stat
Impreza już się odbyła

Tyranizowanie, nękanie, nierówne traktowanie

O źródłach uprzedzeń i nierównego traktowania w zatrudnieniu, jego postaciach oraz prawnych gwarancjach pomocy dla osób dyskryminowanych rozmawiać będą goście Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście w środę, 7 maja.

Debata Uprzedzenia i nierówne traktowanie. Ochrona pracowników przed zachowaniami patologicznymi w miejscu pracy będzie kolejnym głosem zabranym w dyskusji o warunkach pracy.

Co roku święto pracy stanowi przyczynek do refleksji o warunkach pracy w Polsce. Najczęściej dotyczy to jednak spraw związanych z bezrobociem czy wysokością wynagrodzenia i warunkami zatrudnienia. My chcielibyśmy porozmawiać o temacie, który dotyka mniej jednoznacznych sytuacji, trudniejszych w diagnozie i niestety takich, co do których brakuje powszechnego konsensusu. - mówi Grzegorz Ilnicki z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, współorganizator i moderator debaty.

Nie bez przyczyny głos podczas dyskusji zabiorą osoby specjalizujące się w różnych dziedzinach: prawie, psychologii oraz działalności społecznej.

Powodem nierównego traktowania w pracy, a czasem wręcz otwartej przemocy, tyranizowania czy nękania, są często uprzedzenia i stereotypy. O ich wpływie i swoim doświadczeniu w pracy na rzecz walki z dyskryminacją opowie Małgorzata Tarasiewicz, działaczka społeczna, prezeska Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW Polska.

Zjawisko nierównego traktowania może mieć jednak wiele przyczyn i zawiera w sobie zarówno problemy psychologiczne, jak i prawne. Temat przeciwdziałania mobbingowi i nękaniu w miejscu pracy poruszy Karina Wiszniewska-Wąsik - psycholożka, specjalista rozwiązywania problemów mobbingowych.

Natomiast Marcin Grudziński, radca prawny z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w stosowaniu i interpretacji m.in. właśnie prawa pracy, opowie o możliwościach ochrony praw pracowników dyskryminowanych.

Dyskusję moderować będzie Grzegorz Ilnicki, reprezentant Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Debata Uprzedzenia i nierówne traktowanie. Ochrona pracowników przed zachowaniami patologicznymi w miejscu pracy odbędzie się w środę, 7 maja o godz. 18:00, w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.

Współorganizatorami debaty są Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej i Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście to miejsce wydarzeń kulturalnych i społecznych, powstała w 2009 roku. Podejmuje działania na rzecz kształtowania otwartego i różnorodnego Trójmiasta zarówno w sferze kultury, jak i życiu społecznym. Jako środowisko budujące nowoczesną lewicę w Polsce działa na rzecz partycypacji i poszerzenia udziału obywateli w życiu publicznym oraz długotrwałej zmiany społecznej.