W sobotę, 7 września, o godz. 11.30 na fasadzie kamienicy przy Długim Targu 17/18 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona dr. Michałowi Szucy. Pochodzący z kaszubskich Brus Michał Szuca był ekonomistą, sportowcem, nauczycielem oraz społecznikiem. Choć odebrał wykształcenie w Niemczech, a nawet w czasie I wojny światowej służył w armii niemieckiej, za przywiązanie do Polski został rozstrzelany przez Niemców 22 marca 1940 roku.
Upamiętnieniu będą towarzyszyć dwie wystawy plenerowe. Pierwszą, poświęconą wyłącznie postaci uhonorowanego, będzie można zobaczyć bezpośrednio przy kamienicy przy Długim Targu 17/18. Druga, przybliżająca historie Polskich bankowców z okresu Wolnego Miasta Gdańska, zostanie udostępniona w okolicy Zespołu Przedbramia przy Targu Węglowym.
Uroczystości towarzyszy wystawa plenerowa "Michał Szuca - bankowiec i społecznik". W uroczystości wezmą udział m.in Witold Ossowski, burmistrz Brus, Jan Wyrowiński, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dr Leszek Molendowski oraz rodzina Szuców z Polski oraz Niemiec.
Upamiętnienie dr. Michała Szucy
7 września 2024 (sobota), godz. 11.30
Miejsce: Długi Targ 17/18
Wstęp: wolny
Wystawa plenerowa "Polscy bankowcy z Wolnego Miasta Gdańska" przywołuje postaci, których biografie kształtowały się na styku świata finansów i życia społecznego gdańskiej Polonii. Są to zarówno osoby znane i mające upamiętnienie w przestrzeni nadmotławskiego grodu, jaki i takie, które - mimo niewątpliwych zasług - czekają jeszcze na uhonorowanie. Wystawę przygotowano w setną rocznicę reformy walutowej w Polsce i Wolnym Mieście Gdańsku.
Polscy bankowcy z Wolnego Miasta Gdańska
7 września 2024 (sobota)
Miejsce: plac między Katownią a Bramą Wyżynną, Targ Węglowy 26
Ceny biletów: wstęp wolny
W uroczystościach odsłonięcia tablicy pamiątkowej wezmą udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Witold Ossowski, burmistrz Brus, Jan Wyrowiński i Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz rodzina Szuców z Polski oraz Niemiec.