W dobrym Towarzystwie. Cykl spotkań o kulturze XIX-wiecznego Gdańska.
Ożywienie zamiłowania do sztuki to jeden z punktów statutu Towarzystwa Przyjaciół Sztuki założonego w Gdańsku w 1836 roku. Ukoronowaniem jego starań było otwarcie muzeum w dawnym franciszkańskim klasztorze. Kontynuując jego misję zapraszamy do Oddziału Sztuki Dawnej na cykl spotkań poświęconych kulturze XIX-wiecznego Gdańska, na których porozmawiamy m.in. o nowoczesności, mieszczańskim guście i walce o ochronę zabytków w XIX-wiecznym stylu.
Użyteczne i piękne. Tekstylne rzemiosło domowe w XIX wieku | Beata SztyberXIX wiek kojarzy się z parą, fabrykami i mechanicznie wykonywanymi produktami. Jednak równolegle istniała też kultura wykonywania wszelkiego rodzaju robótek domowych. W zaciszu salonów powstawały własnoręcznie tworzone hafty, akcesoria stroju, obrazki, serwetki i etui na klucze czy okulary. Uzupełniały potrzebne zestawy domowych akcesoriów, często bywały też prezentami na specjalne okazje dla bliskich i znajomych. Do ich przygotowania stosowano autorskie projekty, ale też szeroko rozpowszechnione wzory z kobiecych periodyków i innych publikacji. Mimo tego, dzięki bogactwu stosowanych technik, powstawały przedmioty niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Artystyczna, domowa produkcja wydała także swoje owoce na Pomorzu, dokumentując tym samym fascynację tworzenia i korzystania z rzeczy pięknych i użytecznych w XIX-wiecznym Gdańsku.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:- kiedy: 15.11.2023 (środa)
- czas: od godz. 18.30 do godz. 19.30
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1
- wstęp wolny
- prowadzenie: Beata Sztyber
Wydarzenie towarzyszy wystawie
Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku.