stat
Wydarzenie już się odbyło

Uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Urbanowicza

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na uroczystości pogrzebowe śp. Tadeusza Urbanowicza ps. "Moskito", żołnierza 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, który zginął w 1946 r. w walce z Milicją Obywatelską w Borach Tucholskich. Pogrzeb bohatera narodowego odbędzie się 4 października 2024 r. w Gdańsku.

Przebieg uroczystości:
11:00 - Msza Święta w Bazylice św. Brygidy, Gdańsk
12:30 - Uroczysty pochówek na Cmentarzu Garnizonowym, ul. Giełguda, kwatera Armii Krajowej
Serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej ceremonii upamiętniającej żołnierza Armii Krajowej, walczącego o niepodległość Polski.

W wydarzeniu udział weźmie Prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Tadeusz Urbanowicz
urodził się w 1926 r. w Wilnie. Już od młodych lat był zaangażowany w działalność harcerską, działając w ramach Szarych Szeregów. W 1944 r., jako osiemnastoletni młodzieniec, został żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Uczestniczył w zaciętych walkach o wyzwolenie Wilna w ramach Operacji "Ostra Brama".

Po zajęciu Wilna przez wojska sowieckie, Urbanowicz uniknął aresztowania i przedostał się na Białostocczyznę, gdzie w 1945 r. dołączył do 5. Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez legendarnego Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka". Walczył także na Białostocczyźnie i Podlasiu, a następnie w szwadronie por. Romualda Rajsa "Burego".

Wiosną 1946 r. "Moskito" działał w patrolu dywersyjnym 5. Brygady na Pomorzu, wspólnie z oddziałem por. Zdzisława Badochy "Żelaznego". W czerwcu 1946 r., podczas jednej z potyczek z siłami bezpieczeństwa w Borach Tucholskich, Tadeusz Urbanowicz został otoczony przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. W trakcie walki zginął, nie mogąc się wycofać. Według relacji świadków, po wystrzeleniu ostatniego naboju z własnej broni, odmówił poddania się, co ostatecznie doprowadziło do jego śmierci. W 1995 r. odnaleziono i przeniesiono szczątki "Moskita" na Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku. 4 października, po ponownej ekshumacji zostanie pochowany na Cmentarzu Garnizonowym obok innych bohaterów Armii Krajowej, m.in. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" i Feliksa Selmanowicza ps. "Zagończyk".