stat
Impreza już się odbyła

9 listopada w Gdańsku dowiecie się, jak obecnie w Polsce wygląda (i jak powinna wyglądać) dostępność usług u kresu życia. Czy możemy naprawdę swobodnie decydować o tym, jak będzie wyglądał nasz pogrzeb? Czy istnieją śmierciowi influencerzy? Jak dobrze zaplanować swoją ostatnią drogę? To tylko kilka pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

w każdą środę (do 01.01.2025), g. 18:15 - 19:45

bilety 75 zł

w każdy czwartek (do 03.07.2025), g. 16:15

Gdańsk,
bilety 150 - 350 zł
Wydarzenie Ultima Parada. Pozytywnie o śmierci jest próbą zainicjowania dyskusji na temat negatywnych stereotypów i wykluczenia, jakie wciąż wiążą się z tematem umierania.

Doświadczenie straty i żałoby jest uniwersalne, ale jednocześnie przeżywane bardzo indywidualnie. Spotkania w ramach projektu Ultima Parada pozwolą na pokazanie różnych sposobów myślenia o śmierci. - Projekt narodził się z inspiracji ruchem death positivity, którego sympatycy dążą do podnoszenia poziomu wiedzy o procesie umierania - mówi Jaroń. - W ostatnich latach nasze podejście do śmierci bardzo się zmieniło. Przez lata przyzwyczajaliśmy się do myśli, że każdy może żyć tak, jak chce. Teraz coraz więcej osób chce mieć podobną kontrolę nad swoją ostatnią drogą. Tak naprawdę cel naszego spotkania na temat śmierci to właśnie afirmacja życia.

W programie znalazły się warsztaty z planowania ostatniej drogi prowadzone przez Aleksandrę Kulińską (infuture.institute, Pracownia Dym), debata na temat inkluzywności w umieraniu i praktykach pogrzebowych oraz nie-żywa biblioteka, czyli bardzo niestandardowa sesja pytań i odpowiedzi związanych ze śmiercią. W wydarzeniu wezmą udział m.in. suicydolożka, trenerka i edukatorka równościowa Danuta Sowińska (diversity.pl), socjolożka, wykładowczyni akademicka i członkini Instytutu Dobrej Śmierci Łucja Lange oraz tanatokosmetolożka Agnes Tołoczmańska, która na Instagramie prowadzi popularny profil Agnes Zza Grobu oraz Agnieszka Paczkowska - psychoonkolożka (Fundacja hospicyjna).

Wisienką na torcie będzie spotkanie z graficzką Anną Witkowską oraz zespołem Nagrobki, czyli trójmiejskimi artystami Adamem Witkowskim i Maciejem Salamonem wokół ich premierowej książki "Ostatnia wieczerza". Publikacja wydana przez Części Proste, z okazji 10-lecia zespołu, to niecodzienne połączenie zbioru wywiadów i książki kucharskiej z przepisami idealnymi na stypę.
Wydarzenie Ultima Parada. Pozytywnie o śmierci odbędzie się 9 listopada 2024 r. w Kolonii (Gdańsk, al. Grunwaldzka 51). Wstęp bezpłatny.

PROGRAM Ultima Parada. Pozytywnie o śmierci

Data: 9 listopada 2024 r.
Miejsce: Kolonia, Al. Grunwaldzka 51, Gdańsk

12.00-14.00 Warsztat "YODO (You Only Die Once). Zaplanuj swoją ostatnią drogę" (liczba miejsc ograniczona - obowiązują zapisy)
Prowadzenie: Aleksandra Kulińska (infuture.institute, Pracownia Dym)

15.00 Dyskusja "Inkluzywność w umieraniu i praktykach pogrzebowych"
Gościnie: Danuta Sowińska (DiversityPL), Łucja Lange (Instytut Dobrej Śmierci), Agnes Tołoczmańska (AgnesZzaGrobu)
Prowadzenie: Łukasz Jaroń

16.15 Nie-żywa biblioteka, czyli pogadajmy o śmierci na luzie
Goście: Danuta Sowińska, Łucja Lange, Agnes Tołoczmańska, Agnieszka Paczkowska (Fundacja Hospicyjna)
Prowadzenie: Łukasz Jaroń

17.30 "Ostatnia wieczerza" - spotkanie autorskie z Adamem Witkowskim, Maciejem Salamonem i Anią Witkowską wokół książki Nagrobków (wyd. Części Proste)
Prowadzenie: Aleksandra Kminikowska

Organizator: Fundacja Proxima Parada
Partner: Kolonia
Matronat: Instytut Dobrej Śmierci, portal Świętej Pamięci - Nekrologi Online, fundacja DiversityPL
Projekt dofinansowany w ramach "Gdańskiego Funduszu Równości" ze środków Miasta Gdańska.

O organizatorze: Fundacja Proxima Parada powstała w Gdańsku w połowie 2023 roku z inicjatywy trójki doświadczonych menedżerów kultury i twórców. Interesuje nas szeroko pojęta kultura, a zwłaszcza audiowizualia. Organizujemy pokazy, warsztaty i wydarzenia.
www.proximaparada.org