stat
Impreza już się odbyła

Tybet - Nie ogarniamy świata - Opinie (1)

wrz 20

piątek, g. 9:00 - 13:00

Gdańsk, Stogi, Brzeźno, Jelitkowo
Wstęp wolny
paź 20

niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 120-180 zł
Kup bilet
Zapraszamy w pierwszą filmowo
– fotograficzną podróż z cyklu
„Nie ogarniamy Świata”
do Małego wielkiego Tybetu
Spotkanie poświęcamy pamięci Ryszarda Kapuścińskiego


18.00 – otwarcie wystawy fotografii Karola Trybusia „Mały Tybet”
w trakcie której, oprócz rozmów o historii zdjęć z trekkingu symbolizującego ucieczkę Tybetańczyków z kraju, poczęstujemy Państwa herbatką tybetańską
19.00 – projekcje filmów Elżbiety Dziuk i Krzysztofa Renika
Czam czyli taniec”, 21 minut
”Lhamo – opera z krainy Śnieżnego Lwa”, 36 minut,
”Himalajska pielgrzymka”, 16 minut
20.30 – dyskusja z autorami z cyklu „Nie ogarniamy Świata”,
moderator: Wojtek Mączkowski

Naszymi Przewodnikami będą:


Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik, od lat penetrujący świat widowisk azjatyckich. Szczególnym zainteresowaniem obdarzyli widowiska indyjskie i tybetańskie. Krzysztof Renik jest autorem szeregu publikacji na temat świata widowisk Indii, wśród nich: Kathakali – sztuka indyjskiego teatru (Wydawnictwo Akademickie "Dialog", Warszawa 1994) i Śladem Bharaty (Wydawnictwo Akademickie "Dialog", Warszawa 2001).

Film pt.: ”Czam czyli taniec”
- 21 minut, DVD, 2006 rok, autorzy: zdjęcia Elżbieta Dziuk, scenariusz Krzysztof Renik, montaż Michał Zielony, produkcja ABATON inicjatywa twórcza. Opowieść o rytualnym tańcu mnichów buddyjskich tradycji tybetańskiej wykonywanym w trakcie dorocznych ceremonii klasztornych w jednej ze świątyń Ladakhu.

Film pt.: ”Lhamo – opera z krainy Śnieżnego Lwa”
- 36 minut, DVD, 2006 rok, autorzy: zdjęcia Elżbieta Dziuk, scenariusz Krzysztof Renik, montaż Michał Zielony, produkcja ABATON inicjatywa twórcza. Opowieść o festiwalu opery tybetańskiej Lhamo. Zdjęcia powstały podczas dorocznego festiwalu operowego Shoton w Dharamsali. Honorowym gościem festiwalu był duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków XIV Dalajlama Tybetu.

Film pt.: ”Himalajska pielgrzymka”
- 16 minut, DVD, 2007 rok, autorzy: zdjęcia Elżbieta Dziuk, muzyka: Robert Usewicz, scenariusz
Krzysztof Renik, montaż Michał Zielony, produkcja ABATON inicjatywa twórcza. Opowieść o
pielgrzymce trójki buddystów, górali himalajskich, do jednej z najstarszych świątyń Ladakhu
położonej wysoko w Himalajach.

oraz


Karol Trybuś - skończył Dziennikarstwo na UJ. Pracował w Gazecie Krakowskiej. Bliski środowisku Tygodnika Powszechnego. Obecnie współpracuje z agencjami reklamowymi.

Wystawa fotografii „Mały Tybet”

„(...)Mały Tybet – tak nazywane są doliny Ladaku i Zanskaru, schowane w hinduskich Himalajach. Ich mieszkańcy są buddystami. Kulturowo czują się bardziej związani z Dalaj Lamą aniżeli z Indiami. Wybrałem się tam z członkami francuskiego stowarzyszenia – Transhimalayenne 2004 w ramach trekkingu, który miał symbolizować ucieczkę Tybetańczyków z własnego kraju


Szła z nami grupa tybetańskich uchodźców, którzy uciekli z ojczyzny zimą, przez himalajskie przełęcze, do Nepalu. Szli bez namiotów, prowiantu, bez odpowiedniego ekwipunku. W Tybecie byli więzieni, torturowani, a na wolności, dyskryminowani. Nie potrafiłem ich trudnej opowieści zarejestrować na kliszy.


Nie umiejąc pokazać ich cierpień, zdecydowałem się wyrazić ich nadzieje. Kultura, która walczy o przetrwanie opiera się na duchowości i na edukacji młodych pokoleń. Dla Tybetańczyków te dwie dziedziny życia są bardzo ważne. Człowiek zachodu traktuje je jako coś powszechnego, a tam, to skarb. W Ladaku i Zanskarze język, wiara, kultura tybetańska rozwijają się swobodniej aniżeli w samym Tybecie. Zdjęcia ze szkół i klasztorów są próbą zarejestrowania prostych momentów życia, które tam, w górach, nabierają szczególnej wagi (...)”