stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Tymon Tymański i Marcin Gałązka unplugged in Spółdzielnia

Mamy nieziemsko nieziemską przyjemność donieść Wam o występie Tymona Tymańskiego i Marcina Gałązki w Spółdzielni (11-10-2015 niedziela). Znając obu Panów ze stron różnych śmiało możemy spodziewać się bogatej nuty, dowcipu i anegdot. Uczta nie lada. Występ poprzedzi projekcja filmu "Polskie Gówno".

lut 14

piątek, g. 21:00

bilety 40 zł
wrz 28

niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 125 - 185 zł
Kup bilet
11-10-2015 (Niedziela)
Pub Spółdzielnia
Gdańsk, Abrahama 7
Godz. 20:00
BILET: 25 zł.
(Bilety będą do odbioru w Spółdzielni od 01-10-2015 ale wcześniej proszę o rezerwację pod nr 507 520 940 Ilość miejsc ograniczona).

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Poniżej słowa do czytania:

TYMON: Rozpoczął działalność muzyczną na początku lat osiemdziesiątych jako basista i wokalista w nowofalowej grupie Sni Sredstvom Za Uklanianie. W latach 1986-1991 udzielał się również jako muzyk i poeta w performerskiej formacji TotArt.W TotArcie współpracował m.in. z poetami Zbigniewem Sajnogiem, Pawłem "Końjo" Konnakiem, Pawłem "Paulusem" Mazurem, Arturem "Kudłatym" Kozdrowskim, Wojciechem "Lopezem" Stammem oraz Dariuszem "Brzóską" Brzóskiewiczem, na scenie uprawiając improwizowaną poezję symultaniczną (tzw. "zlew", pokrewny futurystycznemu "zaumowi") oraz spontaniczne, często mocno obrazoburcze happeningi. Na początku lat 90. wraz z grupą poetycką "Zlali Mi Się Do Środka" (z Brzóskiewiczem, Mazurem i Stammem) Tymański udzielał się w telewizyjnym kabarecie "Dzyndzylyndzy". W tym samym okresie, jako kontrabasista, zasłynął jako odnowiciel polskiego jazzu (a zarazem twórca yassu) w zespole Miłość. Sporą popularność przyniosła Tymańskiemu również współpraca z zespołem Kury, w którym śpiewał i grał na gitarze basowej. Kury, skład których uzupełniali Piotr Pawlak oraz perkusista Jacek Olter - nagrały cztery płyty, z których najgłośniejsza, P.O.L.O.V.I.R.U.S., zdobyła nagrody Fryderyka '98 oraz Machinera '98. W roku 1995 Tymański powołał do życia yassowo-rockową grupę Trupy, która w 1998 roku zmieniła nazwę na Czan. Przy okazji udzielał się jako członek zespołów Masło, The Users, Dyliżans i Poganie.

Tymański od lat równolegle prowadzi zespoły alternatywno-rockowe i jazzowe, grając na elektrycznej gitarze lub na kontrabasie. Jednym z nich jest założona w 2002 roku formacja Tymon & The Transistors. Tymański Yass Ensemble to grupa złożona z trzech pokoleń polskiego alternatywnego jazzu; z kolei Polish Brass Ensemble to sekstet, który powstał przy okazji współpracy z Dave'em Douglasem. Tymański był współwłaścicielem trójmiejskiej wytwórni fonograficznej Biodro Records. Wydał m.in. płyty zespołów Miłość, Kury, Ścianka, Pogodno i Kobiety. Obecnie wydaje swoje płyty w domowej wytwórni Yass Records, nakładem której ukazały się m.in. reedycje albumów grupy Miłość. Od lutego 2012 roku wraz z Piotrem "Kędziorem" Kędzierskim Tymański prowadzi codzienną audycję "Ranne Kakao" w Radiu Roxy FM.

Współpracował m.in. z Lesterem Bowie, Johnem Zornem, Dave'em Douglasem, Chrisem Speedem, Jimem Blackiem, Lechem Janerką, Robertem Brylewskim, Antonim Gralakiem, Aleksandrem Koreckim, Włodzimierzem Kiniorskim, Mikołajem Trzaską, Leszkiem Możdżerem, Jackiem Olterem, Tomaszem Gwincińskim, Jerzym Ma

Tymon & The Transistors - polski zespół muzyczny, założony w czerwcu 2002 przez Tymona Tymańskiego podczas muzycznych warsztatów w ramach Przystanku Olecko. Grupa wykonuje muzykę rock'n'rollową, utrzymaną w różnorodnej stylistyce - od brzmień lat 60. i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. We wczesnym repertuarze kwartetu znalazły się zarówno utwory poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie), jak i nowe, nawiązujące do poprzednich dokonań Tymańskiego, mające jednak zdecydowanie gitarowy charakter. Grupa ma na koncie pięć płyt i znana jest z żywiołowych, energetycznych koncertów[potrzebne źródło].

W latach 2002 -2003 zespół nagrał soundtrack do filmu Wojciecha Smarzowskiego Wesele. Sesje nagraniowe odbywały się w studiu nieistniejącej już firmy wydawniczej Biodro Records przy ul. Świętego Ducha w Gdańsku. W nagraniach oprócz zespołu uczestniczyli goście specjalni: m.in. Jacek Lachowicz, Kornel Popławski, Jacek Majewski, Robert Brylewski i Lech Janerka. Dwie kompozycje na płycie Wesele są efektem współpracy Tymańskiego z Robertem Brylewskim, podobnie zresztą jak na albumie Don't Panic! We're From Poland.

Drugi album Tymona & The Transistors, poważniejszy w klimacie Don't Panic! We're From Poland, ukazał się w 2007 roku. Rok później zespół wrócił do studia, by rozpocząć pracę nad soundtrackiem do alternatywnego musicalu Polskie Gówno w reżyserii Grzegorza Jankowskiego. Pierwsze zdjęcia do filmu powstały we wrześniu 2008, ale wskutek braku funduszy projekt został zawieszony w czerwcu roku 2009. W styczniu 2012 ekipa twórców wznowiła prace nad musicalem. Kinowa premiera Polskiego Gówna miała miejsce 6 lutego 2015 roku w warszawskim Pałacu Kultury. Film zdobył Nagrodę Publiczności na Polskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Grand Prix koszalińskiego festiwalu "Młodzi i Film", na którym otrzymał również nagrodę za najlepszą muzykę. Płyta z soundtrackiem musicalu ma się ukazać na jesieni b.r.

W roku 2009 zespół zaczął pracować nad trzecim albumem, zatytułowanym Bigos Heart. Część nagranych utworów pochodzi z dawnych sesji zespołów Trupy i Czan. W nagraniu płyty wzięli udział m.in. Leszek Możdżer i Grzegorz Halama. W kwietniu 2010 roku wydawnictwo Bigos Heart. otrzymało nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: muzyka alternatywna[1]. W 2013 zespół wydał koncertową płytę pt. "Skaczemy jak pacynki - live", nagraną we wrześniu 2012 roku w studiu Radia Gdańsk w związku z dziesięcioleciem grupy. Od kwietnia do sierpnia 2014 roku Tranzystory nagrywały długo zapowiadany album z coverami pt. Rock'n'Roll. Na płycie obok kwartetu wystąpili specjalni goście: Natalia Przybysz, Katarzyna Nosowska, Wojciech Waglewski, Leszek Możdżer, Ireneusz Wojtczak, Tomasz Ziętek, Dominik Bukowski i Lukas Tymański.