stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Tworzywo-Czas-Nicość-Wszechrzecz. Wernisaż wystawy prac Gabrieli Nowak

Gabriela Nowak to artystka nagrodzona wystawą indywidualną za wyróżnioną pracę, prezentowaną podczas wystawy zbiorowej Ceramika alternatywnie (2022, Nadbałtyckie Centrum Kultury).

w każdą środę (do 01.01.2025), g. 18:15 - 19:45

bilety 75 zł

w każdy wtorek (do 24.06.2025), g. 17:00

Gdańsk,
bilety 220 zł
Termin: 16 VII-2 VIII 2023, pn.-nd. 9.00-18.00;
Wernisaż: 15 VII 2023, godz. 17.00;

Mieliśmy wówczas okazję obejrzeć kilkadziesiąt obiektów i instalacji ceramicznych młodych artystów (studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych  w Gdańsku), stworzonych podczas działań plenerowych.

Wyróżniona praca autorstwa Gabrieli Nowak pt. Okapi to rzeźba składająca się z modułów, z których każdy ma inny kolor i fakturę. Element zabawy idzie tu w parze z perfekcyjnie przemyślaną kompozycją.

Abstrakcyjny i niewiarygodny wygląd niektórych zwierząt oddziałuje na ludzką wyobraźnię, dając szerokie pole do interpretacji oraz mnogość możliwości w przełożeniu na język sztuki, między innymi zabawę żywiołem, jakim jest ogień i wysoka temperatura.

W trakcie trwania wystawy odbędą się warsztaty ceramiczne oraz spotkanie z artystką, podczas którego doświadczymy rzeźby różnymi zmysłami (spotkanie kierowane przede wszystkim do osób z niepełnosprawnością wzroku).

Gabriela Nowak urodziła się w 1998 roku w Rzeszowie; uczęszczała do tamtejszego Liceum Plastycznego im. Piotra Michałowskiego. Tegoroczna absolwentka kierunku rzeźba na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracę dyplomową realizowała w pracowni rzeźby prof. Katarzyny Józefowicz; aneks z ceramiki artystycznej powstał pod okiem dr hab. Katarzyny Jóźwiak-Moskal. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2022. Brała udział w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach zbiorowych.

Zajmuje się ceramiką artystyczną. Jej dzieła najczęściej są inspirowane naturą, abstrakcyjnym ujęciem różnorodnych kształtów roślin i zwierząt; czasem tematyka prac bazuje na obserwacji zachowań ludzkich i zjawisk społecznych. Przygotowuje także działania rzeźbiarskie i instalacje przestrzenne, wykonywane najczęściej z surowych naturalnych tkanin, tektury, szkła, drewna oraz tekstyliów o zróżnicowanych fakturach i teksturach. Ulubionym sposobem wyrazu jest zestawianie ze sobą kontrastujących materii, a najczęściej wybieraną gamą kolorystyczną są barwy ziemi (stad też zamiłowanie do surowej gliny bądź tkanin lniano-bawełnianych). Często ważniejszym, niż efekt końcowy, jest dla niej sam proces tworzenia. Lubi wystawiać prace na otwartej przestrzeni, ale nie lubi, gdy szybko się psują.