Carillon Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku przypomni litewskiego twórcę Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa. Aby uczcić jego dorobek, codziennie przed godziną 15.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będą krótkie opracowania muzyczne dzieł Čiurlionisa, wyłonione w ramach międzynarodowego kursy gry na carillonie i aranżacji na carillon automatyczny.
W 2025 roku Ratuszowy carillon w Gdańsku włączy się w obchody 150. rocznicy urodzin Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa - wybitnego litewskiego kompozytora, malarza i grafika. Choć Čiurlionis przez pierwsze 30 lat życia mówił po polsku i był związany z polską kulturą, m.in. studiując kompozycję w Warszawie pod kierunkiem Zygmunta Noskowskiego, jego postać pozostaje w Polsce stosunkowo mało znana.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Projekt, realizowany przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Gdańska oraz litewskie instytucje kultury, jest przykładem owocnej współpracy międzynarodowej. Wpisuje się on w planowane obchody roku Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa na Litwie, których celem jest przybliżenie dorobku artysty polskim i zagranicznym odbiorcom.
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875-1911)Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (pol. Czurlanis) był wybitnym litewskim kompozytorem, malarzem i grafikiem, uznawanym za jednego z pionierów symbolizmu i modernizmu w sztuce litewskiej. Urodził się 22 września 1875 roku w Oranach (obecnie Varėna) na Litwie.
Choć wychowany w polskojęzycznym środowisku i mówiący po polsku do 30. roku życia, Čiurlionis swoją twórczością przyczynił się do rozwoju litewskiej tożsamości kulturowej. Studiował w Warszawie u Zygmunta Noskowskiego oraz w Lipsku, gdzie rozwijał umiejętności w zakresie kompozycji. W swojej muzyce łączył romantyzm z elementami symbolizmu, tworząc niezwykle oryginalne dzieła, takie jak symfoniczne poematy "Las" i "Morze".
Jego pasją była również sztuka wizualna. Stworzył około 300 obrazów, w których splatał motywy kosmiczne, baśniowe i duchowe, często nawiązując do muzyki. Był prekursorem synestezji w sztuce, a jego obrazy do dziś inspirują artystów na całym świecie.
Mimo krótkiego życia, Čiurlionis pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny. Jego twórczość, ukazująca głębokie związki między muzyką a malarstwem, stała się symbolem odrodzenia litewskiej kultury na początku XX wieku. Już w 1911 roku odbyły się w Wilnie i Kownie pierwsze pośmiertne wystawy jego obrazów. W tym samym roku jego prace pokazano w Moskwie, a w 1912 - w Petersburgu.
Imię Čiurlionisa noszą liczne instytucje i miejsca na Litwie i poza nią. W Kownie jego imieniem nazwano Narodowe Muzeum Sztuki, najstarsze na Litwie, otwarte w 1921 roku. W Druskiennikach znajduje się Muzeum Pamięci Čiurlionisa, ulokowane w dawnym domu artysty, a także pomnik oraz ulica jego imienia. Wilno uhonorowało go Narodową Szkołą Sztuki oraz Międzynarodowym Konkursem Muzycznym, odbywającym się co cztery lata.
Na świecie jego nazwisko upamiętniają m.in. ulice w Mińsku i Grodnie, a także górskie szczyty - na Pamirze oraz arktycznej Wyspie Hoockera. W Polsce, w podwarszawskim Pustelniku, gdzie zmarł, znajduje się tablica pamiątkowa. W Chicago społeczność litewska otworzyła Galerię Sztuki jego imienia.