stat
Impreza już się odbyła
sty 25

sobota, g. 10:00 - 15:00

Wstęp wolny
lip 10-13

czwartek - niedziela

Gdańsk
Wstęp wolny
OTWARCIE FESTIWALU – KONCERT „SHALOM SOPOT”
(ogród Muzeum Sopotu)


zobaczymy:

- TROMBENIK (The Prague Klezmer Band) - koncert jednego z najlepszych czeskich zespołów; muzyka zespołu to kombinacja rytmów klezmerskich, jazzu, wschodnioeuropejskiego folku z domieszką rytmów kubańskich;


- „ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI” – pokaz slajdów ze zbiorów Muzeum Sopotu, udostępnionych dzięki Pani Dyrektor Muzeum – Małgorzacie Buchholz-Todoroskiej.

Slajdy prezentują Sopot z początku wieku XX. Sopot – niezwykłe miejsce, wspaniały nadmorski pejzaż, piękny Skwer Kuracyjny z fontanną i muszlą koncertową, kasyno gry (największe w tej części Europy), słynne molo, opera leśna z wagnerowskim repertuarem, dyskretne i pełne uroku ulice, przy którym znajdowały się stowarzyszenia żydowskie, żydowskie szkoły, jedna z najpiękniejszych w Polsce synagoga (poniżej), świat ludzi żyjących wówczas w Sopocie, mijających się codziennie Polaków, Żydów i Niemców. I na koniec pokazu – Sopot dziś, wracający do swej świetności, budynki, które przetrwały okres wojny, molo. Zderzenie przeszłości ze współczesnością. Pokazowi towarzyszyć będzie muzyka grana przez polski zespół „The Atelier Klezmer Band”.

Pokaz odbędzie się w ogrodzie Muzeum Sopotu, znajdującym się przy zabytkowej willi (zdjęcie powyżej), położonej nad morzem w sąsiedztwie molo. Willa została wybudowana w 1903 roku dla gdańskiego kupca Ernsta Augusta Claaszema.

Niespodzianką podczas pokazu będą również zdjęcia z historii teatru „Atelier” i jego patronki – Agnieszki Osieckiej, która opracowała polskie teksty do utworów żydowskich twórców


- „SHALOM LIVE” - O ogromnym sukcesie recitalu „Shalom” zadecydowała przede wszystkim barwna osobowość wykonawcy - André Ochodlo. Swą niezwykłą impresją artysta potrafi porwać za sobą całą salę. Własną interpretacją wykonywanych utworów potrafi nadać przedstawieniu niepowtarzalny charakter.


André Ochodlo występuje z recitalem „Shalom” po Polsce i po świecie, odnosi międzynarodowe sukcesy, a wśród polskiej publiczności są tacy, którzy słuchali koncertu już kilkanaście razy. Magnesem są najpiękniejsze pieśni żydowskie oraz rozpoznawalny, charakterystyczny styl artysty, który potrafi wyczarować całą gamę nastrojów - od żartobliwego po dramatyczny. „Tumbalalajka”, „Bełz”, wiersze znanych żydowskich poetów, m.in. Mordechaja Gebirtiga, Abrahama Sutzkevera, melodie z przedwojennych żydowskich musicali – wszystko to usłyszeć można w recitalu „Shalom” w nowych aranżacjach Marka Czerniewicka i z akompaniamentem polskiej grupy „The Atelier Klezmer Band”.