stat
Wydarzenie już się odbyło

V. Gdański Tydzień Demokracji 2021

Rozpoczyna się Gdański Tydzień Demokracji. Jest to cykl debat, warsztatów, paneli czy spotkań autorskich. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do przedszkolaków, uczniów oraz studentów. Hasło tegorocznej, piątej edycji wydarzenia to "Nasze prawa i wolności".

Czym jest Gdański Tydzień Demokracji?
Wydarzenie zostało zainicjowane pięć lat temu przez Prezydenta Pawła Adamowicza. Jego zamysłem było stworzyć przestrzeń dla młodzieży, w której będą mogli zainspirować się do działania społecznego, oraz zyskać praktyczną wiedzę o społeczeństwie. To wszystko za sprawą spotkań na żywo z inspirującymi osobami. Od tego roku w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji miasto wprowadza pilotaż w postaci Gdańskich Lekcji Obywatelskich, będzie to sześć spotkań w każdej placówce, która przystąpiła do projektu. Obecnie na wydarzenie zgłosiło się 65 placówek. Przesłaniem GLO jest edukacja młodzieży, poprzez wprowadzanie jej do aktywnego życia obywatelskiego. To wszystko w ramach obowiązującej podstawy programowej. Pomysłodawcami tej inicjatywy są nauczyciele tworzący sieć Kreatywna Pedagogika.

Tegoroczną nowością są również powszechne wybory do Samorządów Uczniowskich. Odbędą się one 11 października, będzie to symboliczna inauguracja Gdańskiego Tygodnia Demokracji. W szkołach zrzeszonych w projekcie odbędą się również głosowania na projekty w ramach Budżetu Uczniowskiego.

W zeszły czwartek zorganizowano konferencję zapowiadającą Gdański Tydzień Demokracji. Podczas spotkania głos zabrały osoby zaangażowane w organizację tegorocznej edycji wydarzenia.

Polska szkoła doskonale uczy o patriotyzmie, jak być bohaterem w czasie wojny. Jednak, jak być obywatelem - polska szkoła już tak dobrze nie uczy. To zmotywowało nas, aby z podstawy programowej wyciągnąć wszystkie wątki obywatelskie, pokazując czym jest współczesny patriotyzm. Stworzyliśmy scenariusze dla nauczycieli na każdym etapie kształcenia w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich - mówi Agnieszka Tomasik, założycielka Kreatywnej Pedagogiki - Po raz pierwszy szkoły wspólnie włączają się w organizacje powszechnych wyborów do Samorządów Uczniowskich. Jest to swego rodzaju inauguracja Gdańskiego Tygodnia Demokracji.

PROGRAM WYDARZENIA

11/10/2021 PONIEDZIAŁEK

Otwarcie Gdańskiego Tygodnia Demokracji i debata (17:00-18:30)
Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska,
Patrycja Medowska - zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności,
dr Agnieszka Tomasik, koordynatorka Kreatywnej Pedagogiki, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku

DEBATA "Nasze prawa i wolności":
Pola Biblis - założycielka grupy aktywistycznej Młoda Zaraza, członkini Rady Programowej Forum Młodych w ECS, studentka na Uniwersytecie Jagiellońskim,
Kaja Kędzioł - organizatorka manifestacji solidarnościowych podczas Strajku Nauczycieli w 2019 r, współzałożycielka Młodej Zarazy, obecnie studentka Uniwersytetu Wrocławskiego,
prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek - kierownik Zakładu Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, pedagog oraz autor publikacji nt. filozofii wychowania, czy problematyki mediów,
(Moderacja) dr Miłosz Wojtyna - wykładowca akademicki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, pomysłodawca projektu "Sztuka mówienia",

miejsce: Europejskie Centrum Solidarności - audytorium, wstęp wolny do wyczerpania miejsc

12/10/2021 WTOREK

LEKCJA OBYWATELSKA NR 1 (9:00-10:00)
Ja obywatel: moje, twoje, nasze...

miejsce: gdańskie placówki oświatowe

LEKCJE OBYWATELSKIE (11:00-12:30)
powitanie: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania,
wprowadzenie: prof. Joanna Muszkowska-Penson - więźniarka Ravensbrück, lekarka, opozycjonistka w czasach PRL, współpracowniczka Lecha Wałęsy, honorowa obywatelska Gdańska, przesłanie na podstawie filmu ze zbiorów ECS

LEKCJA 1

JA OBYWATEL: MOJE, TWOJE, NASZE...
Jan Suchanek - adwokat, autor szkoleń dla kadr menadżerskich i nauczycielskich, członek Pomorskiej Izby Adwokackiej, specjalista w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców.

LEKCJA 2

PRAWO. OD KONWENCJI PRAW DZIECKA PO PRAWA OBYWATELSKIE
Michał Janczura - dziennikarz radia TOK FM, autor serialu dokumentalnego "Piecza", przedstawiającego system pieczy zastępczej oraz losy podopiecznych tych instytucji.

LEKCJA 3

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I SPRAWCZOŚĆ
Michał Kanarkiewicz - szachista, mówca strategiczny i motywacyjny, wykładowca MBA, autor wielu książek, uczy strategii w biznesie na podstawie gry w szachy.

LEKCJA 4

W ŚWIECIE NARRACJI I MANIPULACJI
Agnieszka Lichnerowicz - dziennikarka radia TOK FM, w którym prowadzi autorską audycję "Światopogląd", relacjonuje najważniejsze wydarzenia z kraju i świata, laureatka nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego PAP w 2012 r. Obecnie prowadzi warsztaty i szkolenia dziennikarskie w Collegium Civitas.

LEKCJA 5

MAM PRAWO MÓWIĆ NIE! OD ASERTYWNOŚCI DO NIEPOSŁUSZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO
Aleksandra Łoboda, studentka kierunku Prawa człowieka i pomoc humanitarna w Instytucie Nauk Politycznych Sciences Po w Paryżu. Współorganizatorka protestu "Zajmijcie się pandemią" przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce, współzałożycielka fundacji "Widzialne - Zmiana jest Kobietą".

LEKCJA 6

RAZEM DLA DOBRA INNYCH
Julia Monkiewicz - uczennica trzeciej klasy w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym "Lingwista", Młodzieżowa Radna Miasta Gdańska, założycielka grupy Animalia propagującej prawidłową opiekę nad zwierzętami, oraz zdrowy tryb życia.

moderacja: Igor Dorawa - uczeń trzeciej klasy XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, społecznik, laureat nagrody "Aktywni w mieście 2019" w kategorii Wolontariusz Roku, Młodzieżowy Radny Miasta Gdańska.

miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, rezerwacja miejsc: Kreatywna Pedagogika
12:30-13:00 przerwa

LEKCJE OBYWATELSKIE W PRAKTYCE (13:00-15:00)

PRAWA CZŁOWIEKA, PRAWA OBYWATELA
Małgorzata Głódkowska - adwokatka, koordynatorka programu dla młodzieży "Adwokat przydaje się w życiu", autorka publikacji, wykłada na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, Pomorska Izba Adwokacka.

MEDIACJE RÓWIEŚNICZE
Katarzyna Stryjek - mediatorka i pedagożka, wykładowczyni akademicka, współtwórczyni Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej.

NARZĘDZIOWNIK ŚWIADOMEGO DEMOKRATY
Sylwia Betlej - dyrektorka Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami UM w Gdańsku, koordynatorka lokalnych społeczności oraz gdańskiego Budżetu Obywatelskiego.

GRANICE MOJEGO JĘZYKA SĄ GRANICAMI MOJEGO ŚWIATA
Jarosław Marek Spychała - filozof, kulturoznawca, twórca metody "Lego-Logos", prowadzi seminarium "Justin Bieber, Mojżesz i Coca-Cola? Archetypiczna siła marketingu" w Collegium Civitas.

miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, rezerwacja miejsc: Kreatywna Pedagogika
EDUKACJA I DEMOKRACJA. JAK MOGĄ SIĘ UZUPEŁNIAĆ: DEBATA (18:00-19:30)

Monika Chabior - socjolożka, zastępczyni Prezydent Gdańska, działaczka społeczna,
prof. Marta Figlerowicz - profesor anglistyki, komparatystyki i filmoznastwa na Uniwersytecie Yale,
Agnieszka Holland - reżyserka i scenarzystka, pierwsza kobieta na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych,
moderacja: Jacek Żakowski - dziennikarz i publicysta, inicjator Collegium Civitas i Michał Tomasik, wydawca radia TOK FM, członek Concillium Civitas i student Collegium Civitas

13/10/2021 ŚRODA

NA ULICACH I NA EKRANACH MONITORÓW - O RÓŻNYCH FORMACH UCZESTNICTWA W DEMOKRACJI: DEBATA (10:00-12:30)
dr Grzegorz Piotrowski - doktor nauk społecznych i politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,
moderacja - dr Miłosz Wojtyna - wykładowca akademicki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, pomysłodawca projektu "Sztuka mówienia"

POSZERZANIE POLA WOLNOŚCI (17:00-19:00)
Rozmowa z Henrykiem Woźniakowskim, tłumaczem, prezesem Społecznego Instytutu Wydawczego Znak, oraz dr Dominką Kołowską, publicystką, filozofką i społeczniczką, która w tym roku przejęła stery wydawnictwa Znak, wstęp do rozmowy przeprowadzi Aleksander Hall, opozycjonista w czasie PRL.
moderacja: Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności

miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, biblioteka, wstęp wolny do wyczerpania miejsc

14/10/2021 CZWARTEK

MARAZM JUŻ BYŁ. CZAS NA ZAANGAŻOWANIE (15:00-16:30)
debata trójmiejskich pracodawców z ekspertami na rynku pracy

miejsce: Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, sala 1.43, wstęp wolny do wyczerpania miejsc

POWRÓĆMY JAK ZA DAWNYCH LAT... MELODIE LAT 20. I 30. - Koncert Weterana (17:00-18:30)
Big Band pod dyrekcją Sylwii Janiak - Kobylińskiej wraz z solistami - Magdaleną Chmielecką, Barbarą Lewicką, Szymonem Kobylińskim i Grzegorzem Piotrem Kołodziejem

miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, audytorium, obowiązują zaproszenia

15/10/2021 PIĄTEK

JAK WYCHOWAĆ RAPERA. BEZRADNIK (18:00-19:30)
Wieczór autorski z autorem książki "Jak wychować rapera. Bezradnik" - prof. dr hab. Marcinem Matczakiem - radcą prawnym, specjalistą w zakresie prawa publicznego, prywatnie tatą rapera Mata,
moderacja: dr Agnieszka Tomasik - Kreatywna Pedagogika, Jan Suchanek - Pomorska Izba Adwokacka

miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, audytorium, wstęp wolny do wyczerpania miejsc