stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Już po raz piąty, podczas Festiwalu Temperatury imienia Daniela Gabriela Fahrenheita, zajrzymy do warsztatów i pracowni artystycznych, przełamiemy bariery ścian politechnik, uniwersytetów i szkół, zgłębimy tajniki nauki, artyzmu, magii. W tym roku gościnnie zawita Gustav Radde ze swoimi przyrodniczymi odkryciami. Każdy z Państwa będzie mógł nie tylko zobaczyć, ale samemu spróbować naszych wszystkich aktywności.

w każdą niedzielę (od 21.12 do 29.12.2024), g. 12:00

Gdańsk,
bilety 45 zł
mar 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł
Podczas tegorocznego Festiwalu zaprezentujemy:
- Daniel Gabriel Fahrenheit i tajemnice temperatury
- Gość specjalny - Gustav Radde i jego odkrycia
- Pokazy kowalstwa artystycznego
- Artystyczne wykonywanie figur szklanych
- Wysokotemperaturowe odlewy żeliwne
- Warsztaty odlewnicze-płaskorzeźby z żeliwa
- Prezentacje multimedialne w pneumatycznym namiocie sferycznym
- Biologia morza
- Kuchnia molekularna, czyli przepyszne lody molekularne

Program na scenie:
- Wybuchowa chemia
- Ciekły, wściekły azot
- Wielkie ciśnienie
- Pokazy ratownictwa medycznego

- Konkursy i zabawy
- Dla najmłodszych Strefa Malucha, a w niej Dmuchane Zjeżdżalnie oraz Wielkie Bańki Mydlane

Pokazy specjalne:
- Spust surówki z pieca do wytopu żeliwa
- Wykonanie rzeźby szklanej przez Janusza Bogackiego
- Wybuchające arbuzy i gorącyyy termit
- Chemia Ognia
- Wielkie Małe Ciśnienie


Mecenat
Miasto Gdańsk

Organizator
EduFun Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy
Towarzystwo Edukacyjne "Wiedza Powszechna"

Patronat honorowy
Prezydent Miasta Paweł Adamowicz
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk

Partnerzy
Richard Batten - odlewy w żeliwie
Leszek Supiński - Pracownia Kowalstwa "Kowal Oliwski"
Akwarium Gdyńskie
Autorska Pracownia Rzeźby Janusza Bogackiego
Joanna Orlikowska - Hand Made Lampwork Beads & Jewelery
Inter_Edu Dawid Kubacki

Patronat medialny
Trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki
iBedeker.pl

Harmonogram:

14:00 Rozpoczęcie Festiwalu
14:00 - 20:00 Daniel Gabriel Fahrenheit i tajemnice temperatury
Gość specjalny - Gustav Radde i jego odkrycia.
14:00 - 22:00 Pokazy i występy na SCENIE: Chemia ognia, Ciekły azot, Wielkie ciśnienie
14:00 - 22:00 Biologia Morza
14:00 - 22:00 Pokazy kowalstwa artystycznego
14:00 - 23:00 Magia szkła: pokazy hutnicze
14:00 - 20:00 EduZabawy eksperymentalne
14:00 - 20:00 Prezentacje multimedialne w pneumatycznym namiocie sferycznym
16:00 - 20:00 Kuchnia molekularna, czyli przepyszne lody molekularne
16:00 - 23:00 Wysokotemperaturowe odlewy żeliwne
15:30, 16:30, 17:30 Wybuchające arbuzy, gorącyyy termit: pokaz specjalny
17:00 - 20:00 Warsztaty odlewnicze-płaskorzeźby z żeliwa
20:00 - 22:30 Spust surówki z pieca do wytopu żeliwa: pokaz specjalny
23:00 Zakończenie festiwalu


Gustav Richard Ferdinand Radde
Patronem tegorocznego festiwalu będzie postać wielkiego odkrywcy i przyrodnika, gdańszczanina - Gustava Raddego. Kojarzymy go przede wszystkim jako autora opisów różnorakich gatunków fauny krymskiej, terenów Kaukazu i wschodniej Syberii. Przebywając przez wiele lat w tych odległych i dość odosobnionych rejonach, część czasu poświęcił także etnograficznym opisom Tatarów i Kozaków. Postać Raddego warta jest uwagi również dlatego, iż pasją do nauki "zaraził" się bardzo wcześnie, i konsekwentnie podążał drogą przyrodnika. Zainteresowania przyniosły rezultaty - na Jego cześć nazwano jeden z gatunków ropuchy mongolskiej Buffo Raddei, w wielu krajach natomiast przyjęły się potoczne nazwy odimienne niektórych ptaków. Organizator: EduFun Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy

Hutnictwo szkła - Nowy Wymiar

W tym roku, na Festiwalu Temperatury im. DG Fahrenheita, po raz pierwszy zawitają nowe techniki szklarskie. Jeden z naszych gości, Pan Janusz Bogacki zaprezentuje swoje prace dotyczące szkła artystycznego, które w niesamowity sposób oddziałują na wyobraźnię. Królujące szkło bezbarwne i przejrzyste zaprezentowane w zagadkowych formach skłoni do refleksji - czy to tytani podtrzymujący kulę ziemską, czy poskręcane i zawiłe korzenie przytrzymują piękną flaszę?

Przy stanowisku Joanny Orlikowskiej zapoznamy się z technologią lampwork. Olśni nas ogrom koloru, maleńkich koralików. Przejrzyste i dla oka nieprzeniknione, powstałe w wyniku topienia w bardzo wysokiej temperaturze - na pewno zapadną w pamięć.
Artyści: Janusz Bogacki, Joanna Orlikowka.

Hutnictwo żelaza - wysokotemperaturowe odlewy żeliwne
Temperatura ognia wprawia żelazo w inny stan skupienia. Wielki piec hutniczy specjalnie zaprojektowany przez profesjonalistę Ricka Battena zamieni stare kawałki niepotrzebnych kaloryferów w płynną czerwień stopionego żelaza. Temperatura sięgnie do 2000°C, i w tych iście piekielnych warunkach moc, wytrzymałość i nieugiętość żelaza - będzie musiała ulegnąć. Każdy z Państwa otrzyma własną formę, którą samemu wyrzeźbi, my natomiast zalejemy ją ciekłym żelazem, wyjętym prosto z pieca hutniczego.
Artyści: Rick Batten i Service Art Studio.

Kowalstwo artystyczne "Kowala Oliwskiego"
Pręty żelazne wiją się jak węże. Iskry, czerwień i huk kowalskich młotów zmienia, formuje, tworzy - nadając niesamowite kształty zwykłym formom. Gdańsk pełen jest ich prac. Dziś przed Państwem mistrzowie kowalstwa kuć będą na żywo. Każdy z Państwa spróbuje swoich sił i kowalskiego zmysłu. Może gwoźdź, a może nawet ślimak.
Artyści: Leszek Supiński- Kowal Oliwski

Biologia Morza z Akwarium Gdyńskim
W związku z przyrodniczą działalnością naszego gościa specjalnego, Gustawa Raddego, na Festiwalu zawita Akwarium Gdyńskie. Chętni pomogą Małemu węgorzowi w jego wielkiej podróży. Zadania, łamigłówki i mnóstwo zabawy. Dla ciekawskich podglądaczy udostępnione zostaną mikroskopy z bałtyckimi preparatami. Zobaczymy krewetki, krabiki, omułki i wiele innych okazów. Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych - czekają na Was bałtyckie kolorowanki i wszędobylska, ogromna ośmiornica.
Organizator: Akwarium Gdyńskie

Wielkie zimnooooo i wielkie gorącoooo z Centrum EduFun

Prezentacja tego, co nieznane! Dzięki wykorzystaniu ciekłego azotu - skraplamy powietrze, zmniejszamy balony, lewitujemy, zamrażamy kwiaty! Zniszczymy mit słynnych włamywaczy. Gdy już zgłębimy wielkie zimnoooo, przyjdzie pora na wielkie gorącoooo - temperaturę prosto z hutniczego pieca!.
Organizator: EduFun Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy

Kuchnia molekularna z Centrum EduFun
Czym jest kuchnia molekularna? Jak smakują molekularne lody? Specjalnie dla Państwa - na festiwalu niecodzienne menu, oraz możliwość obserwowania, jak takie smakołyki powstają. Azotowe lody, "sokowe niespodzianki" - zapraszamy.

Mikroświat z Centrum EduFun
Struktura cebuli czy wielkie kaniony dłoni. Poznaj tajemnice mikroświata. Obejrzymy gotowe preparaty, a następnie wszyscy chętni sami przygotują odpowiednie materiały i obejrzą je w ponad dwustukrotnym powiększeniu.

Zobacz własne DNA z Centrum EduFun
Prawie każdy słyszał o DNA. Wielu widziało model teoretyczny. My pójdziemy trochę dalej - pokażemy Ci, jak wygląda Twoje DNA! Dowiesz się, jak wyizolować swój materiał genetyczny, staniesz naukowcem genetykiem. Efekty pracy będziesz mógł zabrać do domu na pamiątkę!

Strefa Multimedialna w sferze pneumatycznej
W 12-metrowej czarnej sferze prezentacja multimedialnych ciekawostek edukacyjnych. Półmrok nawet w słoneczny i piękny dzień sprawi, iż poczujesz tajemniczy i zagadkowy klimat naszych odkryć! Jeśli natomiast w pewnej chwili zachce Ci się trochę światła - nic trudnego - wystarczy wsiąść na specjalnie przystosowany rower i do produkcji prądu użyć siły mięśni. To nie koniec zabaw z prądem: pioruny, burzowe fryzury i wiele innych elektrycznych niespodzianek - czeka! Organizator: EduFun Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy.

Pokazy specjalne z Centrum EduFun

Tym razem jest ich co niemiara. Wysokotemperaturowe odlewy w żeliwie. Artystyczne kucie stali, wybuchające arbuzy, ogień, huk, dym... Ponadto rakiety wodno-azotowe, trochę mrozu, kwiatów, implodujących puszek, WIELKIE stalowe beczki - skroplone przeróżnymi chemicznymi odczynnikami - będzie się działo! Jaki kolor mogą mieć płomienie? Czy wszystko spala się tak samo? Czasem ciszej, czasem GŁOŚNIEJ. Oto przepis na udaną niedzielę!

Strefa Malucha

Dzieci uwielbiają bańki - wiemy o tym wszyscy. Jeśli są to GIGANTYCZNE bańki - uwielbiają je tym bardziej! Czym jeszcze zachwycą się maluchy? Specjalna ściana do malowania rączkami, ogromna dmuchana trampolina w kształcie radosnej kukurydzy - wspaniała zabawa trwa!

Przeczytaj także