Uwikłani w sztukę. Fotografia - wernisaż Pałac Opatów Gdańsk Kup Bilet !
stat

Uwaga! Impreza już się odbyła

Uwikłani w sztukę. Fotografia - wernisaż

wernisaż

termin
wrz 20
sobota Godz. 18:00
miejsce Pałac Opatów
adres Gdańsk, Cystersów 18
bilety
na zaproszenie

Pierwsze było malarstwo, fotografia pojawiła się później, na samym końcu było wideo. Ta historia pasuje również do kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich, którzy budowali swoje zbiory sztuki, opierając się na twórczości artystów kluczowych dla polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku. Wybrane dzieła z kolekcji będzie można zobaczyć tej jesieni w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Fotografia i malarstwo zawładną Pałacem Opatów w Oliwie we wrześniu.

Wystawa czynna od 21 września 2014 do 23 listopada 2014
Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku/Pałac Opatów,
ul. Cystersów 18, Gdańsk-Oliwa

Początek kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich sięga lat 90. i wiąże się z fascynacją polskim malarstwem współczesnym. Z czasem sporadycznie zaczęły pojawiać się dzieła fotograficzne i wideo, które od kilku lat gromadzone intensywniej nadały nowy kierunek zbiorom.

Jak dotąd jedynie kolekcja fotografii była prezentowana dwukrotnie (Fotofestiwal Łódź 2012, BWA Olsztyn 2013 ). Prezentacja we wnętrzach Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie łączy po raz pierwszy fotografię i malarstwo. Ekspozycja konfrontuje "stare malarstwo" z "nowymi mediami", artystów z artystkami, ale też wydobywa napięcie obecne w aktualnej sztuce pomiędzy abstrakcją malarską i fotograficznym konkretem, pomiędzy "czystą formą" i "brudną polityką". Uwikłane w płeć - by odwołać się do tytułu łódzkiej i olsztyńskiej wystawy - są z pewnością nie tylko post-feministyczne artystki, ale również trzymający się kurczowo pędzla i sztalugi współcześni malarze.

Wystawa jest okazją by zobaczyć w dialektycznym ujęciu sztukę kobiet i mężczyzn, malarstwo i fotografię, uznanych klasyków i artystów najmłodszego pokolenia. Ekspozycja daje możliwość zapoznania się z nie zawsze dostępnymi dla szerokiej publiczności kluczowymi dziełami współczesnej sztuki polskiej.

Artyści: Anna Bedyńska, Paweł Bownik, Tomasz Ciecierski, Marian Dederko, Zbigniew Dłubak, Jerzy Benedykt Dorys, Kazimiera Dyakowska, Jan Dziaczkowski, Stanisław Fijałkowski, Janina Gardzielewska, Stefan Gierowski, Teresa Gierzyńska, Katarzyna Górna, Izabela Gustowska, Edward Hartwig, Jakub Karwowski, Leszek Knaflewski, Jerzy Kosiński, Piotr Kośnik, Dorota Kozieradzka, Zofia Kulik, Piotr Kurka, Natalia LL, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Łagocki, Weronika Ławniczak, Krystyna Łyczywek, Henryk Makarewicz, Eugeniusz Markowski, Jarosław Modzelewski, Agata Michowska, Dorota Nieznalska, Wacław Nowak, Jerzy Nowosielski, Fortunata Obrąpalska, Anna Orłowska, Witek Orski, Ewa Partum, Marek Piasecki, Paweł Pierściński, Wojciech Plewiński, Krzysztof Pruszkowski, Tadeusz Rolke, Józef Rosner, Zofia Rydet, Tadeusz Rydet, Mateusz Sadowski, Marian Schmidt, Krzysztof Sołowiej, Michał Sowiński, Paweł Susid, Andrzej Szewczyk, Sonia Szóstak, Leon Tarasewicz, Teresa Tyszkiewicz, Jerzy Wardak, Martynka Wawrzyniak, Anatol Węcławski, Bartek Wieczorek, Yulka Wilam, Andrzej Wróblewski, Kamil Zacharski, Włodzimierz Jan Zakrzewski, Monika Mamzeta Zielińska

Zbiory fotografii i wideo z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich prezentowane będą także na wystawie Uwikłani w sztukę. Wideo i fotografia z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich, czynnej od 29 sierpnia 2014 do 5 października 2014 w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Kuratorem obu wystaw jest Adam Mazur - dr historii sztuki, historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, amerykanista, redaktor naczelny magazynu "Szum", autor książek z zakresu historii fotografii, m.in. Kocham fotografię i Historie fotografii w Polsce 1839-2009, wykładowca uniwersytecki, długoletni kurator CSW Zamek Ujazdowski i redaktor naczelny magazynu "Obieg", autor generacyjnych i znaczących dla polskiej fotografii najnowszej wystaw, m.in. "Efekt czerwonych oczu" (2008), "Wenus" (2008), "Nowi dokumentaliści" (2006).

Kurator: Adam Mazur

Współpraca:
Małgorzata Paszylka-Glaza, Joanna i Krzysztof Madelscy, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Patroni medialni:
Dziennik Bałtycki
Radio Gdańsk
Malemen
Obieg.pl
Trojmiasto.pl
Kultura Online
Rynek i Sztuka
In your pocket
Wrota Pomorza

Patronat honorowy nad wystawami objął Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.