Rytm, akord, tonacja, melodia - to terminy, wbrew pozorom, nie tak odległe pojęciom kolumny, łuku, okna czy bryły... Zapraszamy na wydarzenie będące kontynuacją projektu Kazika Kaszubowskiego i Michała Witkowskiego Usłyszeć architekturę (premiera miała miejsce 29.06.2019 w przestrzeni sztuki WL4).
Będzie to kolejna próba przedstawienia syntezy dwóch przestrzeni; tym razem rozszerzona o platformę tańca, którego to choreografia powstała na kanwie muzyki inspirowanej miejscem. Koncepcja oprawy tanecznej powstała na deskach Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku Wrzeszczu. Osiem różnych typologicznie miejsc obecnych w gdańskiej dzielnicy Oliwa, zainspirowało do stworzenia serii krótkich kompozycji tak różnorodnych w odbiorze, jak różny jest charakter miejsc i przestrzeni, które odnajdujemy w Oliwie.
Pozornym chaosem przyrody rządzi matematyczne uporządkowanie. Uciekając od monotonii oczekujemy, aby różnorodność postrzeganych przez nas form i dźwięków cechował pewien rodzaj reguły. W otaczającym nas świecie umysł szuka spójności i harmonii pozwalającej nam doświadczyć piękna. Poznając świat stajemy się świadkami twórczego geniuszu (s)twórcy. Pozornie odległe sobie światy muzyki i architektury spotykają się kiedy mistrz szukając spójności oraz harmonii odwołuje się do zasad kompozycji. Rytm, detal, zróżnicowanie tonalne oraz proporcje znajdują swoje odpowiedniki w obydwu światach, tym słyszalnym oraz tym widzialnym. Dźwięk pozostaje równie czytelny i esencjonalny co charakter postrzeganego miejsca.
Kazik Kaszubowski - gitarzysta basowy, muzyk sesyjny kompozytor i aranżer. W latach 90-tych XX w. udzielał się w czołowych trójmiejskich zespołach Gdańskiej Sceny Alternatywnej
"Call System", "Garden Party", "Mayday".
Obecnie współtwórca i uczestnik licznych projektów muzycznych o stylistyce: rock, pop, funk, jazz, blues, acustic i folk. Artysta o bardzo bogatej "wyobraźni i wrażliwości muzycznej" umożliwiającej innowacyjne wykorzystanie gitary basowej. W latach 2006-2009 współpracownik magazynu muzycznego "TOP GUITAR". W latach 2011- 2016 instruktor gitary basowej w szkole muzycznej Musicollective. Udziela lekcji gry na gitarze basowej w ramach autorskiego programu edukacyjnego.
Michał Adam Witkowski - architekt z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem oraz fotografik. Projektuje bryły oraz ich wnętrza, wolny czas poświęcając foto-dokumentowaniu miast oraz wydarzeń. Fascynat urbanistycznego fenomenu zespołu miejskiego Trójmiasta oraz historii jego ośrodków: Gdańska, Gdyni i Sopotu.
W latach 2017-2019 współtworzył festiwal architektury Open House Gdańsk pełniąc rolę kuratora odpowiedzialnego za program tego wydarzenia. Laureat licznych konkursów fotograficznych, w tym zwycięzca FOTO FETY 2017. Życie wg niego jest jak jazz, którego to przyszłe gwiazdy rodzą się w solidnych murach gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.
Liczba miejsc ograniczona.