Akademia 30+ w Trójmieście zaprasza na wykład o malarstwie niderlandzkim.
Ukryte znaczenia obrazów12 marca w Akademii 30+ w Trójmieście dr Jacek Friedrich, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego wygłosi pierwszy z cyklu trzech wykładów na temat malarstwa w Niderlandach w XV-XVII wieku.Cykl wykładów nosi tytuł:
Ukryte znaczenia obrazów. O malarstwie niderlandzkim w XV-XVII wieku. Pierwszy wykład (kolejne odbędą się 26 marca i 9 kwietnia) poświęcony będzie malarstwu w XV wieku.
Omówienie wykładu: Malarstwo powstające w Niderlandach w XV w. to jedno z najważniejszych zjawisk w dziejach sztuki Zachodu. Największym twórcą kojarzonym z tą epoką jest Jan van Eyck, uznawany powszechnie za współtwórcę takiego sposobu kształtowania obrazów, który w kulturze zachodniej funkcjonuje w zasadzie do dziś. Van Eyck nie był jednak jedyny. Prócz niego w tym czasie działało w Niderlandach wielu znakomitych mistrzów, takich jak Robert Campin, Rogier van der Weyden czy Hans Memling. Obok nowego sposobu przedstawiania przestrzeni i drobiazgowego, „fotograficznego” realizmu, które cechują tę epokę, pojawia się w niej także nowy sposób przekazywania treści symbolicznych, w postaci tak zwanego „ukrytego symbolizmu”. W konwencji tej symbole nie są prezentowane ostentacyjnie, jak w sztuce wcześniejszych stuleci, ale zostają dyskretnie wplecione w przedstawienie, zakamuflowane czy wręcz zaszyfrowane. Ten rodzaj symbolizmu sztuki niderlandzkiej opisał najsławniejszy chyba historyk sztuki XX w. Erwin Panofsky. Choć jest to tylko naukowa hipoteza, niepotwierdzona żadnymi teoretycznymi tekstami z epoki i podważana przez część naukowców, wydaje się jednak, że tłumaczy ona wiele z tego, co spotykamy w piętnastowiecznych obrazach. Także dalsze stulecia rozwoju sztuki w Niderlandach ukazują nam obecność tego rodzaju zakamuflowanej obecności symboli w obrazach.
(dr Jacek Friedrich)
Uwaga! Wstęp na zajęcia po uprzednim zapisaniu się do Akademii 30+.
Formularz przystąpienia do Akademii wraz z warunkami uczestnictwa znajduje się na stronie
Akademii 30+.
Wykłady odbywają się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Dr Jacek Friedrich – historyk sztuki, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w architekturze nowożytnej, historii sztuki nowożytnej i nowoczesnej oraz rekonstrukcji architektury.
Partner projektu:
Teatr Wybrzeże