stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Turniej finałowy Mistrzostw Polski Seniorów Piłki Nożnej Plażowej

W dniach 28-31 lipca na plaży miejskiej w Gdyni odbędą się finały Mistrzostw Polski w piłce nożnej plażowej. Rywalizować będą kobiety i mężczyźni. W kategorii kobiet aktualnym Mistrzem Polski jest Sparta Daleszyce, wicemistrzem BSC Boca Gdańsk, zaś trzecią siłą KU AZS UAM Poznań. U panów tytułu broni BSC Grembach Łódź, który przed rokiem w Ustce ograł Hemako Sztutowo. Brąz przypadł sąsiadom z Gdańska drużynie BSC Boca.

Kobiety będą rywalizować w dwóch grupach po cztery zespoły. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy awansują do półfinałów. Drużyny z czwartych miejsc w grupie zagrają o VII miejsce, a drużyny z trzecich miejsc o V miejsce. Panie będą grać od czwartku do soboty. Finał zaplanowano na godzinę 13:00 w sobotę.

U mężczyzn toczyć się będą dwa turnieje. Pierwszy wyłoni Mistrza Polski, zaś drugi dwie drużyny, które w przyszłym sezonie będą grać w Ekstraklasie.
- Grupy Mistrzowskie. Dwie trzyzespołowe grupy. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do półfinałów. Zespoły, które zajmą trzecie miejsce w grupie spotkają się w meczu o V miejsce.
Mecz o Mistrzostwo Polski zaplanowano na niedzielę o godzinie 16:00. Dwie godziny wcześniej mecz o brąz.
- Grupy Barażowe. Dwie trzyzespołowe grupy. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do półfinałów. Zwycięzcy półfinałów otrzymają przepustkę do Ekstraklasy i zagrają one między sobą mecz finałowy.


Harmonogram turnieju

Serdecznie zapraszamy na plażę w Gdyni. Zapowiadają się znakomite zawody i emocji na piasku na pewno nie zabraknie. Mecze będą toczyć się na dwóch boiskach. Zapraszamy do gorącego dopingu.
Impreza nie byłaby możliwa dzięki naszym partnerom. Turniej wspierany jest przez Miasto Gdynia - naszego partnera strategicznego. Patronat honorowy objął Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego. Naszymi partnerami są ZIAJA i DOZ.SA. Patronat medialny objęli Polsat Sport (mecze sobotnie i niedzielne będzie można obejrzeć właśnie na antenie Polsatu Sport) oraz portal www.trojmiasto.pl.


Więcej szczegółów na stronie www.beachsoccergdynia.conticom.pl oraz www.facebook.com/BeachSoccerGdynia


Boisko 
- wymiary: długość 35-37m, szerokość 26-28m 
- pole karne: strefa, w której bramkarz może łapać piłkę w ręce. Pole karne jest na całej szerokości boiska a jego wysokość 9 metrów 
- bramka ma wymiary 5,5x2,2m 
- rzut karny wykonywany jest z odległości 9m

Czas gry 
- mecz trwa 36 minut i składa się z trzech tercji, 12 minut każda 
- przerwa między tercjami trwa 3 minuty 
- czas jest zatrzymywany w czasie przerw w grze 
- czas jest zatrzymywany w momencie, gdy zostaje strzelony gol, zawodnik odniesie kontuzje wymagającą interwencji służb medycznych, jest rzut wolny lub rzut karny. Czas nie jest zatrzymywany, gdy piłka wyjdzie na aut 
- jeśli w regulaminowym czasie gry padł remis, zarządza się trzyminutową dogrywkę 
- jeśli po dogrywce nadal jest remis, wykonuje się rzuty karne - odbywają się trzy kolejki, w przypadku remisu rzuty karne są rozgrywane do momentu osiągnięcia jednobramkowej przewagi przez jedną z drużyn 

Punktacja 
- za zwycięstwo w regulaminowym czasie gry drużyna otrzymuje 3 punkty 
- za zwycięstwo po dogrywce drużyna otrzymuje 2 punkty 
- za zwycięstwo po rzutach karnych drużyna otrzymuje 1 punkt 

Zawodnicy 
- drużyna na boisku gra w składzie pięcioosobowym (4 zawodników w polu i bramkarz) 
- liczba zmian jest nieograniczona 
- zmiany są lotne (piłka jest w grze lub poza grą) 
- bramkarz nie może posiadać piłki w polu karnym dłużej niż 5 sekund 
- bramkarz może złapać piłkę podaną przez zawodnika swojej drużyny. Podobnego zagrania piłki do bramkarza nie można powtórzyć, dopóki piłki nie dotknie zawodnik drużyny przeciwnej (po podaniu piłki do bramkarza i złapaniu jej w ręce, sędzia podnosi rękę i trzyma ją w górze aż do momentu, gdy piłki dotknie zawodnik drużyny przeciwnej - jeżeli wcześniej piłka znów zostanie zagrana do bramkarza, a ten ją złapie, sędzia zarządza rzut wolny z połowy boiska na niekorzyść drużyny, która przewiniła). 
- strefa zmian znajduje się przy środku boiska i wynosi ona 2,5m 

Stałe fragmenty gry 
- po faulu, zagraniu ręką, błędzie zmiany lub przetrzymaniu przez bramkarza piłki w swoim polu karnym przez okres czasu dłuższy niż 5 sekund następuje rzut wolny. W przypadku rzutu wolnego po faulu rzut wolny musi być wykonywany przez zawodnika sfaulowanego, chyba, że ten zszedł z boiska. Podczas wykonywania rzutu wolnego żaden zawodnik z wyjątkiem bramkarza nie może zasłaniać bramki. Po wejściu zawodnika rezerwowego przed zejściem zawodnika zmienionego (błąd zmiany) drużyna przeciwna wykonuje rzut wolny ze środka boiska. 
- po wyjściu piłki poza pole gry piłka może być wprowadzana do gry poprzez wrzut piłki rękoma zza głowy lub poprzez kopnięcie piłki położnej na piasku. 
- rzut karny jest zarządzany po faulu dokonanym przez zawodnika w swoim polu karnym lub zagraniu ręką w swoim polu karnym. Jest on wykonywany z odległości 9 metrów od bramki na środku linii wyznaczającej pole karne. 
- po wyjściu piłki za linię końcową (po dotknięciu piłki przez zawodnika tej drużyny, której jest linia) zarządzany jest rzut rożny, który jest wykonywany przez drużynę przeciwną. Jeśli jako ostatni piłkę dotknął zawodnik drużyny przeciwnej, to grę wznawia bramkarz poprzez wyrzut piłki z własnego pola karnego. 
- po strzelonej bramce gra jest wznawiana od środka boiska przez drużynę, która straciła bramkę. Każda tercja jest rozpoczynana od środka boiska przez drużynę wylosowaną przez sędziego. 
- gola nie można strzelić bezpośrednio kopnięciem rozpoczynającym mecz. Piłka powinna być podana przynajmniej raz i musi być zagrana minimum na odległość równą jej średnicy zanim dotknie jej inny gracz.  


Ekstraklasa - obejmuje 8 drużyn, które walczyły w dwóch turniejach (Gdańsk i Sosnowiec). Zespoły w tych dwóch turniejach są podzielone na dwie grupy, w których każdy rozegra po trzy mecze. Z tych dwóch turniejów tworzona jest klasyfikacja generalna. To ona ma wpływ na rozstawienie zespołów podczas finałów Mistrzostw Polski, które odbędą się w Gdyni w dniach 28-31 lipca. Pierwsze sześć drużyn podzielone będą na dwie grupy (w grupie każdy zagra po dwa mecze), następnie na półfinały (na skos) i finał. Dwie ostatnie ekipy będą brać udział w barażach o Ekstraklasę.

I liga - w tym roku drużyny podzielono na grupę południową i północną. W grupie południowej bierze udział 9 zespołów. Rozgrywki odbyły się w Chodczu. Każdy z drużyn rozegrał po 8 spotkań. Trzy najlepsze zespoły zagrają w turnieju barażowym o Ekstraklasę. W grupie północnej walczą 4 zespoły. Pierwszy turniej odbył się w Sztutowie, zaś drugi w miejscowości Charzykowy. Z grupy północnej do baraży o Esktraklasy przebije się jedna drużyna. 

Baraże o Ekstraklasę - baraże odbędą się w Gdyni w dniach 28-31 lipca. Grać będą: 2 ostatnie drużyny z Ekstraklasy, 3 najlepsze zespoły z grupy południowej i 1 najlepszy zespół z grupy północnej. 6 drużyn zostanie podzielonych na dwie grupy. Po dwie najlepsze z każdej grupy awansują do półfinałów. Zwycięzcy półfinałów otrzymają przepustkę do Ekstraklasy. 

Mistrzostwa Polski Kobiet - drużyny bezpośrednio w Gdyni będą walczyć o tytuł najlepszej drużyny w kraju.

Przeczytaj także