Ryzyk fizyk - zaczynamy w piątek trzynastego!
Performerzy to chyba grupa zawodowa artystów o najwyższym poziomie ryzyka. Nie tylko ze względu na częste próby przekraczania granic kondycji psychofizycznej. Performerzy z założenia uprawiają sztukę ryzykowną: nieakceptowalną, nie do końca zdefiniowaną; wystawianą na bezpośrednią konfrontację twarzą w twarz z widzem. To sztuka niesprawdzona, nieprzetrenowana, w której zacierają się wszelakie granice. Usłyszałem kiedyś od jednego z krytyków: "Chodzi taki z pistoletem i nawet nie wie, czy jest nabity". Ryzyko ponosi również galeria i kurator, zapraszając artystów poniekąd "w ciemno". Na próżno prosić ich o scenariusz występu czy "rider techniczny".
Performer zresztą często zakłada, że jeśli się "nie uda", to też będzie to częścią performance'u. Unika powtarzalności, przewidywalności, sprawdzonych trików. Używając tych wszystkich ryzykownych środków szuka Autentyzmu wypowiedzi - szczerości, która tak bardzo wyblakła ostatnio. Prawdy o sobie, ale również o nas - współuczestnikach "testu". Marina Abramović w swoim performance "Rhythm 0" z 1974 roku zaprosiła publiczność do wspólnego tworzenia działania. Przez kilka godzin poddawała swoje ciało wszelakim ingerencjom publiczności. Widz mógł używać przedmiotów zgromadzonych na stole w dwóch grupach - tych "do sprawiania przyjemności" lub "do zadawania bólu". Wstępna nieśmiałość bardzo szybko zamieniła się w drastyczne torturowanie artystki. Jeden z widzów włożył nawet kulę do broni i przyłożył ją do skroni artystki. Podjęła ona spore ryzyko, aby ukazać tak autentyczny portret "człowieczeństwa". Jak widać, ryzyko podejmuje również widz, który może co nieco dowiedzieć się o sobie, swoich emocjach czy skłonnościach.
Piąta edycja Dwubiegunowych Spotkań Performerów "Ryzyk Fizyk" w Sopocie odbędzie się 13 i 14 stycznia 2017 roku. Każdego dnia zaprezentujemy trzy działania o bardzo różnej amplitudzie ryzyka. Będą próby wystawiania widzów na cierpliwość: ponad dwugodzinny "stand up" Olofa Olssona czy medytacyjny Yann Marussich. Nieprzewidywalny duet New Noveta, czy nikomu nieznany Gramoli Arai. Wystąpi również Marcel.li Roca (twórca legendarnej grupy La Fura Dels Baus), który poddaje swoje ciało różnym technologicznym eksperymentom oraz zawsze balansujący na krawędzi Tomasz Szrama. Dodatkowo w sobotę pomiędzy godziną 17.00 a 18.00 otwieramy program dla każdego, kto chciałby podjąć ryzyko autorskiego występu w galerii PGS.
13.01.2017
18.00 Yann Marussich
20.00 Gramoli Arai
21.00 New Noveta
14.01.2017
16.00 Marcelli Antunez Roca
17.00 Przyjdź i zrób swój performens
18.00 Olof Olsson
20.00 Tomasz Szrama
Zapraszamy.
Arti Grabowski
Występ Yanna Marussich współfinansowany przez: Pro Helvetia, Ville de Genève
(występ Yanna Marussich nie może być fotografowany ani filmowany!)
tylko dla widzów dorosłych / wstęp wolny