Zapraszamy na pierwszy wykład z cyklu (Nie)zapomniane. Historia kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku realizowanych w ramach projektu Badanie strat wojennych Muzeum Rzemiosł.
Wykłady będą się odbywały online na platformie Zoom o godz. 18.00.
Na spotkania obowiązują zapisy zainteresowanym prześlemy link mailem: zapisy@mng.gda.pl
Kontakt: m.mielnik@mng.gda.pl
12 grudnia 2023 Marcin Tulibacki U źródeł nowoczesnego muzealnictwa w Gdańsku. Działalność lokalnego Towarzystwa Sztuk Pięknych do 1873 rokuGdzie szukać początków Muzeum Narodowego w Gdańsku? Odpowiadając na to pytanie należy wskazać m.in. na działalność Towarzystwa Sztuk Pięknych w Gdańsku (Kunstverein zu Danzig), zwłaszcza w latach 18351873, tj. przed powołaniem Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum). Wydaje się, że w czasie gdy w Gdańsku brakowało publicznego muzeum czy galerii sztuki to właśnie działalność lokalnego stowarzyszenia artystycznego umożliwiała mieszkańcom miasta regularne kontakty ze sztuką współczesną, co więcej, dzięki przynależności do Towarzystwa można było aktywnie uczestniczyć w gdańskim życiu artystycznym, jak też samemu zostać mecenasem sztuki. Dla dzisiejszego Muzeum Narodowego w Gdańsku, będącego kontynuatorem założonego w 1870 r. Muzeum Miejskiego działalność wskazanego Towarzystwa miała znaczenie kluczowe. Stowarzyszenie postawiło sobie za cel utworzenie w mieście stałej galerii obrazów, a określiło go zawiązywaniu Towarzystwa w 1835 r.
W wykładzie zostanie zaprezentowany profil działalności Towarzystwa Sztuk Pięknych w Gdańsku z uwzględnieniem organizacji, metod i środków działania czy struktury społecznej jego członków. Szczególny nacisk zostanie położony na aspekty działalności, które doprowadziły do utworzenia Muzeum Miejskiego, zarówno te bezpośrednie, jak i pośrednie. Dotyczy m.in. to regularnej organizacji wystaw sztuki w Bramie Zielonej, gromadzenia zbiorów czy popularyzacji różnorodnej twórczości artystycznej przez Towarzystwo. W ostatniej części omówiony zostanie udział członków Towarzystwa w strukturach otwartego w 1873 r. Muzeum Miejskiego w Gdańsku.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych.