stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

V Gdański Festiwal Muzyczny: Bożena Harasimowicz

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy na piątą odsłonę Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, która odbędzie się w dniach 13-20 kwietnia 2012 roku.

17 - 22 października 2024, g. 18:00

bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
paź 25

piątek, g. 18:30

Gdańsk Sopot,
bilety 267 zł
Kup bilet
Honorowy patronat nad festiwalem objął prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Rezydent Festiwalu - Konstanty Andrzej Kulka.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


17 kwietnia 2012r., wtorek, godz. 20.00
Bazylika św. Brygidy w Gdańsku
Bożena Harasimowicz - sopran
Małgorzata Trojanowska - sopran
Roman Perucki - organy


Bożena Harasimowicz ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku (1989) w klasie śpiewu prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. A. Dworzaka w Karlowych Varach (1986), Międzynarodowego Konkursu im. J.S. Bacha w Lipsku (1988).

W roku 1992 została finalistką Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium. Występowała w kraju i za granicą z wieloma znanymi i cenionymi dyrygentami, jak: Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Semkow, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Helmuth Rilling, Rolf Beck, Gilbert Levin, Uroz Lajovic, Peter Marchbank, śpiewając na takich scenach, jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach, Filharmonie w Berlinie i Monachium, orkiestra NDR w Hamburgu, Orkiestra Radiowa w Bratysławie, Filharmonia w Belgradzie, Hunter College w Nowym Jorku, Estonia Concert Hall w Tallinie, Musikverein we Wiedniu, Teatro Real w Madrycie, Chicago Symphony Orchestra.

Uczestniczyła w wielu znaczących festiwalach: Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwalu Pablo Casalsa w Puerto Rico, Modern Wien Festival we Wiedniu, Bejing Music Festival w Pekinie, Festiwalach Schleswig-Holstein oraz Rheingau Musikfest. Repertuar Bożeny Harasimowicz obejmuje przede wszystkim wielkie dzieła wokalno- instrumentalne, oratoria, msze, kantaty, motety, psalmy, dzieła symfoniczne, operowe, a także pieśni z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry.

W latach 1997 - 2005 współpracowała z wybitnym polskim kompozytorem i dyrygentem - Krzysztofem Pendereckim (europejska premiera Siedmiu Bram Jerozolimy Filharmonia Narodowa pod dyrekcją Kazimierza Korda) wykonując jego utwory w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata.

Dokonała również kilku wersji płyt CD i DVD z utworami K.Pendereckiego wydanymi przez NAXOS, ARTHAUS MUSIC, WERGO, Polskie Radio oraz CDAccord (m.in. Credo i Siedem Bram Jerozolimy - płyta nagrodzona Fryderykiem 2001 w kategorii Muzyka Współczesna).

W roku 2005 podczas wizyty Papieża Benedykta XVI w Kolonii w ramach światowych Dni Młodzieży, artystka wzięła udział w wykonaniu Missa Solemnis L. van Beethovena pod dyrekcją Gilberta Levina wraz z Royal London Symphony and Choir. Koncert został zarejestrowany na płycie DVD (Arthaus Musik).

Bożena Harasimowicz stale współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie i Operą Bałtycką w Gdańsku. Zajmuje się także pedagogiką wokalną. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i poza jego granicami. Jest dyrektorem Ogólnopolskiego Kursu i Konkursu Wokalnego - Letnia Akademia Śpiewu.

Roman Perucki


W 1985 roku ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie organów prof. Leona Batora. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; pełni funkcję I organisty Katedry Oliwskiej, zasiada w Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, remontów i restauracji historycznych organów Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski. Koncertuje w kraju i za granicą (w całej Europie, USA, Japonii, Australii, Ameryce Południowej).

Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego we włoskim Kaltern, w Opavie, w Paryżu, Petersburgu i Kaliningradzie, a także dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka w Gdańsku.

Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. W 2005 roku grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w katedrze w Gandawie, na nowych organach katedry lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli, słynnych organach w katedrze w Rydze. Miał przyjemność występować na wielu znaczących międzynarodowych festiwalach.

Występował również jako kameralista i solista, m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami. Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, słowackiej i innych. Nagrał 28 płyt; Messe pour les paroisses F. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie w Polsce roku 1991, natomiast II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę (wydaną w 1998 roku).

Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J. P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów Bliżej Bacha, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu.

Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej oraz dyrektorem Konkursu Chórów Maria Cantat, członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni, organizatorem Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni.

Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenie papieskie Pro ecclesia et Pontifice, złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005 rok), nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, medal Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis, Pomorską Nagrodę Artystyczną - Gryfa Pomorskiego za rok 2006, nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W marcu 2008 roku otrzymał nadany przez papieża Benedykta XVI Order Św. Sylwestra.