Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wernisaż wystawy reliefów Andrzeja Nowackiego "U progu nieskończoności.
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Wernisaż: 23.03.2017 r., godz. 19.30
Ekspozycja czynna: 24.03-24.04.2017 r., wtorek-niedziela, godz. 11.00-19.00
"Powstające teraz liniowane obrazy uwolniły się całkowicie od zasad kompozycyjnych abstrakcji geometrycznej, której polskimi reprezentantami byli choćby Strzemiński czy Stażewski. Sięgają natomiast do bogatej tradycji pasmowych obrazów i reliefów, którą od lat pięćdziesiątych tworzyli między innymi Raphael Soto, François Morellet czy Bridget Riley, Agnes Martin, Frank Stella czy Jean Scully. Podobnie jak w pasmowych obrazach tych artystów, w najnowszych reliefach Nowackiego słabnie znaczenie kompozycji zredukowanej do najprostszych elementów i form, punkt ciężkości natomiast przenosi się na jakości kolorystyczne. Barwa jako nośnik uczuć i emocji zdobywa przewagę nad kompleksowymi i dominującymi kompozycjami kwadratów i linii (...).
(...) W odróżnieniu od wspomnianych malarzy, dla których środkiem wyrazu stały się barwne pasma, Andrzej Nowacki swych liniowanych obrazów nie maluje, lecz konstruuje je nadal z malowanych, kolorowych czworokątnych listew. Ten właśnie element pracy obecny w reliefach sprawia, że każda barwna linia nie tylko działa niezwykle plastycznie i z ogromną siłą eksponuje swą obecność, urzeka tu również miękkość drewna, z którego wykonane są listwy, pełna życia gra światła i cieni odbijająca się na reliefowej powierzchni, a także cała subtelna nieregularność wynikająca z rękodzieła, co całkowicie odróżnia te reliefy od technologicznej perfekcji i chłodu prac op-artowskich".
Prof. dr Hubertus Gassner 2004. Z katalogu wystawy indywidualnej Muzeum Narodowe Szczecin
Andrzej Nowacki urodził się 15 października 1953 roku w Rabce. Wczesną młodość spędził w Krakowie. Po wyjeździe z Polski w 1977 roku podjął studia języków skandynawskich na uniwersytecie w Göteborgu, a następnie germanistyki i historii sztuki w Innsbrucku.Na początku lat 80. nawiązał wieloletnią znajomość z klasykiem konstruktywizmu Henrykiem Stażewskim, którego twórczość wpłynęła zwłaszcza na jego wczesne prace. W 1994 roku Nowacki otrzymał prywatne stypendium w West Orange, N.Y., USA. W latach 1997, 1998, 2000 i 2001 uczestniczył w organizowanych przez Bożenę Kowalską plenerach "spod znaku geometrii" w Okunince i poplenerowych wystawach w Muzeum Okręgowym w Chełmie. W 2001 roku przyznano mu roczne stypendium nowojorskiej Pollock-Krasner Foundation.
W 2005 roku odbył podróż do Osaki w ramach przygotowań do swej pierwszej wystawy w Japonii. Rok 2006 spędził w atelier na Anna Maria Island, Floryda, USA, gdzie pracował nad reliefami dla Seth Jason Beitler Gallery w Miami. Uczestniczył w licznych wystawach tak w Polsce, jak również w USA, Japonii, Niemczech, Szwecji czy Finlandii. Andrzej Nowacki mieszka w Berlinie, pracuje zaś zarówno w Berlinie, jak i w Ostrawie (Czechy).
Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Radio Gdańsk, In Your Pocket, Trójmiasto.pl, Pomorskie