stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na United Arts Festival do Hevelianum w Gdańsku! Na scenie zaprezentują się: Riverside, Steve Rothery Band, Collage, Mick Moss, Ilussion, Batushka, Tangerine Dream. W ramach festiwalu zaprezentujemy sześć spektakli młodych twórców teatralnych oraz jako wydarzenia towarzyszące - wystawy fotografii, malarstwa i grafiki artystycznej. Bilety wciąż w sprzedaży.

lip 2-5

środa - sobota

bilety 519 - 1089 zł
Kup bilet
lip 10-13

czwartek - niedziela

Gdańsk
Wstęp wolny
O United Arts Festival
Pomysł, żeby połączyć różne dziedziny sztuki - i jeszcze w ramach nich różne style - zrodził się jako naturalna konsekwencja potrzeby obcowania ze sztuką. W naszym zespole są muzycy, melomani, teatromani - artyści i odbiorcy kultury - wszyscy jesteśmy jednak wyczuleni na każdy rodzaj sztuki. I dzięki temu różnice albo odmienne gusta (wierzcie, czasami nawet bardzo odmienne) ostatecznie nie mają znaczenia. Po to właśnie to robimy - żeby doświadczać nowego, skonfrontować się z czymś nieznanym, dać się do czegoś przekonać, zostać czymś zainspirowanym. To przecież właśnie nowe odkrycia rodzą wspomnienia i emocje najbardziej żywe.

rock / punk - koncerty w Trójmieście


United Arts Festival line-up

Dzień I: Riverside, Steve Rothery Band, Collage, Mick Moss


Dzień II: Illusion, KAT & Roman Kostrzewski, Vader, Batushka

Dzień III: Tangerine Dream

Sekcja teatralna, wraz z wystawami sztuk wizualnych, odbędzie się w gmachu Europejskiego Centrum
Solidarności.

W sobotę (14.08) zobaczymy "Ptaki. Instrukcja" Wojtka Rodaka na podstawie antycznej komedii Arystofanesa. Opowieść o ludziach poszukujących alternatywy dla życia w pogrążonych w chaosie i kryzysie Atenach, staje się uniwersalną historią o nieustannej potrzebie i próbie budowania utopii. W świecie, w którym wydaje się, że nie może już być nadziei na lepsze jutro twórcy roztaczają marzenie o konstrukcji nowej, utopijnej rzeczywistości, do której być może jedyna droga prowadzi przez odrywanie się od ziemi i przeobrażenie w tytułowe ptaki.

Kolejnym spektaklem tego dnia będzie praca Marka Idzikowskiego pt. "Odmęt". Spektakl inspirowany Baśniami 1001 nocy. Bohater jeszcze przed właściwą podróżą spekuluje na jej temat, wkraczając do świata wyobraźni i fantazji. Baśniowa rzeczywistość, błyskotliwie konstruowana przy pomocy codziennych, pozornie bezwartościowych przedmiotów, jest miejscem, w którym musi rozstrzygnąć się najważniejszy dylemat: czy w ogóle warto wyruszyć? Droga, którą wraz z protagonistą podąży widz, często zbacza jednak na mielizny obaw i odmęty świadomości.

Ostatnią prezentacją tego dnia są "Ojcowie" w reżyserii Błażeja Biegasiewicza. Opowieść o ojcostwie rozumianym i postrzeganym z perspektywy młodych mężczyzn - jeszcze przez chwilę - bezdzietnych. Próbują, na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń, rozliczyć się z wizerunkiem i stereotypem ojcostwa poprzednich dekad, aby, korzystając z tego punktu odniesienia, zastanowić się nad wzorcem, który sami chcieliby realizować. W tym celu roztaczają wizję, w której przymierzają się do roli rodzica i próbują jej sprostać. Spektakl inspirowany autentycznymi historiami i doświadczeniami.

W niedziele (15.08) prezentujemy kolejne trzy spektakle. "Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa" to przejmujący i emocjonalny obraz Małgorzaty Jakubowskiej. Za marzeniami chowają ból, wstyd, czy "prawdziwy powód" znalezienia się na ulicy. Mowa o tytułowych Marzycielach, którzy próbują oswajać i choć trochę łagodzić swoją bezdomność, stwarzając sobie wewnętrzny świat. Twórcy spektaklu budują uniwersalną opowieść unoszącą się ponad fizycznymi podziałami domny bezdomny. Widzimy ludzi zranionych, rozbitych, którzy na wszelkie możliwe sposoby próbują ocalić siebie.

Kolejny spektakl z nurtu teatru dokumentalnego to historia o najsławniejszej koparce i najsłynniejszym kontenerowcu. Tą historią żył cały świat. W marcu tego roku 400-metrowy kontenerowiec Ever Given wskutek silnych wiatrów przewraca się na bok i grzęźnie na mieliźnie, blokując Kanał Sueski oraz paraliżując jeden z najważniejszych szlaków handlowych na świecie. W rezultacie powstaje korek obejmujący 422 jednostki transportowe. Kontenerowiec pozostaje w Kanale przez 7 dni. Prawdziwej katastrofie zapobiega samotna koparka, próbując giganta wydobyć.

Wychodząc z konwencji bajek disneyowskich, twórcy spektaklu "Kiedykolwiek dane" zastanawiają się nad naturą sukcesu, porażki, uległości i sprzeciwu w zglobalizowanym świecie. Skoro na każdym kroku oczekuje się od nas zwycięstw, może trzeba utknąć na mieliźnie i zacząć cieszyć się ze spektakularnych porażek? Zobaczymy także "Popiół" w reżyserii Stanisława Chludzińskiego. Jest to monodram inspirowany jednym z odcinków znanego serialu "Bojack Horseman" - opowiadający o traumie i przeżyciach po stracie bliskiej osoby. Bohater i aktor korzystają z różnych teatralnych konwencji, rozrywają sceniczną fikcję, zwierzają się publiczności, w końcu sięgają po stand- up - by na wszelkie sposoby spróbować oswoić śmierć i zdystansować od swoich uczuć. Uwikłani w komediowe show stopniowo tracą kontakt z rzeczywistością, a to co prawdziwe i szczere rozmywa się w kreowanej fantazji.

Dwudniowemu maratonowi towarzyszyć będą wystawy malarstwa, fotografii i grafiki artystycznej
autorstwa Katarzyny Biegasiewicz - Mularczyk oraz Artura Szolca mieszczące się również w gmachu
ECS. Pomiędzy spektaklami zapraszamy na rozmowy i spotkania z twórcami oraz twórczyniami.

Jak to będzie od razu po spektaklu na podstawie awangardowej współczesnej literatury pójść na hardrockowy koncert? Albo spędzając popołudnie na podziwianiu malarstwa, zobaczyć jeszcze dwie instalacje teatralne, i później dopiero wybrać się na transowy występ w rytmach electro? Wierzymy, że przeplatanie się tych doświadczeń i niezwykły kontekst, jaki będą dla siebie nawzajem budować - pozwolą przeżyć coś niepowtarzalnego.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    159 zł
bilety na III dzień Festiwalu od 99 zł
Dzieci poniżej 7 - wstęp bezpłatny.