Wiele rodzin. Wspólna historia. Choć nie są spokrewnieni, budują wspólnotę ludzi połączonych podobną przeszłością. Od czterech lat tworzą sieć pamięci wokół wydarzeń, które odcisnęły piętno na kolejnych pokoleniach ich rodzin. W dniach 31 sierpnia i 1 września, w Gdańsku, po raz piąty, na zaproszenie Instytutu Pileckiego, ponad 130 krewnych i potomków Polaków zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej spotka się na Zjeździe Rodzin w ramach programu "Zawołani po imieniu".
Zjazd Rodzin jest jednym z elementów Programu Zawołani po imieniu, realizowanego w Instytucie Pileckiego od 2019 roku. Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultury pamięci. To wspólne spotkanie wszystkich rodzin, w jednym miejscu, będzie okazją do dzielenia się refleksjami dotyczącymi przeszłości swoich bliskich, tworzenia i umacniania wspólnoty budowanej przez kolejne pokolenia potomków "Zawołanych po imieniu".
Podczas zjazdu Instytut Pileckiego otrzyma wyjątkowe artefakty w tym kamień z domu rodzinnego Józefa Ulmy, zamordowanego wraz ze swoją żoną i dziećmi przez Niemców 24 marca 1944 r. w Markowej za ukrywanie Żydów. Cenne pamiątki zostaną przekazane przez Jerzego Ulmę, bratanka Józefa, na ręce dr Wojciecha Kozłowskiego, p.o. Dyrektora Instytutu.
10 września ubiegłego roku Wiktoria i Józef Ulmowie oraz ich dzieci decyzją papieża Franciszka zostali beatyfikowani. Tydzień wcześniej, trzeciego września w Sadzie Pamięci w Markowej została wmurowana tablica, poświęcona wszystkim "Zawołanym po imieniu" - w ten sposób do programu symbolicznie włączona została także rodzina Ulmów.
Zjazd Rodzin poza uroczystą częścią oficjalną będzie miał również część edukacyjno- warsztatową.W ramach zajęć przygotowanych przez Instytut Pileckiego, uczestnicy będą uczyć się tworzenia podstaw budowania Sieci Ambasadorów Pamięci, czyli grup zaangażowanych w promowanie historii lokalnych bohaterów związanych z programem "Zawołani po imieniu."
Część edukacyjną, wyposaży uczestników w niezbędną wiedzę przybliżającą historyczne tło ich rodzinnych historii, nauczy jak odkrywać w lokalnej przestrzeni przeszłość swojej rodziny, w jaki sposób o niej opowiadac i archiwizować.
Warsztaty pełnić będą również funkcję integracyjną - budowanie wspólnoty Rodzin "Zawołanych po imieniu", wymiana doświadczeń będzie istotnym elementem tych zajęć.
O programie "Zawołani po imieniu" Celem programu jest zapisywanie w pamięci społecznej historii bohaterskich postaw, nazwiskami tych, którzy za solidarność i pomoc udzieloną potrzebującym zapłacili życiem swoim i często swoich najbliższych. Tymi, którzy dbać będą o sztafetę tych historii są właśnie ich krewni i potomkowie. Częścią programu jest upamiętnianie zamordowanych Polaków, stawianymi w ich miejscowościach kamieniami pamięci z tablicami na których z imienia i nazwiska wymienia się zarówno pomagających jak i ich zamordowanych żydowskich podopiecznych. Do tej pory kamienie "Zawołanych po imieniu" postawiono w 36. miejscach, upamiętniając 95 lokalnych bohaterów.
V Zjazd Rodzin jest jednym z wydarzeń organizowanym w ramach obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Nigdy więcej!