stat
Wydarzenie już się odbyło

VII Bałtycki Festiwal Nauki dla najmłodszych

  • czwartek - niedziela, 28 - 31 maja 2009
  • Lokalizacja
    Trójmiasto
  • Bilety
    wstęp wolny

Wydarzenie w ramach

paź 19-20

sobota - niedziela

Sopot,
bilety 50 - 399 zł
Kup bilet
lis 15-16

piątek - sobota

Gdańsk Niedźwiednik
Wstęp wolny
Oraganizatorzy Bałtyckiego Festiwalu Nauki przygotowali niezwykle bogatą ofertę dla dzieci. Poniżej prezentujemy propozycje dla następujących grup wiekowych: przedszkolaki, szkoła podstawowa klasy 1-3 i 4-6.


IMPREZY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Co i gdzie żyje w Bałtyku?
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu - oceanologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Elbląg - ul. Grunwaldzka 137, PWSZE
Krótki opis: Zostanie zaprezentowany pokaz multimedialny o strefach życia w Morzu Bałtyckim. Dzieci na przygotowanych arkuszach malują, rysują, wyklejają, tworząc własną wizję świata podwodnego. Na podstawie wiadomości uzyskanych podczas prezentacji potrafią przyporządkować strefom życia w Bałtyku odpowiednie organizmy morskie. To atrakcja i edukacja dla najmłodszych. Każda praca grupowa zostanie nagrodzona.
Zapewnimy różnego rodzaju akcesoria do rysowania, malowania i wyklejania. Każda praca zostanie nagrodzona.

Dzieciaki malują morskie zwierzaki
Uniwersytet Gdański - oceanologia - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 10:00
Gdynia - Al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim)
Krótki opis: Zwierzęta, które od lat zamieszkują Bałtyk często są nieznane spacerowiczom przechadzającym się brzegiem plaży lub osobom kąpiącym się latem w morzu. Dzieci często myślą, że takie skorupiaki jak kraby, krewetki i raki żyją jedynie w morzach tropikalnych. Tymczasem uważny obserwator może te wszystkie zwierzęta zobaczyć w przybrzeżnej strefie Zatoki Gdańskiej, w portach oraz w czasie letnich kąpieli w morzu. Często wzbudzają zachwyt różnymi barwami i kształtami.
Rozpoczniemy od konkursów plastycznych, w czasie których dzieci będą malowały morskie zwierzęta. Pomocą będą duże fotografie, przedstawiające bałtyckie skorupiaki, rozwieszone na stelażach przy stoisku. Wszystkie prace zostaną nagrodzone, a najciekawsze umieszczone na tablicy reklamującej nasze stoisko. Po zakończeniu konkursów, studenci i doktoranci oceanografii rozpoczną malowanie twarzy i rąk dzieci w motywy flory i fauny morskiej za pomocą specjalnych zmywalnych farb. Serdecznie zapraszamy!

Ile jest soli, a ile kwasu w roztworze?
Morski Instytut Rybacki - technologia żywności - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 10:00
Gdynia - Al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim)
Krótki opis: Metodą miareczkową wykonywane będą analizy zawartości soli i kwasu w przygotowanych roztworach. Analizy polegają na zmianie barwy roztworów w trakcie miareczkowania.Pokaz przewidziany głównie dla dzieci. Będzie odbywał się w dn. 31.05.2009 od 10.00 d...

Język angielski w zabawie i piosence
Akademia Pomorska w Słupsku - pedagogika - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Słupsk - ul. Arciszewskiego 22, APS
Krótki opis:

Mały ekolog
Uniwersytet Gdański - chemia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-30 09:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis: Zapraszamy WIELKICH ODKRYWCÓW, czyli dzieci w wieku 3-10 lat razem z rodzicami (opiekunami) do SAMODZIELNEJ pracy w laboratorium Małego Ekologa. Praca odbywać się będzie przy kolejnych stanowiskach, pod czujnym okiem opiekunów warsztatów. Będziecie mogli wykonać ciekawe eksperymenty, dzięki którym dowiecie się na przykład: Dlaczego warto stosować zalecane ilości proszku do prania? Co to jest twarda woda i dlaczego warto wiedzieć, czy płynie z naszego kranu? Czy bezbarwna, przejrzysta woda na pewno jest czysta?
Nie zabraknie także doświadczeń pełnych niespodziewanych zaskakujących efektów!
Gwarantujemy wiele pracy i jeszcze więcej wrażeń!

Mikroskopijni mieszkańcy Ziemi
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz laboratoryjny
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Kładki 24, UG WB oraz MWB
Krótki opis: Nawet najbardziej niegościnne miejsca na naszej planecie zamieszkane są przez społeczności archebakterii i bakterii przystosowanych do życia w ekstremalnych warunkach. Ich metabolizm często odzwierciedla mechanizmy zdobywania energii charakterystyczne dla drobnoustrojów, które pojawiły się na Ziemi ponad 3 miliardy lat temu. Znacznej większości z nich nie udaje się hodować poza środowiskiem, w którym bytują.
W ramach pokazów przedstawimy niezwykłe mikroorganizmy, które można hodować w warunkach laboratoryjnych. Będzie można zobaczyć zielone i purpurowe bakterie siarkowe, bakterie oporne na działanie promieni gamma, rozkładające ropę naftową i wiele innych.
Uwaga! Impreza dla odważnych - w zupełnej ciemności będziemy obserwować świecące bakterie morskie.

Podróżnicy na gapę
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu - oceanologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Elbląg - ul. Grunwaldzka 137, PWSZE
Krótki opis: Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, którzy z dzisiejszych mieszkańców Bałtyku są emigrantami z dalekich mórz i oceanów. Jak tego dokonały, że przebyły niekiedy tysiące kilometrów. Czy są mile widziane w naszych wodach? Podczas imprezy będzie możn...

Przestrzeń muzyczna dziecka - dźwięk i muzyka
Uniwersytet Gdański - pedagogika - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:30
Gdańsk - ul. Bażyńskiego 4, WNS
Krótki opis: Celem warsztatów jest wywołanie aktywności dziecka poprzez kontakt z muzyką i zwrócenie ich uwagi na muzykę odmienną od tej prezentowanej w mediach (muzyka rozrywkowa, popularna)

Quiz małego elektryka
Politechnika Gdańska - elektrotechnika - konkurs
Data rozpoczęcia: 2009-05-30 12:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Quiz dla najmłodszych użytkowników energii elektrycznej, polegając na układaniu puzzli o tematyce związanej z wytwarzaniem energii i ciepła

Sherlock Holmes i chemiczne zagadki
Politechnika Gdańska - chemia - pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 13:10
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Chemia jest nauką, niezmiernie przydatną w życiu codziennym. Dzięki swojej (pozornej!) tajemniczości związki chemiczne były często wykorzystywane przez twórców powieści kryminalnych - nie tylko jako trucizny, ale również do ukrywania tajnych informacji czy odszukiwania sprawców przestępstw. Podczas tego krótkiego pokazu wszyscy będziemy mogli znaleźć się na chwilę w scenerii rodem z dreszczowca i odszukać osobę, która ukryła cenną monetę, a także odkryć tajemne znaki napisane atramentem sympatycznym.

Skąd się wziął pieniądz i do czego służy?
Politechnika Gdańska - ekonomia - wykład
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 12:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Historia pieniądza od czasów gospodarki naturalnej do współczesności. Rola pieniądza w gospodarce i jego funkcje.

Warsztaty ekologiczne - poznaj swoje morze
Morski Instytut Rybacki - oceanologia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 13:00
Gdynia -
Krótki opis: Program ma na celu jak najszerszą popularyzację wiedzy na temat Morza Bałtyckiego, a zwłaszcza jego ochrony. Cykl zajęć warsztatowych, odbywających się od 28 do 30 maja 2009 roku podczas VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki, obejmuje bardzo zróżnicowane d...

Za co można kupić cukierki, czyli czego jeszcze nie wiesz o pieniążkach
Uniwersytet Gdański - ekonomia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-27 09:30
Sopot -
Krótki opis: Uczestnicy warsztatów zapoznają się z istotą i cechami pieniądza. Zabawy pozwalają dzieciom zaznajomić się z monetami i banknotami stosowanymi w Polsce oraz niektórymi walutami zagranicznymi. Uczestnicy mają również okazję podzielić się swoją dotychczasową wiedzą, tworząc rysunki, a także wspólnie zastanowić się nad projektem nowej waluty

Zielona Kuźnia - festyn ekologiczny
Nadbałtyckie Centrum Kultury - inżynieria i ochrona środowiska - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 11:00
Gdańsk -
Krótki opis: Ekologia może być także dobrą zabawą. Z jednej strony, w projekcie wezmą udział eksperci ochrony środowiska, którzy pokażą ciekawe doświadczenia i przeprowadzą warsztaty. Ten przekaz naukowy zostanie wzmocniony przez twórcze działania z udziałem dzieci (plastyczne, muzyczne, teatralne i ruchowe) koordynowane przez profesjonalnych artystów. I tak naukowców wesprą m. in.wodniki, rusałki i nimfy wodne "wyczarowane" przez dzieci i artystów. Efektem działań będzie wystawa i prezentacje artystyczne poszczególnych warsztatów. Z kolei gospodarze obiektu, zaproszą uczestników na prezentację pracy zabytkowych urządzeń technicznych w Kuźni napędzanych wodą.
Pierwszy dzień adresowany byłby tylko dla zorganizowanych, uprzednio zgłoszonych grup szkolnych. Drugi dzień ma charakter otwarty - zapraszamy całe rodziny.

SZKOŁA PODSTAWOWA 1-3

Bawimy się w teatr
Akademia Pomorska w Słupsku - pedagogika - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 11:00
Słupsk - ul. Arciszewskiego 22, APS
Krótki opis:

Chemia z głową
Uniwersytet Gdański - chemia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis: Tradycyjne jednorazówki są bardzo wygodne. Trzeba jednak zastanowić się, z jakiego rodzaju toreb się korzysta. Spalanie śmieci jest najprostszym sposobem pozbycia się problemu odpadów, ale czy na pewno najlepszym? Powstające w tym procesie substancje toksyczne dostają się przecież do atmosfery, gleby, wody. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie... Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź właśnie tutaj. Zapraszamy! Podczas imprezy będziesz miał okazję dowiedzieć się, jak postępować ze śmieciami, oraz jaki wpływ na otaczającą Cię przyrodę ma nieumiejętne z nimi postępowanie. Wcielając się w badacza ocenisz, jak oddziaływają na środowisko jednorazowe torby w zależności od rodzaju tworzywa, z którego są wykonane. Sprawdzisz, czy gleba może w nieskończoność przyjmować zanieczyszczenia. Biorąc udział w mini-konkursie będziesz mógł w artystyczny sposób przedstawić swój wkład w ochronę przyrody. Przy okazji trwania imprezy dowiesz się o pewnych użytecznych stronach chemii.

Co i gdzie żyje w Bałtyku?
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu - oceanologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Elbląg - ul. Grunwaldzka 137, PWSZE
Krótki opis: Podczas prezentacji można będzie zobaczyć w jaki sposób wyobrażano sobie postać cholery. Prelegentka opowie dlaczego najczęściej zarazy wyobrażano sobie jako kobiety i jakie atrybuty były właściwe dla każdej jej postaci w różnych krajach europejskich. Interesującym wątkiem będą również ludowe sposoby zabezpieczania się przed epidemiami w epoce nowożytnej a także charakterystyka zwiastunów zbliżającej się epidemii.

Czy cholera była kobietą? Wyobrażenia zaraz w karykaturze, rysunku prasowym i świadomości ludowej w epoce nowożytnej
Uniwersytet Gdański - nauki historyczne - prezentacja multimedialna
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 11:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 53, BGUG
Krótki opis: Podczas prezentacji można będzie zobaczyć w jaki sposób wyobrażano sobie postać cholery. Prelegentka opowie dlaczego najczęściej zarazy wyobrażano sobie jako kobiety i jakie atrybuty były właściwe dla każdej jej postaci w różnych krajach europejskich...

Czy warto myć zęby dla zdrowia i urody?
Gdański Uniwersytet Medyczny - nauki medyczne - konkurs
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Dębinki 1, AMG
Krótki opis: Proponowana prezentacja, na podstawie przygotowanych posterów, będzie edukować uczniów, jak ważne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej i jakie są konsekwencje zaniedbań w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną prawidłowe sposoby mycia zębów...

Dzieciaki malują morskie zwierzaki
Uniwersytet Gdański - oceanologia - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 10:00
Gdynia - Al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim)
Krótki opis: Zwierzęta, które od lat zamieszkują Bałtyk często są nieznane spacerowiczom przechadzającym się brzegiem plaży lub osobom kąpiącym się latem w morzu. Dzieci często myślą, że takie skorupiaki jak kraby, krewetki i raki żyją jedynie w morzach tropikalnych. Tymczasem uważny obserwator może te wszystkie zwierzęta zobaczyć w przybrzeżnej strefie Zatoki Gdańskiej, w portach oraz w czasie letnich kąpieli w morzu. Często wzbudzają zachwyt różnymi barwami i kształtami.
Rozpoczniemy od konkursów plastycznych, w czasie których dzieci będą malowały morskie zwierzęta. Pomocą będą duże fotografie, przedstawiające bałtyckie skorupiaki, rozwieszone na stelażach przy stoisku. Wszystkie prace zostaną nagrodzone, a najciekawsze umieszczone na tablicy reklamującej nasze stoisko. Po zakończeniu konkursów, studenci i doktoranci oceanografii rozpoczną malowanie twarzy i rąk dzieci w motywy flory i fauny morskiej za pomocą specjalnych zmywalnych farb. Serdecznie zapraszamy!

Ekologia w naszym domu
Uniwersytet Gdański - ekonomia - prezentacja multimedialna
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Sopot - ul. Armii Krajowej 119/121, UG WEK
Krótki opis: Odpowiednia edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat powinna doprowadzić do świadomości ekologicznej, dzięki której każdy będzie mógł wprowadzić ją w czyn

Ekslibris - zrób to sam
Uniwersytet Gdański - nauki filologiczne - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 53, BGUG
Krótki opis: Każde dziecko otrzyma na własność książkę, do której samodzielnie wykona ekslibris. Najbardziej staranne i oryginalne projekty zostaną nagrodzone dodatkowo.

Gry i zabawy, czyli sport na wesoło
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu - nauki kultury fizycznej - zawody sportowe
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Elbląg - ul. Grunwaldzka 137, PWSZE
Krótki opis: Dzieci będą mogły wziąć udział w przygotowanych przez studentów PWSZE oraz członków sekcji turystycznej grach i zabawach zręcznościowych.

Ile jest soli, a ile kwasu w roztworze?
Morski Instytut Rybacki - technologia żywności - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 10:00
Gdynia - Al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim)
Krótki opis: Metodą miareczkową wykonywane będą analizy zawartości soli i kwasu w przygotowanych roztworach. Analizy polegają na zmianie barwy roztworów w trakcie miareczkowania.Pokaz przewidziany głównie dla dzieci. Będzie odbywał się w dn. 31.05.2009 od 10.00 d...

Jaka jest Twoja 'kondycja'?
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku - nauki kultury fizycznej - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 13:00
Gdańsk - ul. Kazimierza Górskiego 1, AWFIS
Krótki opis: Przyjdź sprawdzić swoją "kondycję" - mozliwości wysiłkowe

Judo i samoobrona dla wszystkich
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku - nauki kultury fizycznej - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-30 12:00
Gdańsk - ul. Kazimierza Górskiego 1, AWFIS
Krótki opis: Na sali judo będą odbywały się zajęcia judo i samoobrony, konkursy związane ze sprawnością fizyczna dzieci i dorosłych, sprawdziany swoich umięjętnosci z mistrzami szuk walki oraz wykład dotyczący walorów wychowaczych judo.

Każdy Krzysiu, każda Ola gra już w kosza od przedszkola
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku - nauki kultury fizycznej - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 17:00
Gdańsk - ul. Kazimierza Górskiego 1, AWFIS
Krótki opis: Pokaz "mini koszykowki" dzieci w wieku młodszym szkolnym oraz gry i zabawy w dzieci z rodzicami.

Kapitałka, merla, leporella - tajemnice introligatorni
Uniwersytet Gdański - nauki filologiczne - pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 53, BGUG
Krótki opis: Jak oprawić gazetę, książkę? Jak zrobić pudełko, dekoracyjną okładkę na książkę? A to wszystko w otoczeniu maszyn i innych urządzeń introligatorskich. Konkurs z wiedzy zdobytej podczas pokazu, czekają atrakcyjne nagrody.

Learn and Play with Erasmus Students
Uniwersytet Gdański - ekonomia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Sopot - ul. Armii Krajowej 119/121, UG WEK
Krótki opis: Studenci z wymiany zagranicznej programu Erasmus podzielą się doświadczeniem oraz informacjami o swoich krajach i kulturze.
Poprzez wspólne gry i zabawy dotyczące obcych krajów i ich mieszkańców uczestnicy będą mieli szanse poszerzenia swojej wiedzy. Zajęcia odbędą się w języku angielskim, co da również możliwość rozmowy w tym języku

LEGO
Politechnika Gdańska - automatyka i robotyka - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Kilkugodzinne zajęcia, podczas których dzieci będą mogły same skonstruować robota, a następnie go zaprogramować. Całość będzie odbywać się na klockach LEGO Mindstorms NXT.

Ludzie i rzeki (I)
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Gdynia - Al. Marsz. Piłsudskiego 46, UG WOIG
Krótki opis: Rzeki, stanowiące istotny element krajobrazu Trójmiasta, pomimo usytuowania źródeł i górnego odcinka ich biegu na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, poddane są w dużym stopniu antropopresji, na którą wpływają zarówno obszary silnie zurbaniz...

Mały ekolog
Uniwersytet Gdański - chemia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-30 09:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis: Zapraszamy WIELKICH ODKRYWCÓW, czyli dzieci w wieku 3-10 lat razem z rodzicami (opiekunami) do SAMODZIELNEJ pracy w laboratorium Małego Ekologa. Praca odbywać się będzie przy kolejnych stanowiskach, pod czujnym okiem opiekunów warsztatów. Będziecie mogli wykonać ciekawe eksperymenty, dzięki którym dowiecie się na przykład: Dlaczego warto stosować zalecane ilości proszku do prania? Co to jest twarda woda i dlaczego warto wiedzieć, czy płynie z naszego kranu? Czy bezbarwna, przejrzysta woda na pewno jest czysta?
Nie zabraknie także doświadczeń pełnych niespodziewanych zaskakujących efektów!
Gwarantujemy wiele pracy i jeszcze więcej wrażeń!

Mikroskopijni mieszkańcy Ziemi
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz laboratoryjny
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Kładki 24, UG WB oraz MWB
Krótki opis: Nawet najbardziej niegościnne miejsca na naszej planecie zamieszkane są przez społeczności archebakterii i bakterii przystosowanych do życia w ekstremalnych warunkach. Ich metabolizm często odzwierciedla mechanizmy zdobywania energii charakterystyczn...

Mikro zwierzęta - makro informacje (I)
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdynia - Al. Marsz. Piłsudskiego 46, UG WOIG
Krótki opis: Zgrupowanie meiobentosu (organizmy o wymiarach 0,042-1,0 mm), jako grupy funkcjonalnej, zachowuje określoną specyfikę i skład taksonomiczny w zależności od warunków hydrologicznych zbiorników wodnych, w szczególności jest odzwierciedleniem antropopresji. Wiele gatunków z tej grupy zwierząt stanowi bioindykatory i jest stosowanych w biomonitoringu.
W ramach prezentacji i warsztatów zostanie przedstawiony meiobentos zasiedlający zbiorniki o różnym stopniu czystości wód i osadu (Wiślinka, centrum aglomeracji miejskiej, obszary chronione) oraz wybrane gatunki małżoraczków, widłonogów i wioślarek stanowiące bioindykatory.
Warsztaty dla uczniów oraz prezentacje dla szerokiego grona odbiorców Pikniku Naukowego pozwolą uczestnikom na zapoznanie się z pojęciem nowoczesnego biomonitoringu i stosowanych w ocenie jakości wód bioindykatorów, a także coraz powszechniej stosowanych indeksów biotycznych opartych na klasyfikacji wybranych grup systematycznych bentosu.

Multimedialny świat nauki
Akademia Pomorska w Słupsku - informatyka - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Słupsk - ul. Arciszewskiego 22, APS
Krótki opis:

Muminki i przyjaciele, czyli Skandynawia dla dzieci
Uniwersytet Gdański - ekonomia - pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 11:15
Sopot - ul. Armii Krajowej 119/121, UG WEK
Krótki opis: Okazja do poznania najpiękniejszych baśni i opowieści skandynawskich. Dzieci poznają Muminki, Pippi Langstrump i postacie z baśni Andersena

Muzyczne ABC, czyli jak się bawić muzyką
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu - nauki o sztukach pięknych - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Elbląg - ul. Grunwaldzka 137, PWSZE
Krótki opis: Goście będą mogli obejrzeć przygotowany przez studentów Kształcenia Zintegrowanego pokaz - interaktywne ABC muzyki oraz wziąć czynny udział w warsztatach muzycznych. Zaproponowane zabawy i zadania twórcze mają wprowadzić dzieci w świat muzyki.
Chcemy przekonać uczestników naszej prezentacji, że muzyką można się znakomicie bawić (śpiewać, tańczyć, grać na instrumentach, aktywnie jej słuchać), że muzyka w połączeniu z plastyką doskonale rozwija i pobudza nie tylko dziecięcą wyobraźnię.

Nauka jest zabawą - gry and zabawy z jęz. angielskiego dla dzieci
Akademia Pomorska w Słupsku - nauki filologiczne - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Słupsk - ul. Arciszewskiego 22, APS
Krótki opis:

Obserwator przyrody, czyli ciekawe zajęcia terenowe
Uniwersytet Gdański - inżynieria i ochrona środowiska - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis: Ciekawe obserwacje fauny i flory z najbliższej okolicy z interesującymi przerywnikami. Poszukiwanie bioindykatorów, ocena wpływu zanieczyszczeń na okolicę. Ciekawe gry terenowe kształtujące emocjonalny stosunek do natury. Użyteczne ćwiczenia wartości...

Papierowy świat figurek, czyli zabawa z origami
Uniwersytet Gdański - ekonomia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:30
Sopot - ul. Armii Krajowej 119/121, UG WEK
Krótki opis: Origami to znana na całym świecie japońska sztuka składania papieru. Podczas warsztatów chcemy poprzez zabawę rozwinąć dziecięcą wyobraźnię przestrzenną i zdolności twórcze, a także pobudzić fantazję umożliwiającą samodzielne tworzenie bajecznych figur. Zapraszamy do wspólnej zabawy edukacyjnej!

Podróżnicy na gapę
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu - oceanologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Elbląg - ul. Grunwaldzka 137, PWSZE
Krótki opis: Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, którzy z dzisiejszych mieszkańców Bałtyku są emigrantami z dalekich mórz i oceanów. Jak tego dokonały, że przebyły niekiedy tysiące kilometrów. Czy są mile widziane w naszych wodach? Podczas imprezy będzie możn...

Przestrzeń muzyczna dziecka - dźwięk i muzyka
Uniwersytet Gdański - pedagogika - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:30
Gdańsk - ul. Bażyńskiego 4, WNS
Krótki opis: Celem warsztatów jest wywołanie aktywności dziecka poprzez kontakt z muzyką i zwrócenie ich uwagi na muzykę odmienną od tej prezentowanej w mediach (muzyka rozrywkowa, popularna)

Quiz młodego elektryka
Politechnika Gdańska - elektrotechnika - konkurs
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 12:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Konkurs przeznaczony dla młodzieży ze szkół podstawowych., dla których pracownicy wydziału przygotują specjalne rebusowe zagadki.

Sherlock Holmes i chemiczne zagadki
Politechnika Gdańska - chemia - pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 13:10
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Chemia jest nauką, niezmiernie przydatną w życiu codziennym. Dzięki swojej (pozornej!) tajemniczości związki chemiczne były często wykorzystywane przez twórców powieści kryminalnych - nie tylko jako trucizny, ale również do ukrywania tajnych informacji czy odszukiwania sprawców przestępstw. Podczas tego krótkiego pokazu wszyscy będziemy mogli znaleźć się na chwilę w scenerii rodem z dreszczowca i odszukać osobę, która ukryła cenną monetę, a także odkryć tajemne znaki napisane atramentem sympatycznym.

Skąd się wziął pieniądz i do czego służy?
Politechnika Gdańska - ekonomia - wykład
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 12:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Historia pieniądza od czasów gospodarki naturalnej do współczesności. Rola pieniądza w gospodarce i jego funkcje.

Sprawni, zdrowi, szczęśliwi
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku - nauki kultury fizycznej - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-30 10:00
Gdańsk - ul. Kazimierza Górskiego 1, AWFIS
Krótki opis: Animacja różnych form aktywności fitness przy muzyce, połączona z stanowiskami, na który będą wykonywane wybrane testy określające sprawność wraz stanowiskiem, na którym chętni otrzymają porady dotyczące odpowiedniego doboru aktywności rekreacyjnej

To i owo, na liczbowo
Uniwersytet Gdański - matematyka - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Bażyńskiego 4, WNS
Krótki opis: Spotkanie z matematyką poprzez zagadki, łamigłówki i ciekawostki dotyczące liczby, liczenia i porównywania. Przeznaczone dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej, ma na celu zainteresowanie zagadnieniami matematycznymi, a przede wszystkim rozwijan...

VI Edycja Konkursu "Ja i język angielski"
Uniwersytet Gdański - nauki filologiczne - konkurs
Data rozpoczęcia: 2009-06-04 11:00
Gdańsk - Al. Grunwaldzka 238a, UG WF
Krótki opis: Wręczenie nagród oraz prezentacja opowiadań przez dzieci.

Wielkie Malowanie Ortografii - V edycja konkursu ogólnopolskiego
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku - pedagogika - konkurs
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 11:00
Gdańsk - Al. Gen J. Hallera 14, PBW
Krótki opis: Obecna impreza jest kontynuacją IV edycji WMO w roku szkolnym 2007/2008. Konkurs propaguje bezstresową metodę nauki ortografii dla każdego. Nagrody dla laureatów ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

Wyprawa po indeks
Akademia Pomorska w Słupsku - pedagogika - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Słupsk - ul. Arciszewskiego 22, APS
Krótki opis:

Wyspa przyrodniczych skarbów
Uniwersytet Gdański - biologia - wycieczka lub zwiedzanie
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk -
Krótki opis: Wyspa Sobieszewska to miejsce o szczególnych walorach przyrodniczych na skalę ogólnokrajową. Każdy miłośnik przyrody znajdzie tutaj coś dla siebie. Botanicy zachwycą się mikołajkiem nadmorskim, storczykami takimi jak kruszczyk rdzawoczerwony. Zainteresowani zwierzętami mogą liczyć na spotkanie sarny, dzika, a nawet foki szarej odpoczywającą na plaży. Jest to również raj dla amatorów ornitologii - znajdują się tu dwa rezerwaty ornitologiczne - Mewia Łacha i Ptasi Raj. Ma tu też swoją siedzibę Stacja Ornitologiczna PAN.
W czasie proponowanej wycieczki obejmującej spacer wzdłuż Przekopu Wisły uczestnicy poznają fakty przyrodnicze związane z wyspą. Przy pomocy atlasów i kluczy będą oznaczać spotykane gatunku roślin i zwierząt Uczestnicy będą mieli również niepowtarzalną okazję obserwacji przy pomocy lunety i profesjonalnych lornetek ptaków przebywających na terenie rezerwatu Mewia Łacha. Na przygotowanych kartach obserwacji uczestnicy będą notować swoje spostrzeżenia.

W 60 minut dookoła Azji - warsztaty z origami
Uniwersytet Gdański - ekonomia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 11:15
Sopot - ul. Armii Krajowej 119/121, UG WEK
Krótki opis: Poznany kultury i zwyczaje Dalekiego Wschodu. Można nauczyć się też japońskiej sztuki składania papieru, czyli origami

W krainie baśni i legend skandynawskich
Uniwersytet Gdański - ekonomia - pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:30
Sopot - ul. Armii Krajowej 119/121, UG WEK
Krótki opis: Okazja do poznania wierzeń, obyczajów i życia codziennego Ludzi Północy. Historie o stworach obdarzonych nadnaturalną mocą, chochlikach, duszkach leśnych i wielu, wielu innych ...

W krainie oceanografii
Uniwersytet Gdański - oceanologia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdynia - Al. Marsz. Piłsudskiego 46, UG WOIG
Krótki opis: W 4 laboratoriach będą przygotowane cztery krainy:
- kraina wody,
- kraina powietrza,
- kraina ziemi i lodu,
- kraina doświadczeń laboratoryjnych.
Uczniowie zostaną podzieloni na 4 grupy (5-6 osobowe) i kolejno będą zwiedzać wszystkie krainy. W każdym pomieszczeniu dzieci będą miały okazję wziąć czynny udział w pokazach i doświadczeniach (np. jak powstają chmury, mieszanie się mas powietrza, falowanie itp.). Za uczestnictwo otrzymają nagrody/pamiątki, które pomogą zapamiętać omawiane zagadnienia. Na koniec mali uczestnicy przejdą do sali gdzie będą mogli wziąć udział w konkursach, rozwiązać krzyżówki, rebusy, zagadki utrwalające wcześniej zdobyte informacje. W ramach konkursów będą rozdawane nagrody. Uczestnicy otrzymają również ulotki (wraz z planem lekcji, notesem itp) namawiające do ochrony środowiska zwłaszcza morskiego jak również do segregacji śmieci.

Zielona Kuźnia - festyn ekologiczny
Nadbałtyckie Centrum Kultury - inżynieria i ochrona środowiska - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 11:00
Gdańsk -
Krótki opis: Ekologia może być także dobrą zabawą. Z jednej strony, w projekcie wezmą udział eksperci ochrony środowiska, którzy pokażą ciekawe doświadczenia i przeprowadzą warsztaty. Ten przekaz naukowy zostanie wzmocniony przez twórcze działania z udziałem dzieci (plastyczne, muzyczne, teatralne i ruchowe) koordynowane przez profesjonalnych artystów. I tak naukowców wesprą m. in.wodniki, rusałki i nimfy wodne "wyczarowane" przez dzieci i artystów. Efektem działań będzie wystawa i prezentacje artystyczne poszczególnych warsztatów. Z kolei gospodarze obiektu, zaproszą uczestników na prezentację pracy zabytkowych urządzeń technicznych w Kuźni napędzanych wodą.
Pierwszy dzień adresowany byłby tylko dla zorganizowanych, uprzednio zgłoszonych grup szkolnych. Drugi dzień ma charakter otwarty - zapraszamy całe rodziny.

Zobaczymy się w Morskim Biurze Pogody
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Oddział Morski w Gdyni - geografia - prezentacja multimedialna
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 11:00
Gdynia - ul. Waszyngtona 42, IMGW OM
Krótki opis: Przygotowanie prognozy pogody, wykorzystanie zdjęć satelitarnych, radary meteorologiczne.

SZKOŁA PODSTAWOWA 4-6

1000 kilometrów na jednym litrze paliwa - czy to możliwe?
Politechnika Gdańska - budowa i eksploatacja maszyn - prezentacja multimedialna
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Praca będzie dotyczyła zagadnień na temat super oszczędnych pojazdów, ich konstrukcji i zastosowanych rozwiązań technicznych wpływających na redukcję zużycia paliwa; przygotowań do budowy pojazdu, który będzie zdolny do przejazdu kilkuset kilometrów na jednym litrze paliwa i wystartowania w konkursie organizowanym przez firmę Shell

Aktualne problemy ochrony zwierząt - mity i fakty (I)
Uniwersytet Gdański - biologia - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Kładki 24, UG WB oraz MWB
Krótki opis: Przedstawione będą aktualne problemy ochrony zwierząt, od najistotniejszych, o zasięgu globalnym, po kwestie kontrowersyjne, ciekawostki i anegdoty. Ponieważ jednym z ograniczeń dla funkcjonowania przepisów ochronnych jest umiejętność rozpoznania obi...

Animacja 3D
Uniwersytet Gdański - informatyka - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 11:15
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis:

Apokaliptyka i apokalipsy, ks. prof. Jan Bernard Szlaga, biskup pelpliński
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - nauki teologiczne - kawiarnia naukowa
Data rozpoczęcia: 2009-07-11 20:00
Wąglikowice k. Kościerzyny - Ośrodek Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie k. Wąglikowic
Krótki opis:

Apteka z głębin - organizmy morskie w służbie medycyny, dr hab. Ksenia Pazdro, IO PAN w Sopocie
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - oceanologia - kawiarnia naukowa
Data rozpoczęcia: 2009-08-08 20:00
Wąglikowice k. Kościerzyny - Ośrodek Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie k. Wąglikowic
Krótki opis:

Bezkręgowce kopalne. Owady inwazyjne na terenie miasta Słupska. Wycieczka entomologiczna w Lasku Południowym
Akademia Pomorska w Słupsku - biologia - pokaz laboratoryjny
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 08:00
Słupsk - ul. Arciszewskiego 22, APS
Krótki opis: Pokaz skamieniałości znajdowanych na Pomorzu. Oznaczanie owadów inwazyjnych na terenie miasta Słupska. Zbieranie i oznaczanie owadów inwazyjnych (wycieczka).

Biblioteka XXI wieku
Uniwersytet Gdański - nauki filologiczne - pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 53, BGUG
Krótki opis: Jeżeli interesujesz się nowoczesną architekturą oraz chcesz zobaczyć jak wygląda najbardziej nowoczesna biblioteka na pomorzu, ta impreza jest dla Ciebie.

BIOBLIZ na Tudze
Instytut Oceanologii PAN w Sopocie - oceanologia - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-06-19 04:00
Sopot - ul. Powstańców Warszawy 55, IO PAN
Krótki opis: Zawody w badaniu bioróżnorodności rzeki, Wyzwanie dla Europy = jak zachować bioróżnorodność

Chemia z głową
Uniwersytet Gdański - chemia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis: Tradycyjne jednorazówki są bardzo wygodne. Trzeba jednak zastanowić się, z jakiego rodzaju toreb się korzysta. Spalanie śmieci jest najprostszym sposobem pozbycia się problemu odpadów, ale czy na pewno najlepszym? Powstające w tym procesie substancje toksyczne dostają się przecież do atmosfery, gleby, wody. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie... Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź właśnie tutaj. Zapraszamy! Podczas imprezy będziesz miał okazję dowiedzieć się, jak postępować ze śmieciami, oraz jaki wpływ na otaczającą Cię przyrodę ma nieumiejętne z nimi postępowanie. Wcielając się w badacza ocenisz, jak oddziaływają na środowisko jednorazowe torby w zależności od rodzaju tworzywa, z którego są wykonane. Sprawdzisz, czy gleba może w nieskończoność przyjmować zanieczyszczenia. Biorąc udział w mini-konkursie będziesz mógł w artystyczny sposób przedstawić swój wkład w ochronę przyrody. Przy okazji trwania imprezy dowiesz się o pewnych użytecznych stronach chemii.

Chemiczne zegary
Politechnika Gdańska - chemia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis:

Ciało modne ale zniekształcone - trendy w ubiorach damskich i męskich od końca wieku XVII do początku wieku XX
Uniwersytet Gdański - nauki historyczne - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 53, BGUG
Krótki opis: Wykład poświęcony będzie przedstawieniu ciekawej historii strojów damskich i męskich a zwłaszcza ich ewolucji na przestrzeni od XVII do pocz. XX wieku. Zainteresowni dowiedzą się z jakich części składała się dawna garderoba, w jaki sposób była wykony...

Co niszczy brzeg morski w Polsce? (I)
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - wykład
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Kościerska 7, IBW PAN
Krótki opis: Z ciekawego, bogato ilustrowanego mini- wykładu uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o zagrożeniach erozyjnych i powodziowych brzegu morskiego. omówione zostaną również metody ochrony brzegów w Polsce i na świecie min. przy zastosowaniu tzw. materiałów proekologicznych.

Co niszczy brzeg morski w Polsce? (II)
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 12:15
Sopot - ul. Powstańców Warszawy 55, IO PAN
Krótki opis: Z ciekawego, bogato ilustrowanego mini- wykładu uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się o zagrożeniach erozyjnych i powodziowych brzegu morskiego. omówione zostaną również metody ochrony brzegów w Polsce i na świecie min. przy zastosowaniu tzw. materiałów proekologicznych.

Cudze chwalicie swego nie znacie
Akademia Pomorska w Słupsku - pedagogika - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Słupsk - ul. Arciszewskiego 22, APS
Krótki opis:

Czego dowiemy się w Biurze Prognoz Hydrologicznych?
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Oddział Morski w Gdyni - geografia - prezentacja multimedialna
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 11:00
Gdynia - ul. Waszyngtona 42, IMGW OM
Krótki opis: Osłona morska-system hydrologii operacyjnej, mapy i biuletyny lodowe, komunikaty i ostrzeżenia przeciw powodziowe, tereny zalewowe.

Czy cholera była kobietą? Wyobrażenia zaraz w karykaturze, rysunku prasowym i świadomości ludowej w epoce nowożytnej
Uniwersytet Gdański - nauki historyczne - prezentacja multimedialna
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 11:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 53, BGUG
Krótki opis: Podczas prezentacji można będzie zobaczyć w jaki sposób wyobrażano sobie postać cholery. Prelegentka opowie dlaczego najczęściej zarazy wyobrażano sobie jako kobiety i jakie atrybuty były właściwe dla każdej jej postaci w różnych krajach europejskich. Interesującym wątkiem będą również ludowe sposoby zabezpieczania się przed epidemiami w epoce nowożytnej a także charakterystyka zwiastunów zbliżającej się epidemii.

Czy warto myć zęby dla zdrowia i urody?
Gdański Uniwersytet Medyczny - nauki medyczne - konkurs
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Dębinki 1, AMG
Krótki opis: Proponowana prezentacja, na podstawie przygotowanych posterów, będzie edukować uczniów, jak ważne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej i jakie są konsekwencje zaniedbań w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną prawidłowe sposoby mycia zębów...

Der gestiefelte Kater - Kot w butach (wg braci Grimm)
Uniwersytet Gdański - nauki filologiczne - spektakl
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Gdańsk - Al. Grunwaldzka 238a, UG WF
Krótki opis: Przedstawienie w jęz.niemieckim, adresowane do uczących się niemieckiego na poziomie średniozaawansowanym, także początkującym.

Diagnozowanie i profilaktyka wad postawy
Gdański Uniwersytet Medyczny - nauki medyczne - pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Dębinki 1, AMG
Krótki opis: Wady postawy, zwłaszcza boczne skrzywienie kręgosłupa to problem, który dotyczy bardzo dużej części osób w wieku szkolnym. Także wady wysklepienia stóp są problemem, który należy zdiagnozować i wdrożyć postępowanie terapeutyczne w wieku szkolnym. W w...

Dlaczego zwierzęta morskie mówią?
Uniwersytet Gdański - oceanologia - wykład
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdynia - Al. Marsz. Piłsudskiego 46, UG WOIG
Krótki opis: "Czy ryby są nieme? Czy delfiny nas słyszą?" te i wiele innych fascynujących tajemnic świata zwierząt morskich odsłania prezentacja wyjaśniając, dlaczego zwierzęta morskie posługują się dźwiękami oraz w jaki sposób je generują. Przedstawiono również współczesne metody badań tych dźwięków.

Drgania ziemi - sprawca groźnych katastrof (I)
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Kościerska 7, IBW PAN
Krótki opis: Celem imprezy jest przedstawienie negatywnego wpływu drgań przekazywanych na grunt. Uczestnicy będą mogli obejrzeć pokaz 4 katastrof budowlanych spowodowanych drganiami gruntu, samemu zamienić nawodniony piasek w płynną maź, zobaczyć jak zachowują s...

Drgania ziemi - sprawca groźnych katastrof (II)
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Sopot - ul. Powstańców Warszawy 55, IO PAN
Krótki opis: Celem imprezy jest przedstawienie negatywnego wpływu drgań przekazywanych na grunt. Uczestnicy będą mogli obejrzeć pokaz 4 katastrof budowlanych spowodowanych drganiami gruntu, samemu zamienić nawodniony piasek w płynną maź i obejrzeć grunt, który "nie lubi" wody.

Dzieciaki malują morskie zwierzaki
Uniwersytet Gdański - oceanologia - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 10:00
Gdynia - Al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim)
Krótki opis: Zwierzęta, które od lat zamieszkują Bałtyk często są nieznane spacerowiczom przechadzającym się brzegiem plaży lub osobom kąpiącym się latem w morzu. Dzieci często myślą, że takie skorupiaki jak kraby, krewetki i raki żyją jedynie w morzach tropikaln...

Energia pozyskiwana z falowania morskiego jako odnawialne i ekologiczne źródło energii
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Kościerska 7, IBW PAN
Krótki opis: Impreza ostanie zorganizowana przy najdłuższym w Polsce akwarium - tzw. kanale falowym.W jej trakcie będzie można zobaczyć dwa odmienne modele elektrowni napędzane falami morskimi. Uczestnicy poznają zasady funkcjonowania takich elektrowni oraz z bogato ilustrowanej prezentacji dowiedzą się o innych sposobach pozyskiwania tzw. odnawialnej energii.

English Is Fun, czyli angielski na wesoło
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu - nauki filologiczne - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Elbląg - ul. Grunwaldzka 137, PWSZE
Krótki opis: Goście będą mogli obejrzeć przygotowane przez studentów Filologii Angielskiej przedstawienie w języku angielskim, zagrać w edukacyjne gry planszowe, a także wziąć udział w turnieju SCRABBLE - lub w innej zabawie leksykalnej - anagramy, zabawy z obraz...

Esperanto - bona ideo
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku - nauki filologiczne - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 12:30
Gdańsk - Al. Gen J. Hallera 14, PBW
Krótki opis:

Fizyczne metody przeciwdziałania fałszerstwom pieniędzy
Uniwersytet Gdański - fizyka - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 12:15
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis:

Fizyka na wesoło - konkurs
Uniwersytet Gdański - fizyka - konkurs
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 13:10
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis:

Genetyków gra w Pana Boga, prof. Magdalena Fikus IBiB PAN Warszawa
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - biologia - kawiarnia naukowa
Data rozpoczęcia: 2009-07-04 20:00
Wąglikowice k. Kościerzyny - Ośrodek Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie k. Wąglikowic
Krótki opis:

Gry i zabawy, czyli sport na wesoło
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu - nauki kultury fizycznej - zawody sportowe
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Elbląg - ul. Grunwaldzka 137, PWSZE
Krótki opis: Dzieci będą mogły wziąć udział w przygotowanych przez studentów PWSZE oraz członków sekcji turystycznej grach i zabawach zręcznościowych.

Historia i współczesność komunikacji bezprzewodowej czyli jak powstawało radio
Politechnika Gdańska - telekomunikacja - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Przedstawienie historycznych i współczesnych rozwiązań komunikacji bezprzewodowej w formie prezentacji/wykładu, głównie na podstawie fotografii i rysunków.

Historia wojskowości
Akademia Pomorska w Słupsku - nauki historyczne - wystawa
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Słupsk - ul. Arciszewskiego 22, APS
Krótki opis: Wystawa modeli, replik broni, zbroi

Ile jest soli, a ile kwasu w roztworze?
Morski Instytut Rybacki - technologia żywności - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-31 10:00
Gdynia - Al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim)
Krótki opis: Metodą miareczkową wykonywane będą analizy zawartości soli i kwasu w przygotowanych roztworach. Analizy polegają na zmianie barwy roztworów w trakcie miareczkowania.Pokaz przewidziany głównie dla dzieci. Będzie odbywał się w dn. 31.05.2009 od 10.00 do 18.00 o pełnych godzinach.

Jaka jest Twoja 'kondycja'?
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku - nauki kultury fizycznej - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 13:00
Gdańsk - ul. Kazimierza Górskiego 1, AWFIS
Krótki opis: Przyjdź sprawdzić swoją "kondycję" - mozliwości wysiłkowe

Jak funkcjonuje gospodarstwo domowe?
Politechnika Gdańska - ekonomia - prezentacja multimedialna
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 13:15
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Źródła dochodów w gospodarstwie domowym, wydatki konsumpcyjne i inne w gospodarstwie domowym, wpływ cen na poziom konsumpcji

Jak mierzymy fale, prądy oraz ruch piasku w morskiej strefie brzegowej?
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - oceanologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Kościerska 7, IBW PAN
Krótki opis: Uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi metodami pomiarów m.in. głębokości morza, falowania, prędkości i kierunków prądów morskich, zawiesiny piasku w wodzie i innych zjawisk zachodzących w morskiej strefie brzegowej. Będzie okazja zobaczenia nowocze...

Jak mierzyć i kontrolować przepływ wody w rzece?
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Kościerska 7, IBW PAN
Krótki opis: Celem imprezy będzie przedstawienie sposobów pomiaru przepływu wody w rzece oraz zasad działania budowli piętrzących wodę i związanych z tymi budowlami korzyści i niebezpieczeństw. Impreza odbędzie się nad Potokiem Oliwskim. Uczestnicy będą mieli okazję dokonać samodzielnego pomiaru prędkości i ilości przepływającej wody różnymi metodami i przyrządami. Będzie można również obejrzeć falę powodziowa w miniaturze.

Jak nie zdeptać mrówki - czyli o chronionych bezkręgowcach
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Kładki 24, UG WB oraz MWB
Krótki opis: Świat bezkręgowców w Polsce obejmuje około 30 tysięcy gatunków i budzi w ludziach głównie odruchy niechęci czy obrzydzenia, a może być nawet przyczyną fobii (jak arachnofobia - strach przed pająkami). Stosunkowo najlepiej znane są owady, jed...

Jak przewidzieć i zmierzyć rozchodzenie się zanieczyszczeń w rzece?
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Kościerska 7, IBW PAN
Krótki opis: Celem imprezy będzie zapoznanie uczestników z rozprzestrzenianiem się zanieczyszczeń w wodach i gruntach oraz ze sposobami ich przewidywania i zapobiegania. Zasadniczą cześć imprezy będzie stanowił pokaz rozprzestrzeniania się zanieczyszczenia w rzece. Będzie można zaobserwować przemieszczanie się plamy po powierzchni strumienia oraz zmierzyć stopień rozcieńczenia i prędkość przepływu.

Jak woda rzeźbi krajobraz? (I)
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Sopot - ul. Powstańców Warszawy 55, IO PAN
Krótki opis: Uczestnicy zapoznają się z wpływem wody na kształtowanie się środowiska naturalnego. W specjalnym stanowisku uruchomiony zostanie proces spływu powierzchniowego wody, która spływając wieloma strumieniami będzie tworzyć skarpy i doliny. Będzie można zaobserwować tworzenie się systemu rzecznego oraz delty dużej rzeki.

Jak zmienia się rzeka - dynamika rzeki
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Kościerska 7, IBW PAN
Krótki opis: Zajęcia prowadzone będą na modelu sztucznej rzeki. Uczestnicy będą mogli samodzielnie przeprowadzić regulację rzeki ustawiając przeszkody i budowle hydrotechniczne (ostrogi, zapory mosty, elektrownie wodne), a następnie obserwując ich wpływ na przepływ wody i zmiany dna.

Judo i samoobrona dla wszystkich
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku - nauki kultury fizycznej - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-30 12:00
Gdańsk - ul. Kazimierza Górskiego 1, AWFIS
Krótki opis: Na sali judo będą odbywały się zajęcia judo i samoobrony, konkursy związane ze sprawnością fizyczna dzieci i dorosłych, sprawdziany swoich umięjętnosci z mistrzami szuk walki oraz wykład dotyczący walorów wychowaczych judo.

Każdy chłopak i dziewczynka gra w siatkówkę jak - Małgosia Glinka
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku - nauki kultury fizycznej - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 14:00
Gdańsk - ul. Kazimierza Górskiego 1, AWFIS
Krótki opis: Zajęcia treningowe z piłki siatkowej w formie zabawowej.

Kapitałka, merla, leporella - tajemnice introligatorni
Uniwersytet Gdański - nauki filologiczne - pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 53, BGUG
Krótki opis: Jak oprawić gazetę, książkę? Jak zrobić pudełko, dekoracyjną okładkę na książkę? A to wszystko w otoczeniu maszyn i innych urządzeń introligatorskich. Konkurs z wiedzy zdobytej podczas pokazu, czekają atrakcyjne nagrody.

Katastrofa rurociągu podmorskiego - zagrożenie dla środowiska morskiego i bezpieczeństwa żeglugi
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - inżynieria i ochrona środowiska - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 09:00
Gdańsk - ul. Kościerska 7, IBW PAN
Krótki opis: Impreza zostanie przeprowadzona w najdłuższym w Polsce akwarium - tzw. kanale falowym. Będzie mozna zobaczyć, jak wybuch gazociągu zatapia przepływający statek oraqz obejrzeć w miniaturze katastrofę ekologiczną spowodowaną przerwaniem podmorskiego ro...

Kolorowe wnętrze komórki roślinnej - pokaz mikroskopii fluorescencyjnej
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Gdańsk - ul. Kładki 24, UG WB oraz MWB
Krótki opis: Na pokazie zostaną pokazane preparaty wykonane z zastosowaniem technik fluorescencyjnych. Celem pokazu jest wizualizcja piękna struktur komórkowych związanych z seksualnym rozmnażaniem roślin okrytozalążkowych.

Śladami Faradaya
Uniwersytet Gdański - fizyka - wykład
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis:

LEGO
Politechnika Gdańska - automatyka i robotyka - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Kilkugodzinne zajęcia, podczas których dzieci będą mogły same skonstruować robota, a następnie go zaprogramować. Całość będzie odbywać się na klockach LEGO Mindstorms NXT.

Ślina jako materiał diagnostyczny
Gdański Uniwersytet Medyczny - nauki medyczne - pokaz laboratoryjny
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Dębinki 1, AMG
Krótki opis: Ślina jest wydzieliną ustrojową łatwą do pozyskania, gdzie ilość, jak i jej skład może być cennym materiałem diagnostycznym i badawczym. Wykazuje ona przewagę nad surowicą krwi, gdyż może być zbierana w sposób nieinwazyjny, nie wymaga specjalnego sprzętu, ponadto może zapewnić mniej kosztowny dostęp do badań screeningowych większej populacji osób. Ślina pełna jest często używana jako badanie dodatkowe w diagnozowaniu chorób dziedzicznych, chorób z autoagresji, zakaźnych, nowotworowych, jak również w ocenie poziomu terapeutycznego leków czy kontroli obecności narkotyków w organizmie. Na przykład poziom wolnego kortyzolu w ślinie i osoczu jest porównywalny, więc określenie poziomu tego hormonu w ślinie znajduje zastosowanie w endokrynologii, psychologii, psychiatrii, czy medycynie sportowej.
Zastosowanie śliny w diagnostyce jest coraz popularniejsze i stanowi atrakcyjną alternatywę dla innych inwazyjnych, czasochłonnych i skomplikowanych metod diagnostycznych.

Ludzie i rzeki (I)
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Gdynia - Al. Marsz. Piłsudskiego 46, UG WOIG
Krótki opis: Rzeki, stanowiące istotny element krajobrazu Trójmiasta, pomimo usytuowania źródeł i górnego odcinka ich biegu na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, poddane są w dużym stopniu antropopresji, na którą wpływają zarówno obszary silnie zurbaniz...

Luminescencja czyli chemiczne żarówki
Politechnika Gdańska - chemia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis:

Mały ekolog
Uniwersytet Gdański - chemia - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-30 09:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis: Zapraszamy WIELKICH ODKRYWCÓW, czyli dzieci w wieku 3-10 lat razem z rodzicami (opiekunami) do SAMODZIELNEJ pracy w laboratorium Małego Ekologa. Praca odbywać się będzie przy kolejnych stanowiskach, pod czujnym okiem opiekunów warsztatów. Będziecie mogli wykonać ciekawe eksperymenty, dzięki którym dowiecie się na przykład: Dlaczego warto stosować zalecane ilości proszku do prania? Co to jest twarda woda i dlaczego warto wiedzieć, czy płynie z naszego kranu? Czy bezbarwna, przejrzysta woda na pewno jest czysta?
Nie zabraknie także doświadczeń pełnych niespodziewanych zaskakujących efektów!
Gwarantujemy wiele pracy i jeszcze więcej wrażeń!

Między diamentem, a grafenem, czyli o różnorodności odmian węgla, dr hab. Maria Augustyniak-Jabłokow, IFM PAN w Poznaniu
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - fizyka - kawiarnia naukowa
Data rozpoczęcia: 2009-08-01 20:00
Wąglikowice k. Kościerzyny - Ośrodek Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie k. Wąglikowic
Krótki opis:

Mikroskopijni mieszkańcy Ziemi
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz laboratoryjny
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Kładki 24, UG WB oraz MWB
Krótki opis: Zapraszamy WIELKICH ODKRYWCÓW, czyli dzieci w wieku 3-10 lat razem z rodzicami (opiekunami) do SAMODZIELNEJ pracy w laboratorium Małego Ekologa. Praca odbywać się będzie przy kolejnych stanowiskach, pod czujnym okiem opiekunów warsztatów. Będziecie mogli wykonać ciekawe eksperymenty, dzięki którym dowiecie się na przykład: Dlaczego warto stosować zalecane ilości proszku do prania? Co to jest twarda woda i dlaczego warto wiedzieć, czy płynie z naszego kranu? Czy bezbarwna, przejrzysta woda na pewno jest czysta?
Nie zabraknie także doświadczeń pełnych niespodziewanych zaskakujących efektów!
Gwarantujemy wiele pracy i jeszcze więcej wrażeń!

Mikro zwierzęta - makro informacje (I)
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdynia - Al. Marsz. Piłsudskiego 46, UG WOIG
Krótki opis: Zgrupowanie meiobentosu (organizmy o wymiarach 0,042-1,0 mm), jako grupy funkcjonalnej, zachowuje określoną specyfikę i skład taksonomiczny w zależności od warunków hydrologicznych zbiorników wodnych, w szczególności jest odzwierciedleniem antropopresji. Wiele gatunków z tej grupy zwierząt stanowi bioindykatory i jest stosowanych w biomonitoringu.
W ramach prezentacji i warsztatów zostanie przedstawiony meiobentos zasiedlający zbiorniki o różnym stopniu czystości wód i osadu (Wiślinka, centrum aglomeracji miejskiej, obszary chronione) oraz wybrane gatunki małżoraczków, widłonogów i wioślarek stanowiące bioindykatory.
Warsztaty dla uczniów oraz prezentacje dla szerokiego grona odbiorców Pikniku Naukowego pozwolą uczestnikom na zapoznanie się z pojęciem nowoczesnego biomonitoringu i stosowanych w ocenie jakości wód bioindykatorów, a także coraz powszechniej stosowanych indeksów biotycznych opartych na klasyfikacji wybranych grup systematycznych bentosu.

Modelarstwo przykładem pasji na całe życie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu - nauki historyczne - piknik naukowy
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Elbląg - ul. Grunwaldzka 137, PWSZE
Krótki opis: Przybliżenie zagadnień modelarstwa i jego znaczenia dla rozwoju lotnictwa, pokaz lotów modeli samolotów sterowanych radiem, konkurs na najlepiej latający model samolotu wykonany przez uczestników pikniku, wystawa modeli, wystawa fotografii lotniczej wykonanej przez pilotów EGP, możliwość wykonania sobie zdjęcia /tech. cyfrowa/ i wydrukowanie na miejscu podczas pikniku.

Multimedialny świat nauki
Akademia Pomorska w Słupsku - informatyka - wykład i pokaz
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Słupsk - ul. Arciszewskiego 22, APS
Krótki opis:

Nerki - narząd tajemny
Gdański Uniwersytet Medyczny - nauki medyczne - wykład
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:10
Gdańsk - ul. Dębinki 1, AMG
Krótki opis: W trakcie wykładu zostaną poruszone zagadnienia dotyczące chorób nerek i leczenia nerkozastępczego.

Obserwator przyrody, czyli ciekawe zajęcia terenowe
Uniwersytet Gdański - inżynieria i ochrona środowiska - warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 10:00
Gdańsk - ul. Wita Stwosza 57, UG WMFII
Krótki opis: Ciekawe obserwacje fauny i flory z najbliższej okolicy z interesującymi przerywnikami. Poszukiwanie bioindykatorów, ocena wpływu zanieczyszczeń na okolicę. Ciekawe gry terenowe kształtujące emocjonalny stosunek do natury. Użyteczne ćwiczenia wartościujące i gry dydaktyczne, niezbędne w edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Od cząsteczki do kryształu, dr hab. Mariusz Marchewka, INTiBS PAN we Wrocławiu
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - chemia - kawiarnia naukowa
Data rozpoczęcia: 2009-08-15 20:00
Wąglikowice k. Kościerzyny - Ośrodek Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie k. Wąglikowic
Krótki opis:

Oko w oko z przyrodą miejską, czyli zielone wędrówki po Grodzisku
Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich 'Twierdza Gdańsk' - biologia - wykład i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. 3-go Maja 9a, PKFM TG
Krótki opis: Centrum Hewelianum umożliwia wyjątkowe obcowanie z przyrodą. Zróżnicowane warunki siedliskowe i pozostawienie znacznych obszarów parku bez intensywnego użytkowania gospodarczego umożliwiło zasiedlenie tego terenu przez niezwykle bogatą faunę i florę. Częścią planowanych zajęć jest spacer wytyczoną na terenie parku ścieżką przyrodniczo - edukacyjną, w czasie którego uczestnicy nauczą się rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt występujących na Grodzisku, oraz poznają ideę tworzenia użytków ekologicznych i ochrony przyrody w mieście. W ramach imprezy planuje się również: wystawę, organizację panelu dyskusyjnego, stanowisko do zmierzenia indywidualnej emisji dwutlenku węgla oraz konkursy z nagrodami. Realizacja niektórych elementów programu odbędzie się w namiocie, ustawionym na majdanie Fortu Grodzisko.

Pasjonujący świat optoelektroniki
Politechnika Gdańska - elektrotechnika - pokaz laboratoryjny
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 10:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Demonstracja wybranych ciekawych zjawisk z dziedziny optoelektroniki, zarówno o charakterze naukowym jak i mających miejsce w życiu codziennym.

Pij mleko - będziesz... prof. Krystyna Skwarło-Sońta, Uniwersytet Warszawski
Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku - biologia - kawiarnia naukowa
Data rozpoczęcia: 2009-07-25 20:00
Wąglikowice k. Kościerzyny - Ośrodek Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie k. Wąglikowic
Krótki opis:

Piękne, pachnące, zagrożone, czy powinny być chronione? Bioróżnorodność roślin na poziomach genetycznym, gatunkowym i ekosystemalnym
Uniwersytet Gdański - biologia - wystawa
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Kładki 24, UG WB oraz MWB
Krótki opis: Współcześnie wiadomo, że świat roślin na naszej planecie jest o wiele bardziej różnorodny, niż kiedykolwiek przypuszczano. Wiele z gatunków wykazuje krańcowe przystosowania zarówno do specyficznych i rzadkich w skali świata siedlisk jak również do rożnych taksonów zwierząt zapylających. Ludzkość niszczy jednak swoje środowisko naturalne w takim tempie, że w ciągu stulecia z powierzchni ziemi może zniknąć prawie połowa gatunków roślin, zwierząt ich zapylających oraz siedlisk w jakich one zamieszkują. Te dwie tak krańcowo różne prawdy - niespodziewana obfitość i często bagatelizowane jej zagrożenie stanowi podstawę badań nad biologiczną różnorodnością. Celem imprezy jest ukazanie różnorodności świata roślin na trzech różnych poziomach: genetycznym, gatunkowym i ekologicznym - ukazanie przyczyn tej różnorodności i jej zagrożeń. Wskazana zostanie negatywna presja człowieka na gatunki rzadkie, czy charakteryzujące się efektownymi kwiatami lub też postrzeganymi jako niepożądane.

Piękno storczyków w mikroskopii skaningowej a problem ich ochrony
Uniwersytet Gdański - biologia - pokaz i warsztaty
Data rozpoczęcia: 2009-05-29 09:00
Gdańsk - ul. Kładki 24, UG WB oraz MWB
Krótki opis: 1. pokaz mikroskopii skaningowej - uczestnicy będą mogli zaobserwować cechy mikromorfologiczne w kwiatach storczyków w elektronowym mikroskopie skaningowym (SEM). Pokaz będzie dostępny dla dzieci ze szkoły podstawowej (od 6 klasy), gimnazjum, liceum. Każdy uczestnik otrzyma wydruk zdjęcia skaningowego.
2. zajęcia warsztatowe (prezentacja multimedialna oraz pokaz struktur kwiatowych na żywych okazach storczyków):
 prezentacje multimedialne:
a) dla szkoły podstawowej (od 6 klasy): Budowa kwiatu storczyka - makro- i mikromorfologia, problemy ochrony storczyków;
b) dla gimnazjum i liceum: Bogactwo struktur kwiatowych storczyków (Orchidaceae) obserwowane w mikroskopii skaningowej w kontekście problematyki ochrony bioróżnorodności gatunkowej;
Każdy uczestnik otrzyma ulotkę związaną z tematyką referatu oraz będzie miał możliwość obejrzenia omawianych struktur kwiatowych na okazach żywych.
3. wystawa zdjęć skaningowych wybranych storczyków - dla wszystkich uczestników.

Polimery w ochronie środowiska
Politechnika Gdańska - inżynieria i ochrona środowiska - wystawa
Data rozpoczęcia: 2009-05-28 08:00
Gdańsk - ul. G. Narutowicza 11/12, campus PG
Krótki opis: Na wystawie zostaną zaprezentowane prace studenckie opracowane w ramach przedmiotu Polimery w ochronie środowiska prowadzonego na Wydziale Chemicznym (np. Części zamienne człowieka, Nowe materiały opakowaniowe przyjazne środowisku )

Pomożemy Ci odkryć co ciekawego kryje Internet
Politechni

Przeczytaj także