stat
Impreza już się odbyła

Urodziny Gdyni: Cóż tam, panie, w Konsulacie? | zwiedzanie z Michałem Miegoniem

Wydarzenie w ramach

Z okazji 97. Urodzin Gdyni zapraszamy na zwiedzanie Konsulatu Kultury z przewodnikiem Cóż tam, panie, w Konsulacie?

6 lipca - 31 grudnia 2024

bilety 35 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet

w każdą sobotę (od 04.01 do 25.01.2025), g. 11:00

Wstęp wolny
Konsulat Kultury to miejsce na styku teraźniejszości, przyszłości oraz historii. Z jednej strony budynek to esencja dziejów międzywojennej Gdyni oraz jej wielokulturowości. Z drugiej strony to współczesna oferta kulturalna skierowana dla mieszkańców regionu. Wreszcie Konsulat Kultury to empatia, otwartość na wszystkich odbiorców i antycypowanie trendów na przyszłość.

Zapraszamy 11 lutego o godz. 11:00
Czas zwiedzania budynku oraz opowieści o budynku około 45 60 minut.
Opracowanie i pomysł: Michał Miegoń / Inne Szlaki

Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Konsulatu Kultury.
Konsulat Kultury, czyli dawny Dom Marynarza Szwedzkiego, kryje w sobie wiele tajemnic i niezwykła historię, związaną z powstaniem gdyńskiego portu i rozwojem miasta. Wraz z przepływającymi do portu jednostkami przywożącymi rudę i zabierającymi węgiel do Gdyni przybywało tysiące marynarzy spędzających na brzegu kilka dni. Z myślą o nich uruchomiono w mieście, w 1929 r., placówkę Kościoła Szwedzkiego - Svenska Kyrka Utomland. Historia Domu Marynarza Szwedzkiego - przyszłego Konsulatu Kultury - rozpoczyna się w roku 1934 kiedy spotkali się mecenas Haidrich, dyrektor Urzędu Morskiego Stanisław Łęgowski oraz dyrektor Korzon, aby podpisać akt darowizny placu pod budowę Domu Marynarza Szwedzkiego w Gdyni
- Co kryją tajemnicze drzwi w foyer?
- Jakie oryginalne elementy architektoniczne kryją zewnętrzne ściany budynku?
- Czy w Konsulacie Kultury obecną sąduchy?
- Z jakimi problemami mierzyli się pastorzy, prowadzący działalność w Domu Marynarza Szwedzkiego?
- Jak to możliwe, że Dom Marynarza Szwedzkiego łączył funkcje kulturalne, hotelowe, religijne oraz jednego z głównych punktów powojennego podziemia opozycyjnego?
- Dlaczego sala Konsulatu Kultury posiada unikalną akustykę?
i wiele, wiele innych fascynujących opowieści

Oprowadzanie poprowadzi:
Michał Miegoń, licencjonowany przewodnik PTTK, znawca Gdyni, pracownik Muzeum Miasta Gdyni, twórca miejskich tras spacerowych Inne Szlaki, współpracujący z Traffic Design, festiwalami miejskimi Open House Gdynia, Festiwal aTrakcje, Cudawianki. Laureat nagrody artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni Galion gdyński 2019 w dziedzinie Animacja Kultury.