Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Upiory (3 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-70-21, 301-18-36
wystawia:
Teatr Wybrzeże
data premiery:
11 marca 2022
czas trwania:
1 godzina i 35 minut (bez przerw)
8.0
4 oceny
Twoja ocena to: 5
Henryk Ibsen "UPIORY"

Kochająca matka próbuje uchronić syna przed dziedzictwem, jakie pozostawił mu jego nieżyjący ojciec, ale pełna rodzinnych tajemnic intryga staje się dla młodego Oswalda pułapką, w którą wcześniej czy później musi wpaść. Sztuka norweskiego klasyka dotyka bolesnego problemu dziedziczenia po przodkach konsekwencji ich czynów i doświadczeń, a jej wymowa jest niemal tak samo tragiczna jak grecki dramat, w którym ucieczka przed przeznaczeniem jest niemożliwa, a każda próba ominięcia go, kończy się katastrofą.

Reżyserka Olga Grzelak o spektaklu: "UPIORY Ibsena to tekst na wskroś aktualny, mimo że ponad stuletni. Mnie szczególnie interesuje w nim temat uwikłania ludzi w przeszłość własnych przodków, z którą nie da się łatwo uporać, która wymyka się kontroli tych, którym przyszło ją dziedziczyć. Ta przeszłość dopada kolejne pokolenia, których tragedią jest jednoczesna chęć i niemożność przerwania łańcucha upiornych zależności. Wraz ze współrealizatorami i zespołem aktorskim uwalniamy UPIORY ze sztywnej konwencji naturalistycznej i wpisujemy Ibsenowski świat w realizm magiczny."

Henrik Ibsen
UPIORY

Przekład: Anna Marciniakówna
Dramaturgia i reżyseria: Olga Grzelak
Scenografia i kostiumy: Anna Oramus
Muzyka: Andrzej Konieczny
Reżyseria światła: Klaudyna Schubert
Wizualizacje: Natan Berkowicz
Choreografia: Oskar Malinowski
Asystent reżysera: Agata Woźnicka
Inspicjent - sufler: Weronika Mathes
Wykonanie maski: Maja Kanabaj
Wykonanie rzeźby: Gabriela Iwan

W spektaklu występują: Małgorzata Brajner - Helena Alving, Grzegorz Otrębski - Osvald Alving, Maciej Konopiński - Ksiądz Manders, Jacek Labijak - Stolarz Engstrand, Agata Woźnicka - Regina Engstrand.


Recenzja Trojmiasto.pl