W tym roku Sopot świętuje 200-lecie kurortu. Z tej okazji miasto organizuje wiele wydarzeń kulturalnych i imprez mających uświetnić ten wyjątkowy jubileusz. Muzeum Sopotu aktywnie włącza się w obchody przygotowując czasową wystawę pt. "Turyści i kuracjusze. Opowieść o dwóch miastach" , której wernisaż odbędzie się 4 maja o godz. 18.00.
Powstanie kurortu ściśle wiąże się z postacią dr. Jeana George'a Haffnera. To on w 1823 roku uruchomił w nadmorskiej części Sopotu pierwszy na gdańskim wybrzeżu profesjonalnie prowadzony zakład kąpielowy. - "Pod gospodarskim okiem doktora Haffnera Sopot rozwijał się, powstawały nowoczesne obiekty kąpielowe, parki i infrastruktura drogowa. Wiara w zbawienny wpływ morskich kąpieli na zdrowie stawała się coraz powszechniejsza, więc kuracjuszy przybywało. W pierwszym roku działalności z oferty dr Haffnera skorzystało 209 gości. Trzy lata później ich liczba wyniosla 450, w 1842 r. przekroczyła 1000, w 1876 r. do sopockiego kapieliska zjechało 2406 osób. Kolejne lata przynosiły dalsze wzrosty liczby kuracjuszy. 200 lat później miasto z dumą kontynuuje kurortowe tradycje. Piękne piaszczyste plaże, najdłuższe drewniane molo w Europie czy słynny Monciak wciąż przyciągają turystów i kuracjuszy." - mówi Karolina Babicz-Kaczmarek, kuratorka wystawy.
Wystawa Muzeum Sopotu obejmować będzie okres od powstania uzdrowiska w 1823 r., poprzez jego rozwój i przemiany, aż do 1945 roku. Od lat 70. XIX wieku, odnotowuje się intensywny wzrost liczby kuracjuszy przybywających do Sopotu. Miejscowość cieszy się coraz większą popularnością, co można wiązać zarówno z korzystnymi warunkami klimatycznymi, jak i rosnącą modą na wizyty w nadmorskich kąpieliskach. Na wystawie omówione zostaną walory przyrodnicze naszego regionu, a także zwyczaje i obyczaje kąpielowe na przestrzeni lat. Odtworzony zostanie plan dnia kuracjusza z "obowiązkowymi" zajęciami oraz aktywnościami w czasie wolnym.
Obok historii kurortu, na wystawie zostaną zaprezentowane liczne eksponaty ze zbiorów Muzeum Sopotu. Wśród nich będzie można podziwiać m.in: stroje kąpielowe, buty plażowe, szkła kuracyjne, obiekty związane z popularnymi w Sopocie sportami: puchary, plakiety, medale itp. Dużym zainteresowaniem z pewnością spotkają się reprodukcje nieznanych grafik Eugena Troschela, przechowywane w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie oraz dotąd nieznany, najstarszy film prezentujący Sopot z 1913 r. z archiwum francuskiej wytwórni Gaumont.
Analogicznie do wystawy Muzeum Sopotu, w Stacji Kultury Zakopane prezentowana będzie ekspozycja o tym samym tytule prezentująca historię miasta.