stat
Impreza już się odbyła

Uwolnić emocje. Mity. Symbole. Systemy

1 - 30 października 2024, g. 9:00 - 18:00

Wstęp wolny

14 września - 24 listopada 2024, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
wystawa czynna: od wtorku do niedzieli



Zagadnienie odmienności jest w kulturze współczesnej niezwykle istotnym problemem. Budowanie Nowej Europy oraz powszechne już dzisiaj zjawisko globalizacji sprawiają, że coraz trudniej jest mówić o cechach narodowych poszczególnych społeczeństw. Otwarta pozostaje natomiast kwestia tożsamości kulturowej oraz obecności "innego". Próba wskazania na różnice i podobieństwa pomiędzy kulturą / sytuacją społeczno-polityczną w Polsce i w Rosji wydaje się niezwykle istotna.

Wystawa "Uwolnić emocje" ma zwrócić uwagę na istotne relacje panujące pomiędzy Rosjanami i Polakami. Czy potrafimy się uwolnić z takiego sposobu postrzegania rzeczywistości, czy naprawdę funkcjonujemy w społecznościach na tyle zglobalizowanych, że uciekamy od takich właśnie partykularyzmów, jakimi są "dusze narodów".

Konstrukcja wystawy odnosi się do pozornie chaotycznego układu, który ma na celu wskazanie na złożoność naszych uczuć i emocji. Uwalnianie własnej emocjonalności nie jest bynajmniej procesem przemyślanym, czy logicznym. To raczej strumień swobodnie płynących myśli, który składa się na autentyczny wizerunek / obraz.
Czy symbole, z którymi je utożsamiamy są wciąż aktualne i wreszcie, jak w zglobalizowanym świecie zdefiniujemy dwa różne systemy - religijne, socjopolityczne. kuratorki: Agata Rogoś, Elena Tsvetaeva

Na wystawie zobaczymy:
Trzy prace video autorstwa: AES+F, Elżbiety Jabłońskiej, Aliny Rudnitskaya
Robert Rumas zaprezentuje instalację dźwiękową
Janek Simon- instalacja
Ania Witkowska- banner

W kolejnych projektach zobaczymy prace:

Alexandra Mitlyanskaya, Yuri Wasiliew, Oleg Kulik, Piotra Wyrzykowskiego, Grupy Twożywo, i innych.

Partnerzy:

Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej // Oddział w Kaliningradzie, Uniwersytet Gdański, Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury, Eureka Media

Patronat medialny:

Arteon, Fluid, Gazeta Wyborcza, Independent, Le Monde Diplomatique. Edycja Polska, Moscow Art Magazine, Obieg, Polskie Radio, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, TVP Kultura, TVP3, Wirtualna Polska.