Triera pisano, między innymi, że to najfajniejsze filmy o byciu smutnym, i choć w obliczu znużenia, wypalenia czy depresji pojęcie cool to po prostu chłód, nie sposób nie odnieść wrażenia, że Erik, Phillip, Anders czy Julie to nie postaci z papieru, a około-trzydziestolatkowie z krwi i kości, owładnięci poczuciem krańcowości, rozglądający się nerwowo na życiowym rozdrożu. Przede wszystkim, empatyzując z trierowskimi bohaterami, nabywamy wyrozumiałości względem samych siebie, również nieodwołalnie uwikłanych w błędne koło niespełnionych oczekiwań.
REPRISE. OD POCZĄTKU RAZ JESZCZE"Bohaterami filmu są Erik i Philip. Obaj mają niewiele ponad dwadzieścia lat i wielkie literackie ambicje. Chcą coś stworzyć, zostawić po sobie ślad, przeżyć prawdziwie życie, znaleźć miłość itd. Nie różnią się niczym od większości z nas w młodości. No właśnie... czas dorosnąć. Nie wszystko da się opowiedzieć od nowa, jeszcze raz. Za wszystko trzeba w życiu płacić, także za miłość czy sztukę. Tyle streszczenia i banałów, film po prostu trzeba zobaczyć. Zamiast zadawać podstawowe pytanie ze szkoły: "co artysta miał na myśli", lepiej zapytać, czym jest "Reprise". Obraz Triera to zarazem pełna melancholii, ale i poczucia humoru rozprawa z młodością i marzeniami; film o sztuce i cenie, jaką się za nią płaci; rozprawa o miłości i pewnego rodzaju eksperyment formalny. Tworząc dzieło wielowarstwowe, zawsze ryzykuje się ześlizgnięcie w chaos lub powierzchowność. A jednak reżyserowi udało się stworzyć film niezwykle spójny, w którym poszczególne elementy z jednej strony stanowią autonomiczne całości, z drugiej niczym w kalejdoskopie układają się w harmonijny wzór".
- Krzysztof Michałowski / Filmweb
OSLO, 31 SIERPNIA"Anders ma nieco ponad trzydzieści lat. Lista jego uzależnień obejmuje papierosy, alkohol i narkotyki. To ten ostatni z nałogów wpędził mężczyznę i najbliższe mu osoby w największe tarapaty. Po kilkumiesięcznym odwyku, 31 sierpnia Anders wychodzi na przepustkę i staje przed wyborem: zaaplikować złoty strzał, czy może zacząć wszystko od nowa? Pomimo wsparcia przyjaciół, to drugie rozwiązanie wydaje się być niemożliwe. Trudno wytłumaczyć przyszłemu pracodawcy rażącą lukę w CV. Trudno wejść w grono dawnych znajomych, kiedy w ciągu tylu lat ich życie diametralnie się zmieniło. Co z tego, że codzienność innych jest tylko pozornie usłana różami. Problemy Andersa w jego oczach urastają do rangi małej apokalipsy".
~ Zuzanna Witulska / esensja.pl
NAJGORSZY CZŁOWIEK NA ŚWIECIE"Julie ma dwadzieścia kilka lat i chce zostać lekarką medycynę wybrała, bo lubi najwyższe progi. Ale mięso, krew i kości ją nudzą, przecież anatomia jest jak matematyka, a w życiu chodzi o poszukiwanie ulotnego, o emocje i otchłań. Julia chce zatem zostać psycholożką niewiele tu zer i jedynek, wszystko rozgrywa się gdzieś pomiędzy liczbami, w królestwie ducha. A tak w głębii serca najbardziej interesuje ją fotografia. Mogłaby też zostać pisarką. Kimkolwiek. <
- Michał Walkiewicz / Filmweb