stat
Wydarzenie już się odbyło

Urodziny Niepodległej

11 listopada 2011 r. w 93. rocznicę odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego Gdynia świętować będzie Urodziny Niepodległej - jak zawsze patriotycznie, wzruszająco, a zarazem radośnie. Najmocniejszymi akcentami obchodów będą Parada Niepodległości i Jesienny Bieg Niepodległości.

Początek uroczystości - już 10 listopada: "Capstrzyk Niepodległości". O godz. 18.00 sprzed Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) wyruszy pochód żołnierzy i podchorążych w historycznych strojach, którzy z pochodniami i w asyście orkiestry MW przejdą ul. Świętojańską pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tam zostaną złożone kwiaty.

Narodowe święto 11 listopada rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26. Jednym z głównych akcentów gdyńskich obchodów będzie Parada Niepodległości. Uczestnicy wyruszą o godz. 12.00 i przejdą tradycyjną - od czasów przedwojennych - trasą wiodącą od Placu Konstytucji, ul. 10 Lutego, aż pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.

Sześciu bohaterów parady: Marszałek Józef Piłsudski i gen. Józef Haller (w załączniku tekst ze zdjęciami gdynian od kilku lat wcielających się w te postacie, wraz z krótkim opisem mundurów, szabli itp.), inż. Eugeniusz Kwiatkowski - minister i wicepremier zasłużony dla powstania miasta i portu Gdynia, Stefan Żeromski - autor "Wiatru od morza", Antoni Abraham - Kaszuba, bojownik o wolność i inż. Tadeusz Wenda - projektant portu Gdynia poprowadzą wielobarwny pochód złożony m.in. z orkiestr, grup teatralnych, grup rekonstrukcji historycznej, zabytkowych pojazdów. W nawiązaniu do tradycji gdyńskich obchodów uczestnikami parady będą również przedstawiciele licznych instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji.

Nowym elementem parady będzie inscenizacja żywych obrazów w wykonaniu odpowiednio ucharakteryzowanych aktorów - na ruchomych platformach. Uczestnicy oraz widzowie parady otrzymają patriotyczne gadżety, a na ulicach pojawią się gazeciarze rozdający okolicznościową gazetkę niepodległościową, sławiącą i upamiętniającą radosne święto odzyskania wolności. Mile widziane będą u publiczności stylizacje strojów na lata 20., 30.

Parada zakończy się na Skwerze Kościuszki, przy płycie Marynarza Polskiego, gdzie ok. godz. 13.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Po paradzie, na parking przy Centrum "Gemini" (ul. Waszyngtona 21) zjadą zabytkowe samochody wraz z wymienionymi historycznymi postaciami, z którymi będzie można sobie zrobić zdjęcia w mini-studiu fotograficznym. Pojawią się także Grupy Rekonstrukcji Historycznej. O godz. 14.00 rozpoczną się urodzinowe koncerty na scenie plenerowej przy Centrum "Gemini". Wystąpią: Detko Band i Big Band, które wprowadzą w niezapomniany klimat lat 20. i 30. XX wieku.

To nie koniec świętowania. W bliskim sąsiedztwie odbywać się będzie bowiem XIV Jesienny Bieg Niepodległości, w którym zapowiedziało udział ponad 2100 osób, w tym mistrz olimpijski w wioślarstwie Adam Korol. Przed biegaczami, o godz. 12.00, wyruszą uczestnicy Wielkiego Marszu Niepodległości. Nordic walkerzy do pokonania będą mieli trzykilometrową trasę, prowadzącą przez Marinę Gdynia oraz Skwer Kościuszki.

Po nich rywalizację rozpoczną biegacze - najpierw uczniowie szkół podstawowych (start o godz. 12.45, długość trasy - 1 km), następnie gimnazjalnych (godz. 13.15, 2 km) i ponadgimnazjalnych (godz. 13.45, 3 km).

O godz. 15.00 na 10-kilometrową trasę wyruszą uczestnicy biegu głównego. Start i meta w Marinie Gdynia (al. Jana Pawła II 13A).

Do biegów młodzieżowych będzie można zapisać się w dniu zawodów w biurze w Marinie Gdynia (szkoły podstawowe w godz. 10.00-12.15, gimnazjalne - godz. 10.00-12.45, ponadgimnazjalne w godz. 10.00-13.15). Szczegółowe informacje, w tym regulamin zawodów, znajdują się na stronie internetowej: www.gosirgdynia.pl .

W związku z Gdyńskimi Urodzinami Niepodległej 11 listopada wystąpią zmiany w dotychczasowej organizacji ruchu drogowego.

W godz. 10.00-14.00 zamknięte dla ruchu kołowego będą ulice: Starowiejska (od ul. Dworcowej do ul. 3 Maja), Dworcowa, Podjazd (od Węzła Pokoju do ul. 10 Lutego), 10 Lutego, Waszyngtona (od Skweru Kościuszki do ul. Pułaskiego), a także Skwer Kościuszki.

W związku z Jesiennym Biegiem Niepodległości w godz. 14.00-17.00 zamknięte dla ruchu kołowego będą ulice: al. Marsz. Piłsudskiego na odcinku od Bulwaru Nadmorskiego do ul. Świętojańskiej, ul. Świętojańska na odcinku od al. Marsz. Piłsudskiego do ul. 10 Lutego, a także Skwer Kościuszki od ul. Świętojańskiej do al. Jana Pawła II.

Niech nasze miasto w Święto Niepodległości wygląda uroczyście. To zależy także od każdego z nas!

Oto lista punktów, w których można kupić w Gdyni flagi narodowe:
FHU Elżbieta S. Maciejak "PAMIĄTKI" (ul. 10 Lutego 28); Hala Targowa - Artykuły Szkolne Box nr 11 (ul. Wójta Radtkego 36/40); Urząd Miasta Gdyni - kiosk (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54); Informacja Miejska (ul. 10 Lutego 24); sklep "Desant" (ul. Portowa 4); PHU "CLIPPER" (al. Jana Pawła II 11); HDS Polska - Multikino (al. Jana Pawła II 14); "CEPELIA" (ul. Świętojańska 2/4); "ARS CHRISTIANA" (ul. 10 Lutego 35); sklep harcerski "DRUHNA" (ul. 10 Lutego 23); sprzedaż hurtowa: POLUS (ul. Sucharskiego 11/A/4), FHP MADANG (ul. Św. Piotra 2).

Koncert "Wierni Biało-Czerwonej"

11 listopada Klub Marynarki Wojennej "Riwiera" i Centrum Kultury w Gdyni zapraszają na koncert pt. "Wierni Biało-Czerwonej" z okazji obchodów Święta Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 16.00 w sali kolumnowej klubu (ul. Zawiszy Czarnego 1).

Podczas spotkania zabrzmią znane utwory patriotyczne związane z okresem walk o niepodległość tj. "Hymn o Bałtyku" czy "Modlitwa o pokój".

Przybliżone zostaną życiorysy postaci zasłużonych w walkach o odzyskanie niepodległości, budowniczych państwowości, w tym gospodarki morskiej i pierwszego portu handlowego i wojennego II Rzeczypospolitej Polskiej. Będą to sylwetki m.in. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Tadeusza Wendy, Mariana Mokwy, Feliksa Nowowiejskiego, generała Józefa Hallera i wiceadmirała Kazimierza Porębskiego.

W koncercie wezmą udział artyści gdyńskiego Chóru Sonata i Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej "Riwiera".