Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu "U źródeł pieśni". Wystąpi ANNUTARA I PRZYJACIELE.
Wspólny koncert zespołu Annutara i przyjaciół, w tym pieśniarek z Laboratorium Pieśni, będzie wyjątkowym wydarzeniem, przygotowanym specjalnie z okazji projektu U źródeł pieśni. Artyści zaprezentują tradycyjne pieśni polskie, w tym kaszubskie i kurpiowskie, w rozmaitych muzycznych aranżacjach.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
U ŹRÓDEŁ PIEŚNI
Śpiew to przestrzeń wyrażania myśli i rozumienia świata. Pieśni tradycyjne zaskakują swoją ponadczasowością, dzięki czemu przeżywają prawdziwy renesans, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem w różnych zakątkach globu. Wpisujemy się w ten nurt, sięgając do polskich korzeni - projekt "U źródeł pieśni" ma na celu promowanie pieśni tradycyjnych w uwspółcześnionych aranżacjach poprzez realizację koncertów na scenie zewnętrznej Teatru w Oknie oraz warsztatów śpiewu. Chcemy propagować doskonałe przykłady inspirowania się polskimi pieśniami i muzyką dawną przez zespoły wydobywające z nich współczesne elementy, eksperymentujące z brzmieniami i łączące różne gatunki muzyczne. Zaproszeni przez nas eksperci poprowadzą warsztaty polskich pieśni tradycyjnych i śpiewu "otwartym głosem" w oparciu o materiał pieśniarski z różnych rejonów Polski.
ANNUTARA to żywioł, muzyka świata i kosmosu, spotkanie pełnych pasji muzyków, galeria tradycyjnych brzmień i magicznych wariacji śpiewnych. Zespół eksploruje materiał źródłowy kultury bałkańskiej, polskiej, romskiej, ukraińskiej, ale można też znaleźć utwory inspirowane muzyką żydowską, arabską, leśną i szamańską. Historia trójmiejskiego zespołu sięga niedalekich czasów, kiedy jego założyciele studiowali na Akademii Muzycznej w Gdańsku (Kamila Bigus i Michał Zeltman) oraz w Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice (Alina Jurczyszyn). Pieśni tradycyjne, przywożone z różnych zakątków świata, śpiewane w wielogłosach po leśnych dolinach, w starych, drewnianych chatach, nad kaszubskimi jeziorami, stały się materiałem bazowym pracy zespołu, która trwa do dziś. Zespół - początkowo śpiewający a capella utwory tradycyjne, z czasem, w trakcie dochodzenia kolejnych instrumentalistów związanych z Wydziałem Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku (bębny, kontrabas, trąbka), ewoluował w stronę etno/world music, gdzie rytm, energia, improwizacje, nieskrępowana, wolna twórczość, inspirowana szeroko pojętą muzyką świata, staje się wyróżnikiem brzmienia zespołu.
Annutarę tworzą:Alina Jurczyszyn - głos, bęben szamański, bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne, dzwonki
Kamila Bigus - głos, skrzypce, bęben szamański, instrumenty perkusyjne
Michał Zeltman - gitara, skrzypce, głos
Michał Mantaj - akordeon
Tomasz Koper - bębny, instrumenty perkusyjne
Tomek Nowik - kontrabas
Dawid Lipka - trąbka
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura Ludowa i Tradycyjna"