Ukraina! 6. Festiwal filmowy Kino ŻAK Gdańsk Sprawdź!
stat
PATRONAT

Ukraina! 6. Festiwal filmowy

W programie U!FF znajdują się najświeższe i najznamienitsze osiągnięcia ukraińskich twórców filmowych, a tegoroczna, szósta edycja będzie pierwszą, która odbędzie się także i w Gdańsku. Tematyka filmów jest zróżnicowana - od postsowieckiego, mafijnego półświatka lat 90., przez terror i traumy wojenne, po motywy dorastania i przemian jednostki wpisane w krajobraz współczesnej
Ukrainy.

12 - 14.11.2021 / G. 18.00
15 - 16.11.2021 / G. 17.30
17 - 18.11.2021 / G. 18.00

NOSOROŻEC / Nosorih / r. Ołeh Sencow (Numery) / wyst.: Georgiy Povolotskiy (Wołyń),
Aleksandr Yarema (Bitwa o Sewastopol, Numery) / Ukraina, Polska, Niemcy / 2021 / 101 min.
12.11.2021 / G. 18.00


W przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. poznajemy młodego mężczyznę o pseudonimie "Nosorożec" - agresywnego delikwenta w dzieciństwie, który w dorosłości staje się
brutalnym kryminalistą. Przyglądamy się jego dorastaniu na tle kłopotów rodzinnych i miłosnych. W
czasach postsowieckich, w brutalnym społeczeństwie, Nosorożec szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, ale jego awans na przywódcę nie obywa się bez druzgocących poświęceń dla jego życia i bliskich wokół niego. Jego świat się wali, a rozdzierający go wewnętrzny konflikt, przybiera na sile - ale czy Nosorożec jest w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno?

Z ZWIĄZANYMI OCZAMI / Iz zavyazanymy ochyma / r. Taras Dron / wyst. Larisa Rusnak (Pamięć
krwi) / Ukraina / 2021 / 117 min.
13.11.2021 / G. 18.00


Wojna we wschodniej Ukrainie dobiegła końca, a kraj próbuje wrócić do normalnego życia. Tak jak Julia. Ma 25 lat i jest zawodową zawodniczką MMA. Długo czekała na powrót z wojny swojego narzeczonego Denysa. W końcu został uznany za zmarłego. Julia zmaga się z traumą po stracie chłopaka. Dodatkowo czuje presję środowiska, że powinna żyć w niekończącej się żałobie po bohaterze wojennym. Jest młoda i chciałaby rozpocząć nowy rozdział swojego życia. Chce uciec od wszystkiego, co stare i znane. Wtedy matka Denysa otrzymuje podejrzanego esemesa. Jest w nim informacja, że jej syn został odnaleziony żywy i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację, która uratuje mu życie... Mają jedną noc na uzbieranie pieniędzy. Julia musi zdecydować, w co wierzy i czego tak naprawdę potrzebuje.

PRZYSTANEK ZIEMIA / Stop - Zemlia / r. Kateryna Hornostaj / Ukraina / 2021 / 117 min.
14.11.2021 / G. 18.00


Radykalne, autentyczne i wrażliwe spojrzenie na radzenie sobie z emocjonalnymi zawirowaniami związanymi z oczekiwaniem na wejście w dorosłe życie. Masza (Maria Fedorczenko), Jana i Senia to trzy przyjaciółki u progu ukończenia szkoły średniej. Introwertyczna Masza postrzega siebie jako outsiderkę. Podczas gdy stara się przetrwać intensywny okres przedmaturalny, zakochuje się, co zmusza ją do opuszczenia strefy komfortu. Debiutująca ukraińska reżyserka Kateryna Hornostaj przedstawia głęboko osobistą, zjawiskową i poetyczną opowieść o odkrywaniu siebie i cierpliwości, jakiej to wymaga.

ZŁE DROGI / Pohani dorogy / r. Natalia Worożbyt (Stalnaya babochka) / Ukraina / 2020 / 105
min.
15.11.2021 / G. 17.30


Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy. Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Wenecji.

TEN DESZCZ NIGDY NIE USTANIE / This Rain Will Never Stop / r. Alina Horłowa (Bez wyraźnych
objawów) / dokument / Ukraina / 2020 / 102 min.
16.11.2021 / G. 17.30


Po ucieczce przed wojną w Syrii rodzina Sulejmanów została rozproszona po całej Europie. Lazgin mieszka z rodziną na Ukrainie, jego brat Kosznhaw w Niemczech, trzeci brat w kurdyjskim Iraku, a czwarty w Syrii. Dwudziestoletni Andrij, syn Lazgina, jest wolontariuszem Czerwonego Krzyża i ma do czynienia z kolejnym konfliktem zbrojnym, tym razem w Ukrainie. Ucieczka przed wojną czy pomoc w niesieniu ulgi w cierpieniu na miejscu - z takim dylematem zmaga się Andrij podczas wizyty u brata w Niemczech i emocjonalnego spotkania z krewnymi w Iraku. Po nagłej śmierci ojca Andrij postanawia odprowadzić ciało do Syrii.

ZIEMIA IWANA / Zemlia Ivana / r. Andrij Łysecki / dokument / Ukraina / 2021 / 86 min.
17.11.2021 / G. 18.00


Iwan Prychodko jest jednym z ostatnich artystów ludowych na Ukrainie. Jest samoukiem, mieszka na wsi, a wszystko, co wychodzi spod jego pędzli, to sztuka naiwna i szczera. To jak Ivan postrzega świat i jego życie wewnętrzne są pełne piękna i radości. Pewnego dnia obrazy Iwana zostają zaproszone na wystawę do Arsenału Sztuki, głównego centrum wystawienniczego kraju. Czy Iwan zamieni swoją małą wiejską chatkę na pełne przepychu życie w mieście, towarzystwo krytyków i agentów sztuki?

ZESTAW ANIMACJI / Wojna, która zmieniła Rondo, Temperatura błysków, Niepotrzebne Rzeczy, Już dawno chciałem latać, Odpowiedzialny bohater, Dołączono most do miasta, Tygrys wędruje obok, Empatia, CATnBAT - Ewolucja, Głęboka Woda, Papier-mâché / r. Olha Hawryłowa, Ołena Riznyczenko, Dmytro Lisenbrat, Elina Pupina, Mykyta Żurawlow, Roman Łysenko, Kłym Kłymczuk, Anastasija Falilejewa, Marija Saptowa, Saszko Danyłenko, Waleryj Lifirenko, Anna Dudok / Ukraina / 2020-2021 / 80 min.
18.11.2021 / G. 18.00


Najlepsze filmy Międzynarodowego Festiwalu Współczesnej Animacji LINOLEUM, który od 2014 roku odbywa się w Kijowie.

Co roku w programie U!FF znajdują się najlepsze ukraińskie animacje, nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych.