stat
Impreza już się odbyła

30 maja Fundacja Hospicyjna organizuje specjalny koncert charytatywny, by przypomnieć o sytuacji dzieci przewlekle chorych, ich rodzeństwa oraz tysięcy dzieci osieroconych.

Na żywo

Zobacz transmisję live


Dzień Dziecka kojarzy się z uśmiechami, radością i zabawą. Tak chcą go przeżywać także dzieci, które doświadczyły straty, ciężkiej choroby rodzeństwa lub same są przewlekle chore. Fundacja Hospicyjna rocznie opiekuje się ponad 1000 takich dzieci. Z okazji Dnia Dziecka spełniła marzenia prawie 400 z nich. Zorganizowała również dla nich wyjątkowy koncert charytatywny online, który odbędzie się 30 maja oraz uruchomiła specjalny portal do zbiórek www.pomagamtumbo.pl, który pomoże w zebraniu środków potrzebnych, by dalej otaczać je kompleksową opieką: psychologiczną, materialną, edukacyjną i medyczną.

koncerty w Trójmieście


Dzieci, które otacza opieką Fundacja Hospicyjna mają zwykle za sobą wiele trudnych chwil. Doświadczyły bolesnej straty, mają ciężko chore rodzeństwo lub same są ciężko chore. Wymagają szczególnej opieki - psychologicznej lub medycznej - by mogły zapomnieć o bólu i smutku. W przypadku dzieci w żałobie dorośli często nie wiedzą, co powiedzieć i jak im pomóc. W przypadku dzieci chorych, które zdane są na całkowitą opiekę ze strony najbliższych niezbędne jest stała pomoc ze strony hospicyjnego lekarza i pielęgniarki. I tu, i tu wsparciem objęta musi być cała rodzina, by mogła poradzić sobie w sytuacji, w jakiej się znalazła. Potrzeby w każdej z tych grup są duże, a koszty kompleksowej opieki wysokie.

Uśmiech dziecka nie ma ceny
Wszyscy uwielbiają poczucie humoru Dawida. 13-latek potrafi rozśmieszyć swoimi dowcipami każdego. Chłopiec choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Intensywna rehabilitacja jest nieodzowna, by stan Dawida nie pogarszał się. Pawełek to słodki 8-letni chłopczyk. Nie chodzi, nie siedzi, nie widzi lub widzi bardzo słabo, czasami próbuje jednak kierować głowę w stronę głosu. Ma dwóch starszych braci, którzy wspaniale się nim opiekują. Takich dzieci pod opieką Domowego Hospicjum dla dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC jest ok. 40 rocznie.

- To dzieci, które najczęściej chore się już rodzą - z porażeniem mózgowym lub z jedną z niezliczonej ilości chorób genetycznych. Rodziny obejmujemy szerokim wsparciem - medycznym, psychologicznym oraz pomagamy pozyskać pomoc finansową. Zazwyczaj pacjenci z Domowego Hospicjum dla Dzieci są z nami dosyć długo i wymagają kompleksowej, kosztownej opieki. Kosztuje specjalistyczny sprzęt medyczny, który wypożyczamy rodzinom małych pacjentów. Bardzo kosztowna, a jednocześnie niezbędna jest rehabilitacja i turnusy rehabilitacyjne. Zapewniamy także bezpłatną, domową opiekę stomatologiczną dla tych dzieci. Robimy wszystko, by ich życie było możliwie komfortowe, a codzienność ich opiekunów nieco łatwiejsza - mówi Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej.
W Polsce co pół godziny zostaje osierocone jedno dziecko.

7-letni Kuba spędzi w tym roku pierwszy Dzień Dziecka bez mamy. 5-letnia Jagoda i jej 7-letnia siostra Jaśmina wychowują się bez taty, który zmarł niedawno po długiej chorobie. Obie uwielbiają sport. Podobnie jak 10-letni Maksym, który kocha piłkę nożną - jego ulubioną drużyną, oprócz Lechii Gdańsk, jest Juventus Turyn. Wspólnie z braćmi i tatą próbują sobie poradzić ze śmiercią mamy. Przejmujących historii jest tyle, ile dzieci osieroconych - każde ma własną opowieść o stracie, smutku, ale i o marzeniach - tych wielkich i tych prostych, które choć na chwilę przywracają uśmiech na ich twarzach.

Dzieci osierocone potrzebują pomocy na wielu płaszczyznach: psychologicznej, materialnej, edukacyjnej. Właśnie dlatego Fundacja Hospicyjna stworzyła Fundusz Dzieci Osieroconych, którego symbolem stał się sympatyczny pomarańczowy Słonik Tumbo.

- Sytuacja dziecka czy nastolatka przeżywającego żałobę jest wciąż nie do końca zrozumiana. Wynika to między innymi z faktu niedostrzegania sieroctwa. Nie pomaga w tym brak dokładnych danych dotyczących faktycznej skali zjawiska. W tej chwili liczbę sierot w Polsce szacuje się na podstawie prawidłowości zjawisk demograficznych i analogii do krajów, w których te dane są gromadzone. W przybliżeniu okazuje się, że w Polsce na 20 dzieci jedno jest sierotą lub półsierotą w sensie biologicznym. W liczbach bezwzględnych oznacza to blisko 415 tysięcy osób. Nie należy jednak zapominać, że dzieci cierpią także z powodu straty innego członka rodziny: rodzeństwa, dziadków, kuzynów czy osób niespokrewnionych, ale im bliskich - tłumaczy Agnieszka Paczkowska, psycholożka z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku i autorka książki "Dziecko i nastolatek w żałobie".
3 miliony złotych od Słonika Tumbo

Poza Tumbo pomarańczowych słoni nie ma. Podobnie jak tak kompleksowego wsparcia polskich dzieci przeżywających śmierć lub chorobę bliskich osób, a także ich często bezradnego otoczenia.
- Potrzeby dzieci osieroconych są różne, dlatego stworzyliśmy wiele sposobów pomocy. Dla dzieci w żałobie działa m.in. portal tumbopomaga.pl oraz Infolinia, na którą mogą zadzwonić, gdy potrzebują z kimś porozmawiać. Wiele rodzin, w których zmarło jedno z rodziców znajduje się trudnej sytuacji materialnej - dla nich mamy pomoc socjalną, z której od 2006 roku skorzystało ponad 9 tys. dzieci w całej Polsce. Finansujemy także dodatkowe zajęcia, obozy sportowe i językowe, wspieramy w rozwoju pasji, prowadzimy świetlicę. Organizujemy też szkolenia i kampanie pokazujące dorosłym, jak towarzyszyć dzieciom i młodzieży w przeżywaniu straty, by mogły stopniowo odzyskiwać poczucie bezpieczeństwa i radość życia. Każde z tych działań wymaga jednak odpowiedniego finansowania. W sumie do 2019 roku kwota pomocy dzieciom osieroconym w różnych obszarach wyniosła przeszło trzy miliony złotych. Musimy zebrać ponad 250 tys. PLN rocznie, by pomagać tak, jak pomagaliśmy do tej pory. Naszym marzeniem jest, by zbierać więcej i dotrzeć do jeszcze większej liczby dzieci. Wiemy, że one na tę pomoc bardzo czekają - wyjaśnia Anna Janowicz.

#ZagrajPomagaj
Właśnie dlatego Fundacja Hospicyjna zdecydowała się uruchomić nowoczesny portal z mikropłatnościami. Zbiórka poprzez pomagamtumbo.pl połączona jest z grą, na którą składa się pięć etapów. Celem każdego z nich jest zebranie 50 tys. PLN. Gdy ta kwota pojawi się na pasku, łąka, po której hasa pomarańczowy słonik Tumbo zakwitnie, pojawią się drzewa, kolejne słonie.
- Każda, nawet najdrobniejsza wpłata, to nie tylko piękniejsza łąka słonika Tumbo, ale przede wszystkim kwota, która pomoże mu nieść wsparcie i pociechę tym najsłabszym, dzieciom, które straciły kogoś bliskiego albo doświadczają ciężkiej choroby brata lub siostry - zachęca Anna Janowicz. - To pierwsza z serii zbiórek wirtualnych, które zaplanowaliśmy. Kolejna zostanie uruchomiona już w czerwcu i będzie wspierać Hospicjum domowe i stacjonarne dla dzieci i dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC. Tu także zaplanowaliśmy specjalną grę. Cieszę się, że w tych niepewnych czasach, znaleźliśmy sposób na zastąpienie zbiórek tradycyjnych. Dzięki takim narzędziom mamy szansę zebrać środki, by wciąż pomagać 3000 podopiecznych Fundacji Hospicyjnej - dodaje Janowicz.
Partnerami projektu są firmy IMSET oraz Blue Media.

#ZagrajPomagaj i posłuchaj!
Co roku z okazji Dnia Dziecka, Fundacja i Fundusz Dzieci Osieroconych prowadzą także akcję Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka, dzięki której spełniają marzenia kilkuset dzieci chorych i osieroconych w całej Polsce. W tym roku, w związku z sytuacją pandemii, dzieci otrzymają karty podarunkowe do wybranych przez siebie sklepów, które będą mogły zrealizować wspólnie z opiekunem. W tym roku zakończy się ona wyjątkowym, charytatywnym koncertem na rzecz dzieci chorych i osieroconych.
Już 30 maja o godz. 12:00 w wirtualnej sali koncertowej na fanpage Fundacji Hospicyjnej oraz na Clickmeeting wystąpią Natalia Cepelik - Muianga i Artur Sekura, Magdalena Bochan - Jachimek i Szymon Jachimek oraz K-Leah.
WAŻNE - NIE PRZEGAP!
• Portal do zbiórek Słonika Tumbo już działa - znajdziesz go tu: www.pomagamtumbo.pl
• We czwartek, 28 maja, uruchomiona zostanie specjalna puszka na Facebooku, w której Fundacja Hospicyjna będzie zbierać środki na wsparcie dzieci chorych i osieroconych.
• Koncert charytatywny odbędzie się w sobotę, 30 maja, o godz. 12:00. Będzie można oglądać go poprzez fanpage Fundacji Hospicyjnej oraz dedykowany kanał na ClickMeeting.

PROGRAM KONCERTU:
Natalia Cepelik - Muianga i Artur Sekura

Natalia to młoda wokalistka ostatnio znana z wielkiego przeboju polskiej edycji Big Brothera "Kim naprawdę jesteś". Niezwykła barwa głosu i olbrzymie serce do muzyki doprowadziło ją do sukcesów w takich programach telewizyjnych jak "Mam Talent", czy "The Voice of Poland" . Natalia śpiewała m.in. na Sylwestrze TVN, czy Światowych Dniach Młodzieży. Obecnie studiuje w gdańskiej Akademii Muzycznej.

Artur Sekura - producent, menadżer, osoba, która żyje muzyką. Natalii towarzyszy na gitarze lub klawiszach, dyrektor Mega Music Sopot.
Posłuchaj Natalii: https://www.youtube.com/watch?v=-tPevjfXOB4
Magdalena Bochan - Jachimek i Szymon Jachimek - wspaniałe, zgodne małżeństwo, które występuje wspólnie także na scenie.

Magda to reżyserka, aktorka, improwizatorka, występowała m.in. w takich produkcjach jak Picture of Beauty (2017) , Na układy nie ma rady (2017) czy w serialu "Na dobre i na złe".
Szymon Jachimek - aktor, muzyk, artysta kabaretowy. Przez 13 lat członek jednego z najlepszych polskich kabaretów - LIMO. Od stycznia 2020 roku stały komentator "Szkła kontaktowego".
W trakcie 20 minutowego występu zaprezentują rodzinną improwizację z samochodu.

K-Leah
Soulowy głos i artystka mająca na koncie wiele występów w Polsce i na świecie. Jedna z najbardziej obiecujących artystek młodego pokolenia. Współpracuje m.in. ze światowej klasy beatboxerem Dharnim oraz DJ C-Boolem, z którym w 2017 roku wystąpiła na Eska Music Awards. Finalistka 7 edycji Must be the music.

Posłuchaj K-Leah: https://www.youtube.com/watch?v=5JlzR8PHTiQ

Przeczytaj także