Na dwa dni w Nadmorskim Parku im. Ronalda Reagana królować opanują miłośnicy Petanque.
HISTORIA GRY:
Już starożytni Grecy i Rzymianie grali w gry przypominające petanque. Grecy używali do tego celu okrągłych kamieni (spheristics), Rzymianie natomiast drewnianych kul pokrytych żelazem. Grecy preferowali grę bardziej siłową, która polegała na wyrzuceniu kul na jak największą odległość, podczas gdy Rzymianie bardziej stawiali na precyzję i umiejętności. To właśnie Rzymianie jako pierwsi zastosowali w grze świnkę (zwaną jackiem lub cochonnet).
Barbarzyńska inwazja spowodowała, że "gra w kule" zniknęła, aby pojawić się jako jeszcze bardziej popularna w średniowieczu. Gra stała się do tego stopnia popularna, że w XIV w. najpierw Karol IV, a potem Karol V zakazali tej gry poddanym, uważając, że powinni zająć się czymś bardziej pożytecznym niż rzucanie kulami do celu.
Później jednak, we wczesnych latach XVI w. gracze znaleźli swojego zwolennika w osobie papieża Juliusza II. Pragnąc powrotu stolicy apostolskiej w ręce Włoch zebrał najlepszych graczy i uformował drużynę, która miała być niepokonana w rzucaniu kamieniami.
W czasie wojen średniowiecznych wojska często zabawiały się grając kulami armatnimi. Mocną ostoją gry w petanque były klasztory. Mnisi z lubością oddawali się grze.
W czasach nowożytnych gra w kule stała się ulubioną rozrywką mieszczaństwa i...arystokracji. Na przełomie XIX i XX w. powstała odmiana gry w kule znana pod nazwą "jeu provencal". Gra stała się tak popularna, że pojawiała się we wszystkich dziedzinach życia codziennego. Wraz z rozwojem cywilizacji zmieniała się też technika wykonywania kul. W 1910 roku w Marsylii rozegrano pierwszy oficjalny turniej w petanque.»
PROGRAM MINUTOWY TURNIEJU PETANQUE 11-12.06.2011
Sobota, 11.06.2011 - Dublety; Niedziela, 12.06.2011 - Triplety
10:00 - 10:30 Rejestracja uczestników
10:30 - I Runda
11:20 - II Runda
12:10 - III Runda
13:00 - 13:30 Przerwa obiadowa
13:30 - IV Runda
14:20 - V Runda
15:10 - Ogłoszenie wyników, dekoracja uczestników