Od środy do piątku (8-10 grudnia br.) wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie zobaczyć jedne z najnowszych filmów produkcji polskiej ("Różyczka"), niemieckiej ("Życie na podsłuchu") oraz czeskiej ("Czeski błąd"), których wspólnym tematem jest opis rzeczywistości i losów jednostek uwikłanych w niebezpieczną grę z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa.
W mini-przeglądzie filmowym zainicjowanym przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej będzie można bezpłatnie zobaczyć trzy filmy, których fabuły poruszają wciąż jeden z trudniejszych tematów najnowszej historii nie tylko Polski, ale wszystkich państw, których obywatele po 1945 r. znaleźli się w strefie wpływów sowieckich, a ich codzienna rzeczywistość naznaczona była działalnością aparatu bezpieczeństwa. Filmy przedstawiają - w różnym ujęciu i z różnym rozłożeniem akcentów - losy poszczególnych osób czy środowisk, które zostały uwikłane we współpracę ze służbami bezpieczeństwa.
Na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w Sali 1.43 codziennie odbędzie się seans filmowy (poniżej szczegółowy plan), wszyscy chętni będą mogli zobaczyć zarówno głośny film polski "Rożyczka" (rok produkcji 2010), jak i niemiecki obraz "Życie na podsłuchu" (zdobywcy Oscara w 2007 r. za najlepszy film nieanglojęzyczny) oraz jedną z najnowszych produkcji naszego południowego sąsiada ("Czeski błąd").
Na wszystkie seanse wstęp wolny - dwa pierwsze zostaną ponadto poprzedzone krótkim wstępem historycznym lub filmoznawczym.
Organizatorami przeglądu filmowego jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku oraz Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.
8 grudnia (środa), g. 18.30
Różyczka, 2010 r., reż. Jan Kidawa-Błoński
(wprowadzenie - dr Daniel Wicenty, IPN Gdańsk)
9 grudnia (czwartek), 18.00
Życie na podsłuchu, 2006 r., reż. Florian Henckel von Donnersmarck
(wprowadzeniem - Piotr Kurpiewski, doktorant filmoznawstwa na UG)
10 grudnia (piątek), 18.00
Czeski błąd, 2010 r., reż. Jan Hřebejk