Ty pójdziesz górą, a ja doliną Wojciech Zamiara | wystawa Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ty pójdziesz górą, a ja doliną Wojciech Zamiara | wystawa Opinie (5)

10 listopada 2022 otwieramy w Łaźni 2 w Nowym Porcie wystawę jednego z pionierów i najważniejszych twórców sztuki wideo w Polsce: Wojciecha Zamiary. Wystawa nowsi tytuł Ty pójdziesz górą, a ja doliną. Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja prac tego artysty zrealizowanych w latach 1985-2022 z udziałem najbliższych mu osób i przyjaciół.

Ty pójdziesz górą, a ja doliną, Wojciech Zamiara

Miejsce: CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk Nowy Port
Wernisaż: 10 listopada o godz. 18.00
Czas trwania wystawy: od 10.11.2022 do 08.01.2023
Kuratorka: Jolanta Woszczenko

W czasie wernisażu odbędzie się performans Wojciecha Zamiary.

Oprowadzania po wystawie:

26 listopada - 12.00 - 15.00
10 grudnia - 12.00 - 15.00
14 stycznia - 12.00 - 15.00

Twórczość Zamiary charakteryzuje estetyczny minimalizm oraz operowanie paradoksem. W jego postawie interesujące są nieustające próby interpretacji własnego ja. Przy pomocy lapidarnych środków artysta prowadzi z odbiorcą emocjonalną i intelektualną grę.

Tytuł wystawy Ty pójdziesz górą, a ja doliną nawiązuje do najnowszej pracy Wojciecha Zamiary oraz pracy wideo, którą zrealizował wspólnie ze swoim przyjacielem, Witosławem Czerwonką. Pokazując sztukę Zamiary, trudno jest bowiem nie mówić o Czerwonce i wzajemnym wpływie obu artystów. Ich przyjaźń rozpoczęła się w 1986 roku i trwała do śmierci Witosława Czerwonki. Zamiara prowadził wraz z Czerwonką kultowe zajęcia upowszechniające nowe media w pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Pomimo tego, że Zamiara jest uznawany za jednego z pionierów i najważniejszych twórców sztuki wideo w Polsce, wystawiał swoje prace głównie podczas festiwali i ekspozycji zbiorowych. Wystawa w CSW ŁAŹNIA jest pierwszą tak obszerną prezentacją jego dzieł. Pokażemy siedemnaście prac wideo oraz dwanaście fotografii, a także dokumentację instalacji i performansów zrealizowanych przy udziale najbliższych w latach 1985-2022.

Wojciech Zamiara to artysta interdyscyplinarny, zajmujący się sztuką wideo, performance, fotografią oraz instalacjami multimedialnymi. Artysta współtworzył Galerię Wieża Ciśnień w Bydgoszczy, przez parę lat prowadził galerię w bydgoskim klubie Mózg. Od 1986 roku pracuje, jako pedagog na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie jest profesorem tytularnym i pełni funkcję dziekana ds. Kierunku Fotografia.
Jego prace prezentowane były w ważnych ośrodkach związanych ze sztuką współczesną m.in.: Berlin, Kassel, Kolonia, Sao Paulo, Tokio, Londyn czy MOMA w Nowym Jorku.