stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Urbanistyka feministyczna. Jak projektować dostępne miasta? Spotkanie z Eweliną Jaskulską

Czy dostęp do przestrzeni publicznej jest równy? Kto ma wpływ funkcjonowanie różnych grup społecznych w mieście? IKM zaprasza 19 marca o godz. 18.00 na wykład Eweliny Jaskulskiej z Kolektywu Architektoniczki. Opowie o projektowania przestrzeni w taki sposób, aby nie tylko spełniała funkcję estetyczną, ale także zaspokajała potrzeby jej użytkowników i użytkowniczek.

sty 17

piątek, g. 19:30

bilety 70 zł
sty 28

wtorek, g. 18:00 - 19:00

Wstęp wolny
Architektoniczki to feministyczny kolektyw złożony architektek, projektantek przestrzennych, socjolożek, psycholożek i futurolożek, którego celem jest tworzenie równych przestrzeni w oparciu o autorską metodologię badawczą.

- Myślenie o projektowaniu przestrzeni to nadal myślenie "one size fits all". Nic dziwnego, gdyż projektowanie wciąż opiera się na systemie wymiarowania uwzględniającym proporcje "standardowego mężczyzny" o wzroście 183 cm. Tym samym z przestrzeni miejskiej wykluczane są osoby starsze, z niepełnosprawnościami, dzieci i kobiety. Czy miasto może być dostępne i inkluzywne dla tych wszystkich grup? Czego potrzebujemy, żeby czuć się w nim dobrze i bezpiecznie? - zapowiada Ewelina Jaskulska.

*Podczas wykładu zapewniona jest opieka dla dzieci. Prosimy zgłosić chęć przyjścia z dzieckiem podając jego imię i wiek oraz numer kontaktowy do opiekuna, na adres agnieszka.salamadry@ikm.gda.pl.

Ewelina Jaskulska, ekspertka Fem Design Toolbox, to doświadczona architektka i badaczka, posiadająca bogate doświadczenie zdobyte podczas pracy w cenionych międzynarodowych pracowniach projektowych. W jej portfolio godne uwagi są kluczowe role w realizacji kilku prestiżowych projektów, takich jak stadion w Gdańsku budowany na Euro 2012, gdzie pełniła funkcję kierownika projektu na Polskę, czy kultowy wieżowiec Rondo 1 w Warszawie.

Od 2014 roku prowadzi własną pracownię projektową, biuro badawczo-projektowe MOLEKULY. Wyróżniająca się interdyscyplinarnym podejściem do wyzwań projektowych, pracownia wykracza poza konwencjonalne paradygmaty architektoniczne. Postrzegając architekturę jako coś więcej niż tylko struktury fizyczne, wykorzystuje jej potencjał jako narzędzia kształtowania dynamiki społecznej i kulturowej. Jest współzałożycielką fundacji Architektoniczki, która inicjuje inicjatywy badawcze i interwencje feministyczne mające na celu przekształcanie przestrzeni miejskich i praktyk architektonicznych.