stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Uniwersytet Krytyczny: Zwierzę ludzkie i zwierzę nie-ludzkie

Ogłoszenia Kursy i szkolenia w Trójmieście

Zapraszamy od marca do czerwca na wiosenny cykl debat, wykładów i seminariów w ramach Uniwersytetu Krytycznego 2011-2012 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku).

wrz 23

poniedziałek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
lis 14-15

czwartek - piątek, g. 12:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywają się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Jesienią ubiegłego roku rozpoczęliśmy jego odsłonę gdańską.

Semestr zainauguruje w środę 14 marca o godz. 18.00 seminarium dr Moniki Żółkoś w cyklu "Animal studies" - "Zwierzę ludzkie i zwierzę nie-ludzkie. Ku nowej definicji relacji homo - animal".

Prowadzenie: Monika Żółkoś

Cykl spotkań poświęcony animal studies, nowemu prądowi badawczemu, który reprezentuje humanistykę nie-antropocentryczną. Zaprezentowane zostaną przemiany nurtu kwestionującego tzw. " twarde cięcie antropocentryczne". Oparte na wykluczającej się opozycji ludzkie-zwierzęce, które jest podstawą władzy i supremacji człowieka prowadzącej do takich zjawisk jak laboratoria i farmy przemysłowe. Wykłady poświęcone będą również definicjom i reprezentacjom tego, co zwierzęce w literaturze i kulturze polskiej. W szczególności będą poświęcone zjawiskom, które są wyrazem pęknięcia "maszyny antropologicznej", w których ludzkie i zwierzęce nie jest ukazywane jako pierwiastki opozycyjne.

14 marca, środa, godz. 18.00, Zwierzę ludzkie i zwierzę nie-ludzkie. Ku nowej definicji relacji homo- animal
Wykład wprowadzający do podstawowych zagadnień animal studies, kulturowych studiów nad zwierzętami, których twórcy zaproponowali nowe ujęcie "podmiotu zwierzęcego". Istotnym dokonaniem animal studies jest podważenie wartościującej opozycji ludzie-zwierzęta, która ustanawiała hierarchię wyłączającą człowieka ze świata natury. Antropocentryczne przekonania "wytwarzają" wizję człowieka opartą na jego wyjątkowości i wyższości, zwierzę zaś definiują jako istotę niższą, pozbawioną fundamentalnych cech homo sapiens (rozum, język, samoświadomość, moralność, język etc.). Tym samym podejście antropocentryczne prowadzi do przyznania ludziom niemal nieograniczonej władzy nad światem zwierzęcym, stając się ideologiczną podbudową dla biznesów związanych ze zwierzętami, jak farmy przemysłowe czy eksperymenty medyczne. Na wykładzie przedstawiony zostanie zachodni nurt intelektualny kwestionujący takie ujęcie podmiotu zwierzęcego. Jego najmocniejsze filary to Peter Singer, autor założycielskiej dla animal studies książki "Wyzwolenie zwierząt", Giorgio Agamben, twórca koncepcji "maszyny antropologicznej, James Serpell, Jacques Derrida, Donna Haraway, Cary Wolfe.

Monika Żółkoś - pracowniczka Uniwersytetu Gdańskiego; stypendystka Prezydenta Miasta Gdyni, laureatka Konkursu im. Andrzeja Wanata (1998). Publikowała w "Dialogu", "Teatrze", "Didalskaliach" oraz pracach zbiorowych. Badania naukowe: twórczość Witolda Gombrowicza i jej teatralna recepcja, herstoria teatru polskiego, krytyka postkolonialna i polski dyskurs postzależnościowy, animal studies.