stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Już 19 października 2016 roku Gdański Teatr Szekspirowski zainauguruje kolejny festiwal w ramach cyklu Teatry Europy. Po Tygodniach Brytyjskim, Flamandzkim, Gruzińskim i Rumuńskim przyszedł czas na Tydzień Niemiecki, który wielością i intensywnością wydarzeń opanuje niemal całe Trójmiasto. Prezentacje spektakli, koncerty, wystawy, przeglądy filmów, warsztaty i inne wydarzenia, również z obszarów biznesu, historii, ekonomii i polityki, potrwają do 26 października.

lis 24

niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
gru 14-15

sobota - niedziela, g. 19:00

Wstęp wolny
Współorganizatorem wydarzenia jest Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Tydzień Niemiecki wpisuje się w tegoroczne obchody dwóch ważnych rocznic - 40-lecia Partnerstwa Gdańska i Bremy oraz 25-lecia podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską a Niemcami.

Cykl wydarzeń teatralnych otworzy spektakl "Doktor Faustus" w reż. Johanny Schall i w wykonaniu Die Bremer Shakespeare Company. Słynne dzieło Marlowe'a w reżyserii Schall epatuje farsowym przepychem i atmosferą rodem z berlińskich kabaretów lat dwudziestych. Zaskakująco, estetyka spektaklu idealnie wpisuje się w historię Fausta zawierającego pakt z diabłem. Johanna Schall zaprasza publiczność do przerysowanego świata, pełnego osobliwości i nieposkromionego obscenicznego humoru, w którym udaje się jej niezwykle wyraźnie ukazać kondycję moralną współczesnej Europy.

Kolejnym spektaklem w ramach Tygodnia Niemieckiego będą "Podopieczni" w reżyserii Mirko Borschta na podstawie sztuki znanej noblistki Elfride Jelinek w wykonaniu Bremen Theater. Jelinek podejmuje temat napływających do Europy uchodźców, zmuszonych do porzucenia swoich rodzinnych domów wskutek wojen, krwawych lokalnych konfliktów, głodu, prześladowań religijnych o podłożu politycznym czy rasowym lub z powodu orientacji seksualnej. Utkany przez nią współczesny chóralny wielogłos adresowany jest do europejskich odbiorców i zawiera objaśnienia indywidualnych sytuacji oraz opowieści dotyczące przebytych przeżyć i doświadczeń.

Kolejną propozycją jest spektakl wpisujący się w nurt teatru dokumentalnego - "Stolpersteine" Badeńskiego Teatru Narodowego z Karlsruhe. Reżyser Hans-Werner Kroesinger oraz dramaturżka Regine Dura, korzystając z archiwum teatru, odtwarzają proces systematycznej dyskryminacji oraz usuwania lewicowych i liberalnych artystów po 1933 roku. Przestrzeń sceny i widowni w tym spektaklu bezpośrednio się przenikają - aktorzy i publiczność siedzą przy jednym stole. Spektakl znalazł się wśród najlepszych propozycji sceny niemieckiej na berlińskich Theatertreffen 2016.

W programie Tygodnia Niemieckiego znajdzie się również propozycja dla młodszych dzieci. Helga Brehme z Theater am Faden w Stuttgarcie zaprosi na spektakl lalkowy jednej z baśni braci Grimm - "Jorinde i Joringel" - magiczną opowieść o Jorinde, która została porwana i zamieniona w słowika przez złą czarownicę. Po licznych przygodach Joringel z pomocą magicznego kwiatu zdejmuje rzucony na ukochaną czar. Spektakl grany jest niemal bez słów, ponieważ jak twierdzi artystka - "Po co narzucać lalkom nasz język? Wszystko co konieczne i tak zostanie wyrażone w inny sposób."

Bogaty program muzyczny pokaże szerokie spectrum gatunkowe - od muzyki klasycznej po zupełnie współczesne czy wręcz eksperymentalne brzmienia. Reprezentantem niemal całego tego spectrum jest z pewnością Sven Helbig, należący do nowej generacji kompozytorów, którzy nie uznają granicy pomiędzy światem symfonicznej muzyki poważnej, a sztuką eksperymentalną i popem. Helbig komponuje utwory przeznaczone dla chóru i orkiestry, jednocześnie rozwijając solową karierę jako twórca muzyki elektronicznej. Podczas Tygodnia Niemieckiego zaprezentuje materiał z albumu "I Eat The Sun And Drink The Rain". Na koncercie w Teatrze Szekspirowskim wystąpi z Chórem Kameralnym "441 Hz" z Gdańska.

Reprezentantami klasycznej muzyki będą natomiast Orkiestra Kameralna Uniwersytetu w Greifswaldzie oraz ...Orkiestra Policji Meklemburgii - Pomorza Przedniego. Obie zagrają dwukrotnie - w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jeden z koncertów w ramach programu muzycznego Tygodnia odbędzie się także w Sopocie, w Dworku Sierakowskich. Swój najnowszy album "Keine Gefahr" zaprezentuje Dota Kehr (śpiew, gitara) w duecie z Janem Rohrbachem (gitara, keyboard).

Teatry Europy, to jednak nie tylko spektakle czy koncerty, ale również prezentacje z obszaru sztuk wizualnych. Część wystaw wchodzących w skład Tygodnia Niemieckiego będzie jego swoistym preludium. Już teraz w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa (ul. Szeroka 34/35) można oglądać wystawę fotografii zatytułowaną "Nie-miejsca", na którą składają się prace Ugo Carmeni (IT), Sylvain Deleu (FR/UK), Anke Illing i Thomasa Vosbecka (DE) oraz Michała Szlagi (PL). A 7 października w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 (ul. Powroźnicza 13/15) odbędzie się wernisaż wystawy "Powrót Wielkoludów" - rzeźbiarskich instalacji Wojtka Hoefa, artysty wiodącego życie pomiędzy Polską a Niemcami. Od 19 października w Galerii GTS dostępna będzie zaś wystawa zdjęć Olafa Schlote pt.: "Transformacje", składająca się z dwóch cykli zatytułowanych "Wspomnienia" i "Tranzyt", w których artysta podejmuje tematy przemian i podróży pomiędzy zmartwychwstaniem, zjednoczeniem i śmiercią.

Publiczność Tygodnia Niemieckiego będzie miała również okazję wziąć udział w pokazach współczesnej kinematografii niemieckiej. Zobaczymy m.in. takie filmy, jak: "Barbara" - reż. Christian Petzold, "Feniks" w reż. Christiana Petzolda, "Ci, którzy żyją i umierają" w reż. Barbary Albert, "Hanna Arendt" - reż. Margarethe von Trotta oraz "Good Bye Lenin!" w reż. Wolfganga Beckera czy "Pina" Wima Wendersa. Przeglądy filmów odbywać się będą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Instytucie Kultury Miejskiej oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.