stat
Impreza już się odbyła

Ukrainian sheriffs | Pokaz filmu połączony z rozmową wokół festiwalu Docudays UA

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy na film Ukraińscy szeryfowie oraz rozmowę z Romanem Bondarczukiem (reżyser, operator) i Darią Awerczenko (scenarzystka, producentka).

gru 27-29

piątek - niedziela, g. 17-22

Gdańsk,
bilety 23 zł
Kup bilet
sty 9

czwartek, g. 18:30

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Prowadzenie Anna Łazar.

Nasi goście opowiedzą o kulisach powstania filmu Ukraińscy Szeryfowie, w którym udało się wypracować nowy, autonomiczny język współczesnego kina ukraińskiego. Tragikomiczny portret tandemu szeryfów przedstawiony jest na tle wydarzeń politycznych i codziennych incydentów w odległej ukraińskiej wiosce. Ważnym elementem spotkania będzie rozmowa o Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka Docudays UA.

W 2025 r. odbędzie się w Ukrainie jego 22. edycja. Festiwal ma charakter niepolityczny i niekomercyjny. Za cel stawia sobie sprzyjanie i poszanowanie ochrony praw człowieka oraz podstawowych wolności, ugruntowanie rozumienia godności ludzkiej jako najwyższej wartości, zwiększenie poziomu aktywności obywatelskiej w Ukrainie, promowanie rozwoju filmu dokumentalnego.
Szczególnie skupimy się na prezentacji platformy DOCUSPACE, która pozwala na udostępnianie filmów z festiwalu DOCUDAYS.UA w Ukrainie i poza jej granicami.

Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski.

Opis filmu
Ukraińscy szeryfowie (ukr. Українські шерифи) ukraińsko-łotewsko-niemiecki film dokumentalny z 2015 roku w reżyserii Romana Bobndarczuka. Film przedstawia historię dwóch mężczyzn żyjących w małej wsi Stara Zburiewka, w obwodzie chersońskim. Wobec braku policji we wsi dwaj mieszkańcy wsi Wiktor Krywoborodko i Wołodymyr Rustowski wypełniają funkcję policjantów i pracowników opieki społecznej. Zajmują się rozwiązywaniem lokalnych konfliktów i problemów życia codziennego. Konflikt w Donbasie zmienia ich życie. Ludzie we wsi są podzieleni w ocenie sytuacji, ale Krywoborodko i Rustowski decydują się opowiedzieć po stronie ukraińskiej.

Światowa premiera filmu miała miejsce na festiwalu filmów dokumentalnych w Amsterdamie, gdzie film został uhonorowany specjalną nagrodą jury. W 2016 na festiwalu Millennium Docs Against Gravity film otrzymał nagrodę prezydenta Gdyni.