Kino ŻAK zaprasza na Tydzień Filmu Niemieckiego. W programie znalazły się najnowsze, zaangażowane społecznie filmy powstałe za naszą zachodnią granicą. Są wśród nich znakomite debiuty, jak i filmy twórców nagradzanych na wielu festiwalach. Przegląd otworzy 24 stycznia o g.20 Symfonia o umieraniu ( reż. Matthias Glasner, Srebrny Niedźwiedź za scenariusz na Berlinale 2024 ). Glasner dekonstrukcje w swoim filmie mit szczęśliwej i wspierającej się rodziny nie rezygnując przy tym z humoru i empatii wobec swoich bohaterów.
Tematem większości filmów z tegorocznego programu Tygodnia Filmu Niemieckiego są związki międzyludzkie, szczególnie relacje rodzinne: między małżonkami/partnerami, rodzeństwem, rodzicami i dziećmi. To one przekładają się na dobrostan (lub jego brak) każdej społecznej jednostki. Emocjonalne więzi, którym przyglądają się twórcy filmów, nie zależą od statusu majątkowego, pochodzenia czy zaplecza kulturowego, są uniwersalne i pomagają lub utrudniają funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Tydzień Filmu Niemieckiego Gdańsk 2025 - PROGRAM
24 stycznia | 20:00
SYMFONIA O UMIERANIU / Sterben / reż. Matthias Glasner (Wolna wola, Litość, This Is Love) / w. Lars Eidinger (Personal Shopper, Obrazy bez autora), Corinna Harfouch (Cząstki elementarne, Pachnidło: Historia mordercy, Upadek) / Niemcy / 2024 / 183 min.
25 stycznia | 20:00
POŁUDNICA / Mittagsfrau / reż. Barabara Albert (Aida - producentka) / Mala Emde, Max von der Groeben, Thomas Prenn, Esmée Liliane Amuat / Niemcy, Szwajcaria, Luksemburg / 136 min.
26 stycznia | 20:00
WEEKENDOWI BUNTOWNICY / Wochenendrebellen / reż. Marc Rothemund (Sophie Scholl - ostatnie dni) / w. Florian David Fitz, Cecilio Andersen, Aylin Tezel, Joachim Król / Niemcy / 2023 / 109 min.a
27 stycznia | 20:00
NIEWYPOWIEDZIANE / Unspoken / reż. Piotr J. Lewandowski (Janek) / w. Henning Flüsloh, Henriette Confurius, Florian Stetter, Noah Tinwa / Niemcy / 2024 / 95 min.
28 stycznia | 20:00
VENA / reż. Chiara Fleischhacker / Niemcy / 116 min.
29 stycznia | 20:00
W DOBREJ WIERZE / Gotteskinder / reż. Frauke Lodders / w. Flora Li Thiemann, Serafin Mishiev, Michelangelo Fortuzzi, Mark Waschke / Niemcy / 2024 / 117 min.
30 stycznia | 20:00
PUNKT ZAPALNY / Es brennt / reż. Es brennt / Erol Afşin / w. Halima Ilter, Kida Khodr Ramadan, Emir Kadir Taşkın, Nicolas Garin / Niemcy / 2023 / 89 min.
Kino niemieckie nie tylko bardzo szybko reaguje na aktualne i ważne problemy społeczne i polityczne, ale też nieustannie rozlicza się z nazistowską przeszłością. Dlatego filmy podejmujące tę tematykę są ważnym punktem programu Tygodnia Filmu Niemieckiego.
Południca Barbary Albert to ekranizacja powieści Julii Frank, autorki wydawanej także w Polsce. Nawiązujący do dawnych słowiańskich wierzeń tytuł symbolizuje dusze kobiet, które zmarły w trakcie ślubu lub wesela. Ten moment przejścia z radości do żałoby jest metaforą zarówno losu bohaterki jak i przemiany politycznej, jaka miała miejsce w Niemczech, w 1933 roku.
Nacjonalistyczny duch unosi się też nad współczesną i opartą na faktach historią, którą w filmie Punkt zapalny" opowiada Erol Afşin. Jego dojrzały debiut jest mocnym oskarżeniem o rasizm widoczny w codziennym życiu, jak i o niewydolność systemu prawnego, któremu przyszło się z nim mierzyć. Kolejnym debiutem, na który warto zwrócić uwagę, jest film W dobrej wierze" Frauke Lodders. Reżyserka przygląda się rodzinie żyjącej według surowych zasad religijnych, która musi skonfrontować się z emocjami wykraczającymi poza zakazy i nakazy wyznawanej religii, jak i konsekwencjami jakie niesie ich łamanie.
O rozpadzie więzi rodzinnych i tworzeniu relacji ją zastępujących, samotności i trudności funkcjonowania we współczesnym, bardzo zatomizowanym społeczeństwie opowiada z kolei Matthias Glasner w nagrodzonej na ostatnim Berlinale Symfonii o umieraniu". Zupełnie inną, bo kochającą i mocno wspierającą się rodzinę portretuje w Weekendowych buntownikach" Marc Rothemund. Jason, 10-letni, autystyczny bohater filmu postanawia zostać kibicem piłkarskim i aby dokonać wyboru odpowiedniej drużyny, postanawia odwiedzić wraz z ojcem wszystkie niemieckie stadiony.
Przemoc seksualna wobec bliskich osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest tematem intymnego obrazu Niewypowiedziane" Piotra Lewandowskiego, który pokazuje, co się dzieje, kiedy ktoś przekroczy granicę pomiędzy przyzwoleniem i brakiem zgody na akt seksualny. Vena" to kolejny zwracający uwagę debiut w tegorocznym programie Tygodnia Filmu Niemieckiego. Reżyserka, Chiara Fleichhacker szkicuje w nim intymny portret młodej kobiety, przyszłej matki, która nie radzi sobie z funkcjonowaniem w społeczeństwie, pokazując równocześnie bezradność systemu i bezduszność instytucji socjalnych w Niemczech.
Prezentowane cyklicznie w Żaku przeglądy filmów europejskich są dla widzów znakomitym źródłem wiedzy na temat kinematografii tych państw.
Wydarzenie jest organizowane przez Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego w Warszawie i Krakowie oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu.