stat

Tubylczość atut czy przekleństwo? O dramatach współczesnych Pierwszych Narodów

Spotkanie po filmie Yintah, reż. Jennifer Wickham, Brenda Michell, Michael Toledano, na 22. Millennium Docs Against Gravity w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Kiedy: 11.05.2025 r. (niedziela), godz. 14:00
Gdzie: Sala Warszawa, Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2, Gdynia
Kup bilet: tutaj

O spotkaniu:
"Yintah" to film dokumentujący walkę niewielkiego ludu Wetsuweten, znad rzeki Bulkley w północno-zachodniej Kolumbii Brytyjskiej, przeciwko budowie na ich terytorium rurociągu CGL (Coastal GasLink), przecinającego Góry Skaliste i ziemie należące do Pierwszych Narodów. Celem rurociągu jest dostarczanie ropy do Azji. Film jest czymś więcej niż relacją z blokad, manifestacji i rozpraw sądowych. Pozwala zastanowić się nad tym, czym jest tubylczość - atutem czy przekleństwem? - oraz nad tubylczym tytułem do ziemi: czy grupy First Nations w ogóle są samorządne? Jaka jest rola tradycji w budowaniu tożsamości współczesnych Pierwszych Narodów w Kanadzie?

Film stawia pytanie o solidarność panindiańską - kto ma prawo być strażnikiem tubylczej ziemi: wybieralne władze, ustanowione zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez "Kanadę", czy wodzowie dziedziczni? Wreszcie - kim są Wetsuweten? Na ile obrazki ukazujące archaizowanie ich kultury (wyciąganie truchła lisa z klatki, picie krwi ubitego łosia) są reprezentatywne dla całej grupy?

O dramatach współczesnych Pierwszych Narodów, biorąc za punkt wyjścia Yintah, porozmawiamy z dr. Bartoszem Hlebowiczem - indianistą, etnologiem i dziennikarzem, który prowadził badania wśród współczesnych potomków Irokezów i Delawarów.

Gość:
Bartosz Hlebowicz (ur. 1974) - etnolog i dziennikarz. Badania terenowe wśród grup indiańskich Wschodniego Wybrzeża USA, a także Oklahomy, Ontario i Wisconsin, zaowocowały doktoratem na Wydziale Historii UJ (2004) i książką Odnaleźć nasze prawdziwe ścieżki. Nanticoke Lenni-Lenapowie i Oneidowie ze Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (DiG, Warszawa 2009). W latach 2000-2010 współpracował z kwartalnikiem indianistycznym "Tawacin". Od 2017 r. pracuje jako korespondent "Gazety Wyborczej" z Włoch, ale nie porzuca tematyki indiańskiej - publikuje teksty w pismach popularnych, kulturalnych i specjalistycznych, a także tłumaczy (np. słynną Ligę Irokezów Lewisa H. Morgana czy ostatnio Pipestone. Życie w szkole z internatem dla Indian Adama Fortunate Eaglea) i redaguje książki o Indianach.

Prowadząca:
Krystyna Weiher-Sitkiewicz - edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Partnerem spotkania jest Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku - partner nagrody ETNOMATOGRAF dla najlepszego filmu o tematyce etnograficznej i antropologicznej.

Informacja o biletach

Kup bilet: https://bilet.gcf.org.pl/MSI/mvc/pl/details/3971?sort=Flow&date=2025-05-11&dateStart=0

w każdy piątek (do 30.05), g. 12:00

bilety 12 zł
maj 21

środa, g. 18:00

bilety 40,90 zł
ulgowy 40,90 zł
przedsprzedaż 29,90 - 38,90 zł