stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VI Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka

lis 26

wtorek, g. 20:00

bilety 210 - 290 zł
Kup bilet
lis 30

sobota, g. 19:00

bilety 50 zł
ulgowy 40  zł
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka jest jedynym tej rangi konkursem w Polsce i jednym z najbardziej uznanych w Europie. Organizowany co trzy lata wpisał się na stałe w kalendarz międzynarodowych imprez związanych z muzyką organową. Każda edycja konkursu gromadzi znakomite grono profesorów w tej dziedzinie muzyki oraz najbardziej uzdolnionych młodych organistów. Konkurs jest doskonałą promocją Gdańska i Pomorza jako uznanego ośrodka muzyki organowej daleko poza granicami Polski.

Do III etapu VI Międzynarodowego Konkursu im.J.P. Sweelincka jury zakwalifikowało 4 finalistów:

Jacek Kotyński  (Gdańsk, prof. Roman Perucki, as.Hanna Dys)

Jean-Luc Thellin (Belgia, organista w Vianden oraz w Luksemburgu, jest głównym organistą  w Katedrze św. Guduli w Brukseli)

Paweł Wróbel (Warszawa, prof. Andrzej Chorosiński, laureat III nagrody na  Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F.Nowowiejskiego w Poznaniu, 2005)

Yulia Yufereva (Rosja, prof. Daniel Zaretsky, laureatka konkursów organowych, m.in. w St. Petersburgu (2005), w Rumi (2005) i w Kaliningradzie (2005).


III etap VI Międzynarodowego Konkursu Organowego im.J.P.Sweelincka rozegra się w piątek 29 września w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (godz. 10.30-15.30).
Wstęp na wszystkie etapy konkursu jest bezpłatny, organizatorzy zapraszają do kibicowania młodym wirtuozom!

Program III etapu wypełnią utwory:
„Suita organowa” op. 5 Maurica Duruflé (1902-1986) oraz do wyboru przez finalistę jedną z „Symfonii nr 1, 2, 3, 4” Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946).
Finalistów oceniać będzie 7-osobowe jury pod przewodnictwem światowego autorytetu w dziedzinie muzyki organowej prof. Jona Laukvika.

29 września 2006, piątek
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
III etap konkursu (5 uczestników)

10.30-15.30
19.00 - uroczysty koncert finałowy połączony z rozdaniem nagród

VI edycja Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka odbędzie się w dniach 24-29 września 2006.
Po raz pierwszy w historii zmagania konkursowe będą rozgrywały się w dwóch miastach – Gdańsku i Pelplinie, w trzech gdańskich kościołach: w Bazylice św. Brygidy, w Bazylice św. Mikołaja, w Katedrze Pelplińskiej oraz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w sumie aż na pięciu instrumentach!).

W konkursowe szranki stawi się 16 uczestników z Belgii, Korei, Ukrainy, Rosji i z Polski. Przesłuchania konkursowe oceniać będzie międzynarodowe jury pod kierunkiem światowego autorytetu w dziedzinie muzyki organowej prof. Jona Laukvika w składzie: prof. Lorenzo Ghielmi (Włochy), prof. Pieter van Dijk (Holandia), prof. Julian Gembalski, prof. Andrzej Chorosiński, prof. Józef Serafin i prof. Roman Perucki.


Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka jest promocja młodych, utalentowanych organistów z całego świata (z dużych i małych ośrodków muzycznych), dla których udział w Konkursie jest ogromną nobilitacją i często pierwszym krokiem ku artystycznej karierze. Dla laureatów konkursu przewidziany jest szereg zaproszeń do udziału w koncertach organizowanych przez instytucje muzyczne w Polsce i Europie wraz z profesjonalną obsługą promocyjną.
Konkurs przyczynia się do wymiany cennych doświadczeń między młodymi artystami, do nawiązywania nowych kontaktów artystycznych, które owocują dalszą międzynarodową muzyczną współpracą.

Dobór repertuaru na poszczególne etapy konkursu charakteryzuje się dużym stopniem trudności i szeroki spektrum czasowym. Najstarsze utwory pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku z Tabulatury Gdańskiej, Oliwskiej i Pelplińskiej (Margo Laboures, Caspar Hassler i Nicolaus Hasse) pozostałe utwory to dzieła Jana Sebastiana Bacha, Jana Pieterszoona Sweelincka, Dietricha Buxtechudego, Johanna Ludwiga Krebsa, Johannesa Brahmsa, Felixa Mendelssohna, Feliksa Nowowiejskiego i Maurice Duruflé.

Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621), niderlandzki organista i kompozytor i pedagog, patron konkursu, uznawany był w swoich czasach uważany za największego mistrza gry organowej. Do kościoła Oude Kerk w Amsterdamie, gdzie przez całe swe życie był organistą, przyjeżdżali uczniowie z całej Europy. Wykształcił wielu wspaniałych wirtuozów i kompozytorów. Jednym z uczniów jego był organista kościoła Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku – Paweł Siefert (1586-1666), który w XVI wieku zapoczątkował wspaniałe do dziś tradycje organmistrzowskie.

Gdańsk przez wieki był dominującym ośrodkiem muzyki organowej w Europie. Pierwsza wzmianka o organach pochodzi z roku 1424 i dotyczy instrumentu w kościele św. Piotra i Pawła, a następna z roku 1498 mówiąca o organach w kościele św. Jana. Prawdziwy rozkwit budownictwa organowego w Gdańsku przypadł na wiek XVII i XVIII, kiedy to każdy kościół posiadał co najmniej jeden instrument! Był to również czas prawdziwego rozkwitu sztuki wykonawczej w Gdańsku.

Dla publiczności wstęp na wszystkie przesłuchania konkursowe będzie bezpłatny.
wstęp wolny, koncert finałowy (15 zł normalny / 5 zł (ulgowy)


Nagrody:
I nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
II nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego
III nagroda ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska
nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska


dyrektor konkursu – prof. Roman Perucki


Honorowy Patronat:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski
Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski
Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Kuria Metropolitalna Pelplińska.