stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

TwórczyNIE u siebie. Jesienna odsłona Festiwalu Kultur "Okno na Świat"

Twórczyni - człowiek sztuki, kobieta i artystka. Kobieta artystka. Te dwa słowa są ze sobą nierozerwalne. Bo sztuka u naszych gościń jest ich życiem codziennym. TwórczyNIE u siebie to trzy dni spotkań z kobietami, które poprzez sztukę przekazują swoje doświadczenia, rozliczają się z historią rodzimego kraju i swoją własną, rodzinną. Porozmawiamy o kobiecej sile, wpływie społecznych niepokojów na proces tworzenia, poszukiwaniu inspiracji w kulturach krajów nadbałtyckich, odnajdywaniu się w nowym, zupełnie innym społeczeństwie. O trudnych decyzjach, zwykłym życiu, zmaganiu się z problemami dnia codziennego oraz o poczuciu "bycia u siebie". Trzy dni inspirujących rozmów, warsztatów i debat. Przed nami superkobiece "Spotkania ze światem" - jesienna odsłona Festiwalu Kultur "Okno na Świat".

22 - 30 czerwca 2024, g. 12:00

Gdynia
A naszymi rozmówczyniami będą:
Joanna Bator - polska pisarka, publicystka, felietonistka, laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieść "Ciemno, prawie noc", jurorka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej doktorat w dziedzinie filozofii poświęcony filozoficznym aspektom feministycznych teorii i dyskusji, jaką feministki prowadziły z psychoanalizą i postmodernizmem był jedną z pierwszych w Polsce prac na ten temat.

Marta Frej - malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna, autorką memów. Laureatka plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalnej Onetu za nadanie memom rangi artystycznego dzieła; za feministyczną sztukę w internecie, która - dzięki swojej aktualności i bezkompromisowości - ma prawdziwą siłę

Wanda Hagedorn - twórczyni scenariuszy powieści graficznych, autorka autobiograficznej opowieść pt. "Totalnie nie nostalgia. Memuar" o kobietach, które walczą o swoją przestrzeń w rodzinie i społeczeństwie. (...) o podporządkowanej, ale walczącej o niezależność matce, wyemancypowanej babce i siostrach, które w różny sposób radzą sobie z patriarchalną opresją.

Katarzyna Tubylewicz - pisarka, tłumaczka, publicystka i kulturoznawczyni. Wieloletnia dyrektorka Instytutu Polskiego w Sztokholmie i attaché kultury w Ambasadzie RP w Sztokholmie. Jak sama podkreśla, wolny zawód i bliskość geograficzna pozwoliły jej na prowadzenie przez dekady podwójnego życia i mieszkanie praktycznie w obu krajach (Polska i Szwecja) naraz. Kiedy tylko może, niekiedy nawet raz w miesiącu, przyjeżdża do Polski, często też zaprasza swoich polskich przyjaciół do Szwecji. To sprawiło, że nigdy nie czuła się typową emigrantką, osobą odciętą od swoich korzeni, zmuszoną do bezwzględnej adaptacji w nowej rzeczywistości, choć doświadczeniom życia poza ojczyzną poświęciła kilka publikacji, w tym dwie powieści.

Ilona Wiśniewska - reporterka, fotografka, autorka książek podróżniczych, Kobieta Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl. Mieszka na Północy Norwegii i o życiu w tych rejonach pisze swoje reportaże.

Porozmawiamy nie tylko o ich pracach, ale także o Polsce widzianej z perspektywy uczestniczki i emigrantki, o budowaniu kobiecej tożsamości i podróży w głąb siebie. A później zastanowimy się jakie możliwości rozwoju daje polski świat kultury oraz czy sztuka jest postrzegana jako wartościowy komentarz społeczny.

W tym głosie kobiecym pojawi się też głos męski. Jacek Frąś, autor rysunków do autobiograficznej powieści graficznej Wandy Hagedorn "Totalnie nie nostalgia", podzieli się z nami doświadczeniami i refleksją z tworzenia tej bardzo osobistej dla artystki publikacji.

Nasze działania kulturalne to tworzenie idei i projektów, ale też praca z materiałem, który nie zawsze jest przyjazny dla środowiska. Jako świadoma instytucja kultury, chcemy kontynuować działania podjęte podczas letniej 12. edycji Festiwalu Kultur "Okno na Świat" Muzyka dla Ziemi. W tym roku zdecydowaliśmy się ograniczyć druki promocyjne. I choć nasze plakaty zobaczycie w mieście, to program znajdziecie na stronie i w mediach społecznościowych NCK. Zależy nam, aby każdy z Was czuł się komfortowo - uzupełniliśmy go o teksty alternatywne.

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej - stacjonarnie i poprzez media społecznościowe. Spotkania będzie można obejrzeć również na FB Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

PROGRAM

piątek, 8.10.2021
NCK - Ratusz Staromiejski oraz https://www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury

17:00-18:15
"Gorzko, gorzko" - rozmowa z Joanną Bator - na ekranie
Prowadzenie: Dorota Karaś - w Ratuszu Staromiejskim

18:30-19:45 - "Totalnie nie nostalgia" - powieść graficzna bardzo osobista, rozmowa z Wandą Hagedorn - na ekranie i Jackiem Frąsiem - w Ratuszu Staromiejskim
Prowadzenie: Przemysław Zawrotny - w Ratuszu Staromiejskim

sobota, 9.10.2021

NCK - Ratusz Staromiejski oraz https://www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury

10:00-13:.00 - warsztat komiksowy z Jackiem Frąsiem, cz. I - w Ratuszu Staromiejskim
Bilety: 15 zł
Liczba miejsc ograniczona.

Persepolis, Maus, Weź się w garść, Zaduszki, seria Marzi, twórczość Alison Bechdel i wiele innych - powieści graficzne od dawna są nie tylko wartościowym, ale niezwykle interesującym medium przekazującym życiowe historie. Autobiografie i biografie, ukazanie tła społecznego i obyczajowego, krytyka i uznanie, to wszystko możemy znaleźć na kartach komiksów. Dwudniowe warsztaty z rysownikiem i scenarzystą komiksowym, Jackiem Frąsiem, będą okazją do podzielenia się doświadczeniami, stworzenia własnej opowieści i ubrania jej w formę graficzną. Brak umiejętności rysowania nie będzie przeszkodą.
Warsztaty przeznaczone dla starszej młodzieży oraz dorosłych.

15:00-16:15 - Memy zaangażowane, rozmowa z Martą Frej - w Ratuszu Staromiejskim
Prowadzenie: Przemysław Zawrotny

16:30-17:45 - Portret polsko-szwedzki, rozmowa z Katarzyną Tubylewicz - w Ratuszu Staromiejskim
Prowadzenie: Hanna Łozowska

18:00-19:15 - Hen daleko na Północy, rozmowa z Iloną Wiśniewską - na ekranie
Prowadzenie: Hanna Łozowska - w Ratuszu Staromiejskim

niedziela, 10.10.2021
NCK - Ratusz Staromiejski oraz https://www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury
10:00-13:00 - warsztat komiksowy z Jackiem Frąsiem, cz. II - w Ratuszu Staromiejskim

16:00-17:30 - TwórczyNIE u siebie
Rozmowa z Martą Frej, Katarzyną Tubylewicz - w Ratuszu Staromiejskim, Iloną Wiśniewską i Wandą Hagedorn - na ekranie
Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz - w Ratuszu Staromiejskim

Nasze bohaterki działają na różnych polach kultury, mają inne doświadczenia i tło życiowe. Łączą ich jednak początki - każda z twórczyń przez jakiś czas realizowała swoje pasje lub karierę w Polsce. Debata będzie okazją do podzielenia się refleksją na temat możliwości jakie Polska kraj daje artystkom, wpływie społecznych niepokojów na tworzenie tekstów kultury, poszukiwaniu inspiracji w kulturze krajów nadbałtyckich i odnajdywaniu się nowym, zupełnie innym społeczeństwie. Być może poznamy odpowiedź na pytanie: Dlaczego zdecydowały się wyjechać i tworzyć poza krajem rodzinnym?

18:15 - pokaz filmu Kobieta idzie na wojnę, reż. Benedikt Erlingsson, Islandia 2018 - w Ratuszu Staromiejskim
Bilety: 5 zł
Liczba miejsc ograniczona.

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem "Kobieta z Gór", niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.
Film z polskimi napisami.


Wydarzenie organizowane w ramach jesiennej edycji Festiwalu Kultur "Okno na Świat" Spotkania ze światem.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    5 - 15 zł
spotkania debaty - wstęp wolny
warsztaty - bilety 15 zł
pokaz filmowy - bilet 5 zł

Przeczytaj także