Zapraszamy na Urwisko 2018 - IV Marsz Na Orientację, któy odbędzie się 6 października. Uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, jak również odetchnąć świeżym powietrzem i wypocząć po trudach całotygodniowej pracy w pięknych kompleksach leśnych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Impreza poświęcona jest twórczości gdańskiej punkrockowej formacji "Po prostu".
REGULAMIN MARSZUZAPISYDo wyboru uczestnicy zawodów będą mieli 3 trasy (nazwy tras to nic innego jak tytuły albumów ekscentrycznej grupy "Po prostu"):
- TZ (zaawansowana) - dystans ok. 10 km,
- TU (średniozaawansowana) - dystans ok. 8 km,
- TP (początkujący).
TZ (zaawansowana), "Żyję z utrzymania kochanek" - trasa objęta ścisłym, całodobowym dozorem psychiatrycznym, dla prawdziwych entuzjastów i smakoszy nawigacji o inklinacjach masochistycznych i autodestrukcyjnych, jeden etap, zespoły 1-2 osobowe, dystans ok. 10 km, mapa z treścią niepełną, znacznie przekształcona, teren górzysty, X Runda Pucharu Pomorza Gdańskiego 2018 w kat. TZ (PPG TZ).
TU (średniozaawansowana), "Madona + Dżakson = Prins" - trasa objęta doraźnym dozorem psychiatrycznym, w obrazie klinicznym może wywołać u uczestników lekkiego bzika tropikalnego i przejściowe zniechęcenie do życia, jeden etap, zespoły 1-3 osobowe (do Pucharu PPG TZ punktują tylko zespoły 1-2 osobowe), dystans ok. 8 km, mapa z treścią niepełną (możliwe długie azymuty po białej kartce), ale bez większych kombinacji i wynaturzonych udziwnień jak w TZ, będzie chyba trudniejsza od zwyczajowych TU, teren górzysty, X Runda Pucharu Pomorza Gdańskiego 2018 w kat. TZ (PPG TZ).
TP (początkująca), "Murzyn z głową dziecka w środku" - trasa z przeznaczeniem dla początkujących, którzy przedkładają rekreację nad wyczyn, w tym dla rodzin z dziećmi, jeden etap, zespoły 1-10 osobowe, dystans ok. 6 km, treść mapy pełna, punkty zlokalizowane na skrzyżowaniach dróg lub w ich bezpośredniej bliskości.
Trasy TZ i TU przeznaczone są dla osób, które mają już doświadczenie w marszach na orientację i nie jest im straszne chodzenie na azymut po "białej kartce", tj. z użyciem mapy, na której widnieją większe lub mniejsze białe plamy (całkowicie wymazana treść). O ile jednak mapa trasy TZ najeżona będzie dodatkowymi modyfikacjami i pocięta jak twarz Frankensteina (czy też bardziej jak twarz monstrum stworzonego przez Frankensteina, chociaż to właśnie monstrum stworzone przez doktora Frankensteina przyjęło się nazywać Frankensteinem), to na trasie TU będzie tylko kilka wyciętych fragmentów mapy, a zdecydowana większość punktów będzie się znajdować w planie mapy. Z kolei trasa TP będzie miała charakter wybitnie rekreacyjny i nie są tam przewidziane żadne modyfikacje mapy, wymazywanie dróg, itp. złośliwości.
Jest to mała zmiana w stosunku do poprzednich edycji marszu na orientację Urwisko, gdzie w zasadzie na wszystkich trasach budowniczowie dokładali do pieca, co u mniej doświadczonych lub gorzej dysponowanych w dniu startu uczestników wywoływałozniechęcenie, irytację, czy nawet złość (na szczęście obyło się bez rękoczynów lub prób samookaleczania). W większości takich przypadków uczestnicy po prostu obrażali się na organizatora, obierając bierną strategię małżeńskich "cichych dni".
TU i TZ nadal będą trzymać wysoki poziom i ich "wyzerowanie" (dotarcie do mety z zerowym dorobkiem punktów karnych) będzie stanowić nie lada wyczyn (na trasie TZ wręcz "mission impossible"), nie mniej jednak według zapewnień organizatora będą one prostsze niż ich odpowiedniki z lat ubiegłych (jest to małe kłamstwo, bo w poprzednich edycjach Urwiska trasa TU w ogóle nie była rozgrywana, w roku 2015 została rozegrana jedynie trasa "ni to pies, ni wydra" TU/TP).
Organizatorem zawodów jest doświadczony, zaprawiony w licznych startach w regionie amator zmagań z mapą i kompasem,
Krzysztof Nowak. Pomagać mu będą członkowie
Studenckiego Koła Przewodników Turystycznych z Gdańska (SKPT), znanego głównie z organizacji masowych imprez na orientację "Darżlub" i "Manewry". Taki skład gwarantuje dobrą jakość imprezy, w tym przede wszystkim dokładność map i rozmieszczenia punktów kontrolnych.