stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
gru 31

wtorek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 485 zł
lut 15

sobota, g. 19:00

bilety 58 - 131 zł
Kup bilet
V BAL GDAŃSKI - KRÓLEWSKI SALON

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sala Koncertowa
Bale Gdańskie

Wystąpią:
Królewska Orkiestra Salonowa
Natalia Walewska - skrzypce, prowadzenie orkiestry
Julia Iwaszkiewicz - sopran
Marcin Pomykała - tenor
Witalij Wydra - tenor
Zespół Taneczny "Rapsodia" - przygotowanie Beata Stoppa

Barbara Żurowska-Sutt - opracowanie i prowadzenie koncertu

W programie koncertu usłyszymy "hity" muzyki wokalnej i instrumentalnej - arie operowe i operetkowe w połączeniu najważniejszych głosów sceny operowej i estradowej - tenorów i sopranu. Będzie to wielkie muzyczne show - pełne brawury, magii, wyjątkowości, humoru, wirtuozowskich popisów solowych oraz duetów, tercetów - skarbów światowej literatury muzycznej. W trakcie koncertu wystąpią znakomici artyści - obdarzeni nie tylko pięknymi głosami, ale także darem komunikowania się ze słuchaczami poprzez muzykę. Absolutnym przebojem będzie pokaz tańców w pięknych kostiumach - m.in. salonową polkę czy porywający, pełen energii kankan.

Po zakończeniu koncertu Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaprosi zespół Standard Acoustic Promotion. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazje menu kolacyjnego.

-----

KRÓLEWSKA ORKIESTRA SALONOWA
(Orchestra Reale da Sala) - nazwa orkiestry nawiązuje do dawnych królewskich koncertów i ma swoje uzasadnienie w stylu gry muzyków, kostiumach i programie. Orkiestra zadebiutowała w 2009 roku na inauguracji Tygodnia Muzyki Klasycznej na Festiwalu Sztuki Tutejszej w Gdańsku. Z powodzeniem występowała m.in. na koncertach w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Miejskim imienia Witolda Gombrowicza w Gdyni, w auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy auli Uniwersytetu Gdańskiego. Muzycy w pięknych stylowych kostiumach koncertują bez dyrygenta, wprowadzając urok koncertów salonów wiedeńskich z czasów Jana Straussa. Podkreśla to również prowadzenie orkiestry przez skrzypaczkę - zarazem solistkę - Natalię Walewską, koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - tak jak czynił to słynny wiedeńczyk. Programy koncertów są zróżnicowane - obejmują repertuar od kompozycji Antonia Vivaldiego czy Wolfganga Amadeusza Mozarta poprzez operę, operetkę, piosenki neapolitańskie aż do musicalu. Muzycy wykonują zarówno arie i duet, jak i wirtuozowskie utwory orkiestrowe i solistyczne kompozycje instrumentalne. Z orkiestrą występują znakomici soliści - śpiewacy i instrumentaliści. Dla urozmaicenia formy koncertów, muzykom często towarzyszą tancerze w imponujących kostiumach, prezentując tance rodem z wielkich sal balowych Wiednia, Paryża. Kierownictwo artystyczne orkiestry, prowadzenie koncertów Barbara Żurowska -Sutt.

---

JULIA IWASZKIEWICZ
Sopran - współpracuje z Operą Bałtycką, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Kameralną w Warszawie oraz z Operą Arctic w Norwegii, realizować będzie wielkie dzieło Ryszarda Straussa "Ariadna na Naxos". Julia Iwaszkiewicz śpiewała w wielu teatrach główne role w najbardziej znaczących operach - m.in G.Verdi - "Traviata", "Rigoletto", G.Rossini - "Cyrulik sewilski", W.A.Mozart - "Wesele Figara", "Czarodziejski flet", G.Donizetti - "Napój miłosny".

---

MACIEJ GRONEK
Tenor, student Akademii Muzycznej w Gdańsku - Wydział Wokalno - Aktorski. Od wielu lat współpracuje jako solista z Mała Operetką Warszawską a także z BigBandem "Rondo". Występował w Filharmonii Zielonogórskiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Często bierze udział w projektach realizowanych na scenach niemieckich. W tym roku brał udział w Festiwalu Rossini in Wildbad.

---

WITALIJ WYDRA
Tenor, śpiewak Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W 2008 roku został laureatem II nagrody II Ogólnoukraińskiego Konkursu Młodych Wokalistów Teodora Juśkiwa we Lwowie. W maju 2009 r. na I Europejskim Konkursie im Jana Kiepury w Sosnowcu zdobył Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Jury Wiesława Ochmana a także nagrodę Mazowieckiego Teatru Muzycznego "Operetka" - występ w Koncercie Noworocznym w Filharmonii Narodowej w Warszawie. We wrześniu 2009 r. wystąpił w Operze Śląskiej na Koncercie Galowym Tenorów, zorganizowanym z okazji Jubileuszu 90-lecia urodzin i 70-lecia pracy artystycznej Bohdana Paprockiego. Śpiewał także gościnnie w Teatrze Wielkim w Łodzi.

---

MARCIN POMYKAŁA
Śpiewak, pedagog. Absolwent Wydziału Edukacji Artystycznej i Dyrygentury Chóralnej Akademii Bydgoskiej oraz Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu prof. P. Kusiewicza.
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 8 lat od nauki gry na fortepianie a następnie gitarze klasycznej. Jest pedagogiem Pałacu Młodzieży w Gdańsku, a jako wokalista - tenor, koncertuje solowo i współpracuje z : Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Krakowską i filharmoniami: Częstochowską, Świętokrzyską, Słupską, Pomorską, Bałtycką, Sopocką Kameralną a także Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego - koncertując w kraju i zagranicą oraz biorąc udział w nagraniach telewizyjnych.

---

ZESPÓŁ "RAPSODIA"
Istnieje od 18 lat. Założycielką, choreografem i projektantem kostiumów jest Beata Stoppa. Zespół jest laureatem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych a także finalistą telewizyjnego show "Got to Dance - Tylko Taniec" Ostatni sukces to Grand Prix międzynarodowego festiwalu w Wenecji "Orfeo in Italia". Rapsodia" wielokrotnie występowała w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Operze Bałtyckiej.

---

NATALIA WALEWSKA
Jest koncertującą skrzypaczką, doskonale wykształconą między innymi przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, między innymi: Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego. Uczestniczyła w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 roku piastuje prestiżowe stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel , Massimiliano Caldi ,Maxim Vengerov, Vag Papian, Juozas Domarkas, Sir Neville Marinerr, Sławomir Chrzanowski, Petr Chromcak.

W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Do najcenniejszych należą: "Romanza Classica" na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim ( osiągnęła status Złotej płyty), "Clair de Lune" nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, "Violin & Piano" z pianistą Rafałem Lewandowskim, "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis" pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), "War Requiem" z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem. Płyta z nagraniem koncertu "Harmonia" Zbigniewa Kruczka (Belgia) na skrzypce, trąbkę i orkiestrę symfoniczną (Polska Filharmonia Bałtycka) pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego to dzieło specjalnie skomponowane z dedykacją dla artystki.