stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy w czwartek 3 listopada o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na seminarium Moniki Bokiniec w ramach Uniwersytetu Krytycznego: "Dyskursy emancypacyjne w serialach".

lut 17

poniedziałek, g. 16:00

Pogórze,
bilety 80 zł
lut 19-21

środa - piątek, g. 12:45

bilety 650 zł
Seriale zawładnęły telewizją i świadomością widowni. Seriale od dawna nie są szmirowate - intrygują, wciągają i zmuszają do myślenia, także krytycznego. O tym, jakie wykluczone grupy społeczne i nieznane w debacie publicznej idee zyskują głos w popularnych produkcjach, na przykładzie esejów współczesnych badaczek i badaczy kultury, przybliży filozofka i socjolożka dr Monika Bokiniec.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną fragmenty seriali: "Czysta krew", "L Word", "Queer as folk".

Zainteresowanym polecamy lekturę tekstów:
S. Cardwell, Czy telewizja jakościowa jest dobra? [w:] Zmierzch telewizji? Przemiany medium. Antologia, red. Bielak, Filiciak, Praszek, Warszawa 2011, s. 129-147.
M. Wilk, Lesbijki wchodzą na ekrany telewizorów oraz N. Kuorikoski, "Podobno jesteśmy alternatywną rodziną..." [w:] "Panoptikum" 2004, nr 3, s. 18-42.
N. Kuorikoski, "Jesteś taki gejowski". Kampowanie w serialu The L word, "Panoptikum" 2007, nr 6.
M. Pelczar, The L Wor(l)d: Czasoprzestrzenie utopii/dystopii oraz K. Sikorska, Urzekające wizje ograniczonej utopii kilku spełnionych pragnień czyli o "wampirycznym" serialu telewizyjnym, [w:] "Panoptikum", 2010, nr 9.
Samuel Nowak, Queer as Folk: telewizja, sex i polityka różnicy [w:] POST-SOAP. Nowa generacja seriali telewizyjnych.
J. Ostrowska, Czysta krew, czyli jak demoniczna mniejszość przejmuje władzę! [w:] Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej, Warszawa 2011.

Idea
Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywają się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Teraz rozpoczynamy odsłonę gdańską.
Uniwersytet Krytyczny jest próbą odpowiedzi na postępujący kryzys tradycyjnych instytucji akademickich.  Uczelnie w Polsce stają się kolejnym instrumentem wolnorynkowej gospodarki - kreują innowacje na potrzeby biznesu, wytwarzają kapitał ludzki dla przedsiębiorstw.

Przekazywana studentom wiedza jest coraz węższa i specjalistyczna, a do tego zestandaryzowana (system USOS) i podporządkowana dyktatowi wskaźników ilościowych (punkty ECTS). Cierpi na tym nie tylko wykształcenie humanistyczne studentów, ale przede wszystkim funkcja Akademii jako ośrodka krytyki obowiązującego ładu społecznego. To z uniwersytetu wychodziły niegdyś odważne propozycje reform, to właśnie studenci pragnęli zmieniać świat. Dziś uczelnia przygotowuje przede wszystkim ekspertyzy, a jej absolwenci walczą o punkty w CV.

Uniwersytet Krytyczny chce dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie: literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość. Pragniemy jednocześnie umożliwić publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać.

Zapraszamy wybitnych akademików, a także tych, którzy z racji innych obowiązków nie prowadzą już działalności dydaktycznej. Będziemy się starać stale zapraszać najciekawszych intelektualistów ze świata na regularne zajęcia - seminaria i konwersatoria, pozwalające na systematyczny, a nie jedynie doraźny kontakt z uczestnikami zajęć.

Program dalszych spotkań cyklu w Świetlicy KP w Trójmieście