stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

16 sierpnia widzów Solidarity of Arts czeka niespodzianka. Na scenie pojawią się na wspaniali artyści, których (w większości) wprawdzie goszczono już na festiwalu, ale jeszcze nigdy w klasycznym repertuarze

mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Leszek Możdżer
Mariusz Patyra
Motion Trio
Atom String Quartet
Orkiestra Symfoniczna PFB


Widowisko "Górecki+" to nowość programowa SofA: propozycja muzyki klasycznej najwyższej próby w plenerze, na trzech scenach, w wykonaniu prawdziwych wirtuozów i przyjaciół naszego festiwalu, których w repertuarze klasycznym jeszcze nie gościliśmy. Wystąpią najlepszy polski pianista Leszek Możdżer, najlepszy polski tercet akordeonowy Motion Trio, najlepszy polski jazzowy zespół smyczkowy Atom String Quartet oraz jedyny polski zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego, Mariusz Patyra. Ukoronowaniem koncertu będzie wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (po raz pierwszy w Gdańsku!) jednego z najbardziej wyczekiwanych utworów ostatnich lat, IV Symfonii Mikołaja Góreckiego.


Założenia inscenizacyjne widowiska naturalnie wpisują się w ideę festiwalu: przestrzeń miejską Gdańska drugi dzień z rzędu wypełniamy sztuką najwyższej jakości.


Jest nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych: to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów w ogóle, a oprócz tego uznany kompozytor, twórca muzyki filmowej i producent muzyczny.

Leszek Możdżer

Urodził się w Gdańsku w 1971 roku. Na początku związany był z formacją Miłość (1991-97) oraz kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego (1992-95), ale jeszcze w połowie lat 90-tych zaczął nagrywać płyty autorskie. Dzisiaj jego dyskografia stanowi osobny artykuł w Wikipedii (niezależny od artykułu o samym muzyku), a jego niemiecki wydawca (ACT) na okładce albumu Komeda (2011) zauważa, że Możdżer to jeden z tych nielicznych wirtuozów, dzięki którym jazz traktowany jest przez krytyków na świecie na równi z, czy wręcz jako rodzaj muzyki klasycznej. Jest laureatem szeregu prestiżowych nagród, między innymi Fryderyków (jazzowy muzyk roku 1998, najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa 2011), Paszportu Polityki (2004), Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury (2005) oraz Nagrody Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie polskiej kultury za granicą (2007). W 2010 roku Leszek był głównym bohaterem i kierownikiem muzycznym największego w Polsce widowiska jazzowego Możdżer+, w którym udział wzięli John Scofield i Marcus Miller. W 2012 roku jako pierwszy Polak w historii został wybrany na przewodniczącego konkursu pianistycznego odbywającego się w ramach Montreux Jazz Festival. Najnowsze autorskie płyty to kolejne europejskie bestsellery: Walter Norris & Leszek Możdżer: The last set - Live at the A-Trane, ACT, 2012; Polska, trio Możdżer Danielsson Fresco, ACT, 2013; oraz Jazz at Berlin Philharmonic III, Leszek Możdżer & Friends, ACT, 2015.


Wirtuoz, jeden z najzdolniejszych skrzypków swojego pokolenia, nie tylko w Polsce.

Mariusz Patyra

Urodził się w Orzyszu w 1977 roku. Studiował na Akademii Muzycznej w Warszawie oraz w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. W 2001 roku jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolae Paganiniego w Genuii. Koncertował w wielu europejskich krajach m.in. w Hiszpanii, Czechach, Rosji, Austrii, Niemczech i Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Grał z wielkimi orkiestrami: Filharmonica Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Jalisco Philarmonic Orchestra, Tokyo Royal Chamber Orchestra, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia. Jego nauczycielami byli A. Hoffmann, Prof. J. Kucharski, Prof. K. Wegrzyn oraz Maestro Salvatore Accardo.


Polskie trio, które od 1996 roku odkrywa dla świata inne oblicze akordeonu.

Motion Trio

Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn. Zespół jest bardziej popularny za granicą niż w kraju, ale i w Polsce wiadomo, że to wyjątkowa klasa. Grali na sześciu kontynentach, występowali w Carnegie Hall w Nowym Jorku, prowadzili klasy mistrzowskie na University of Chicago, Royal Academy of Music w Londynie i w Konserwatorium Paryskim. Jeden z pierwszych albumów Motion Trio, Pictures z 1999 roku, został wyróżniony między innymi nagrodą Deutsche Shallplattenkritik, Grand Prix Polskiego Przemysłu Muzycznego, a także zdobył tytuł Płyty Roku krytyków Jazzi Magazine. Trio współpracowało już z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem (w ramach Solidarity of Arts 2009), Bobbym McFerrinem, Wojciechem Kilarem, Krzesimirem Dębskim, Trilokiem Gurtu, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko i znakomitymi orkiestrami z całego świata. Osłupienie i trudny do opanowania entuzjazm to "normalne" pierwsze reakcje wyżej wymienionych artystów na akordeonowe aranżacje ich własnych utworów i na sposób grania całej trójki. O doznaniach publiczności po raz pierwszy oglądającej ich na żywo szkoda pisać - są świadkami uczty dźwięków i wyobraźni. Janusz Wojtarowicz jest liderem i autorem większości utworów zespołu, aranżerem, producentem muzycznym, ale również uznanym autorem muzyki teatralnej i filmowej. Paweł Baranek to laureat krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych i autor kilku kompozycji wykonywanych przez zespół. Marcin Gałażyn to także kolekcjoner wyróżnień na konkursach akordeonowych, kameralnych i jazzowych, a oprócz tego współtwórca zespołu Que Passa, z którym przez osiem lat grał improwizowaną muzykę flamenco, latino i jazz.


Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz.

Atom String Quartet

Ten powstały w 2009 roku zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Młoda Polska", Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix Stowarzyszenia "Melomani" w kategorii Nowa Nadzieja oraz "Złote Gęśle" na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W czerwcu 2011 ukazała się płyta Fade in, ktróra została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Kolejny album (Places, 2012) zdobył Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół współpracował z takimi artystami, jak: Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Paolo Fresu, Wolfgang Haffner, Christian von Kaphengst, Rupert Stamm, Mathias Haus, Vladislav 'Adzik' Sendecki, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Jerzy Maksymiuk, André Ochodlo, Urszula Dudziak, Natalia Kukulska, Marek Moś, Kayah, Aga Zaryan, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Józef Skrzek, a także zespołami: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Elbląska Orkiestra Kameralna, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva oraz Kwartet Góralski Sebastiana Karpiela Bułecki i Motion Trio. Pod koniec maja 2015 roku zespół zdobył Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazzowego w Bukareszcie.

Atom String Quartet to skrzypkowie - Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista - Michał Zaborski oraz wiolonczelista - Krzysztof Lenczowski.


Jeden z najlepszych zespołów symfonicznych w Polsce.

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Powstała w roku 1974 jako Gdańska Orkiestra Symfoniczna, aby już rok później stać się Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Bałtyckiej. Założycielem i wieloletnim dyrektorem artystycznym orkiestry był Zygmunt Rychert. Wspólna praca młodego dyrygenta i orkiestry w krótkim czasie znalazła uznanie wśród krytyków i melomanów nie tylko w Polsce. Artystyczną pieczę nad orkiestrą sprawowali: Zygmunt Rychert (1976-1981; 1998- 2003), Bogusław Madey (1981-1983), Jerzy Salwarowski (1983-1984 Konsultant ds. artystycznych), Wojciech Czepiel (1984-1986), Wojciech Rajski (1987-1989), Paweł Przytocki (1989-1991), Janusz Przybylski (1992-1993), Roman Perucki (1993-1998), Michał Nesterowicz (2004-2008), Kai Bumann (2008-2012), Ernst van Tiel (2012- ). Do współpracy z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej zapraszano wielu znakomitych dyrygentów - wspomnieć należy interpretacje muzyczne pod batutą Witolda Rowickiego, Jerzego Maksymiuka, Kazimierza Korda, Krzysztofa Missony, Karola Teutscha, Jerzego Katlewicza, Andrzeja Markowskiego, Jerzego Salwarowskiego, Wojciecha Michniewskiego, Tadeusza Wojciechowskiego, Tadeusza Strugały, Marka Pijarowskiego, José Mario Florencio, Mirosława Błaszczyka, Tomasza Bugaja, Kaia Bumanna, Franco Ferrary, Enocha von zu Gutenberga, Carlo Zecchi, Felixa Carrasco. Filharmonia Bałtycka gościła niejednokrotnie znakomitych artystów, w których gronie znaleźli się m.in. Ewa Pobłocka, Konstanty Andrzej Kulka, Krystian Zimerman, Krzysztof Jakowicz, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Piotr Pławner, Kaia Danczowska, Andrzej Bauer, Krzysztof Jabłoński, Bożena Harasimowicz, Leonard Andrzej Mróz, Jadwiga Rappé, Elżbieta Towarnicka, Vadim Brodski, Valery Oistrach, Edward Auer, Barbara Hendricks, Nigel Kennedy, Ann Murray, Lucia Aliberti i Helen Bickers. Filharmonicy Gdańscy wielokrotnie gościli na festiwalach w Polsce i Europie - Poznańska Wiosna, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Oratoryjnej w Danii, skandynawski festiwal "Nordteile" czy słynne "Aspekte" w Salzburgu. Zapraszani byli na liczne tournée koncertowe do Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoszech, do sal koncertowych Wiednia, Salzburga, Paryża, Berlina, Bremy, Frankfurtu czy Leningradu. Podczas XI Music Biennale w Berlinie (1987) orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, zdobyła Nagrodę Krytyki dla Najlepszej Orkiestry za wykonanie I Symfonii Krzysztofa Pendereckiego. W roku 1989 podczas europejskiego tournée wraz z chórem "Cecilien Verein" z Frankfurtu orkiestra koncertowała w Monachijskiej Filharmonii, Alte Oper we Frankfurcie i Concertgebouw w Amsterdamie. Rok 1991 to koncerty z Requiem Verdiego we Francji - Tours, Marsylia, w Szwajcarii - Zurich, Bazylea, Lozanna, Berno oraz koncerty we Włoszech ukoronowane występem dla papieża Jana Pawła II. W roku 1998 orkiestra reprezentowała Polskę podczas wystawy światowej EXPO w Lizbonie. Od kilku lat orkiestra Filharmonii Bałtyckiej tradycyjnie koncertuje w wielu miastach Niemiec, m.in. w Schleswigu, Bayreuth, Bremie i Berlinie. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej współpracowała z ośrodkami telewizyjnymi w Polsce i Niemczech. Dokonała licznych nagrań dla firm fonograficznych: Vivat (pierwsza płyta CD w Polsce), POLmusic, DUX. Polska Filharmonia Bałtycka i jej muzycy inicjują i współkreują wiele wydarzeń kulturalnych Gdańska i Wybrzeża. W 1000-lecie obchodów Miasta Gdańska w roku 1997 przygotowano wraz z innymi artystami gdańskimi oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. w Rzymie celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II, inaugurującej obchody milenijne Gdańska. Podczas cyklu koncertów organizowanych wspólnie z Fundacją Polsko-Niemiecką "Milenijne Spotkania Muzyczne" obecni byli Prezydent Niemiec Roman Herzog i Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. W ramach obchodów 25-lecia Solidarności i Wydarzeń Sierpnia '80 w Gdańsku Polska Filharmonia Bałtycka czynnie uczestniczyła w największych wydarzeniach artystycznych. Filharmonicy Gdańscy pod batutą Michała Nesterowicza wzięli udział w dwóch spektakularnych przedsięwzięciach - koncercie Jean Michela Jarre'a w Stoczni Gdańskiej zatytułowanym "Przestrzeń Wolności" (26.08.05) oraz światowym prawykonaniu "Kantaty o Wolności" Jana A.P. Kaczmarka na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców (31.08.05).

Informacja o biletach

Wstęp wolny poza strefą golden circle. W strefie golden circle (rzędy krzeseł najbliżej scen) - wstęp płatny 5 zł.
Poza strefą golden circle ilość miejsc siedzących ograniczona.

Przeczytaj także