Tureckie śluby Mariana Mokwy Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) / Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Tureckie śluby Mariana Mokwy Opinie (1)

Zapraszamy no Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku - Pałacu Opatów na wystawę "Tureckie śluby Mariana Mokwy".

Relacja z imprezy

28 kwietnia - 28 sierpnia 2022, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
Czynne w terminie: 01.07.2014 - 31.08.2014

Godziny otwarcia:
wtorek - niedziela: 10.00-17.00
czwartek: 12.00-19.00

Wystawa "Tureckie śluby Mariana Mokwy" jest prezentacją twórczości jednego z najwybitniejszych polskich marynistów, Mariana Mokwy.

Marian Mokwa (1889-1987) tworzył przez ponad 60 lat, pozostawił po sobie około 6000 obrazów olejnych i akwarel. W Turcji, gdzie przebywał w latach 1911-1914, złożył symboliczne śluby, poświęcając swoją twórczość morzu. W czasie wojen bałkańskich Marian Mokwa pływał na okrętach floty tureckiej, jako rysownik pracował też dla Muzeum Wojska w Stambule. Zyskał wówczas miano akwarelisty Orientu. O związkach Mariana Mokwy z Turcją świadczy też historia rodzinna artysty. Jego pradziadek Fryderyk Kuczkowski (Feryk Pasza Moukhils), major artylerii pruskiej, przeniósł się w 1860 roku do Stambułu i służył w armii tureckiej w stopniu pułkownika.

Od początku lat 20. XX wieku mieszkał w Sopocie. Tu zaczął wypełniać złożone w Turcji śluby - rozpoczął pracę nad cyklem 44 obrazów historycznych "Apoteoza Polski Morskiej", ukazujących ważne wydarzenia z polskiej historii związane z morzem. W 1934 otworzył w Gdyni Galerię Morską prezentującą obrazy marynistyczne, jedną z nielicznych wówczas na świecie prywatnych galerii sztuki. W czasie II wojny światowej Galeria, jak i zgromadzone w niej obrazy zostały zniszczone.

Po wojnie nadal malował pejzaże marynistyczne, widoki miast portowych, stoczni, osad rybackich, statki handlowe, wojenne i rybackie a także sceny rodzajowe z życia rybaków, portowców, stoczniowców, portrety ludzi morza.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie bodajże największą dotychczas prezentacją twórczości tego malarza, obejmującą prace artysty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni, Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Historycznego Gdańska, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, a także z kolekcji prywatnych oraz przedsiębiorstw związanych z gospodarką morską: "Dalmoru", "Szkunera" i Polskich Linii Oceanicznych.

Szczególną okazją do jej prezentacji jest przypadająca w tym roku 125. rocznica urodzin artysty. Wystawa została zorganizowana w ramach Roku Polska -Turcja 2014.

Wystawa będzie promować sztukę związaną z Wybrzeżem - zarówno z Gdańskiem, którego związki z Turcją liczą 600 lat, jak i z młodą, nowoczesną Gdynią, która w okresie międzywojennym nawiązała kontakty handlowe z Turcją.

Kurator: Wojciech Zmorzyński
Patronat honorowy: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
Mecenas wystawy Remontowa Holding
Sponsor wystawy Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA
Partner wystawy: Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie
Patronat medialny: Trojmiasto.pl, Polskie Radio, Gazeta Wyborcza, Kultura Online, Rynek i Sztuka, In Your Pocket, Wrota Pomorza.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10 zł
  • Bilet ulgowy
    6 zł
  • Kontakt
    58 552-12-71
Bilet ulgowy: 6 zł
Bilet normalny: 10 zł
Bilet rodzinny: 18 zł